A Bibó utáni korszak új kérdései

2011. november 09. 17:27

A jövő ugyanúgy aggodalomra adhat okot, mint Bibó idején.

2011. november 09. 17:27
Sándor Iván
ÉS

„Bibó olyan korszakban töprengett a keresztény-konzervatív, a liberális, a szocialista irányzatok történelmi lehetőségeiről, amikor ezek az eszmék még őrizték a koherenciájukat. Mindháromban - még az utóbbiban is, megtisztulva a nevében fellépő diktatúrától - látott olyan elemeket, amelyek alkalmasak arra, hogy érvényesüljenek egy demokratikus államszerkezetben.
Közismert, hogy ezek az eszmék a globalizált világ új kérdéseire csak rendkívül hiányos válaszokat adnak. Ugyanakkor olyannyira egymásba vegyülnek az ajánlataik, hogy nehézséget okoz az elhatárolhatóságuk. Ez áttekinthetetlenné teszi a lakosság számára a hajdan működőképes eszmékre épülő pártok irányelveit, ha egyáltalán beszélhetünk a mai pártpolitikában korszerű irányelvekről. A mai pártpalettán - kíméljük meg magunkat attól, hogy a szélsőjobboldali radikálisokat említsük - kétféle pártalakulatról beszélhetünk. Mindkettőben vannak árnyalatkülönbségek, de lényegében az különbözteti meg a kettőt, hogy az egyik a nyugati demokráciák Bibó által is vállalt államszerkezeti alapelveit, az európai értékekhez való orientációt képviseli, a másik az egykori állampárti politika keleti orientációs, vezérelvű törekvéseit, amelyekről már megtapasztaltuk, hogy működésképtelenné teszik az államgépezetet, csődbe viszik az országot, ellehetetlenítenek mindent, ami szellemi gúzsba köti a kultúrát, a művészetet.

Mindez kétségessé teszi Bibó alapelvei közül azt is, hogy hosszabb távon nem lehet hazugságra építeni a politikát. Úgy tűnik: lehet, habár a globalizált korszakban ez világjelenség, nálunk az általánosnál is radikálisabban érvényesül. Az ország számára tragikus útról csak a demokratikus, nyugatias orientációjú pártok, civil szervezetek, szakszervezetek demokratikus minimumon alapuló összefogása téríthetné le a hatalmat. A jövő azonban ugyanúgy aggodalomra adhat okot, mint Bibó idején.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szabo61peter
2013. január 26. 20:26
Iván! Nomen est omen! Anyádék nyomták a névadásnál a Nagy Októberi Szoc. Forr-t, dont'they? Nem baj, ha nem héberül, jiddisül írok neked? A könyvedet- Az argoliszi öböl - félbe kellett hagyjam. Tudod miért? Mert szarul írsz. És mert Szerb Antalon, Radnótin, Wilder-en, Salingeren-en szocializálódtam. Írónak pocsék vagy, Embernek: moral insanity.
szabo61peter
2012. december 31. 11:09
Most olvasom a könyvedet: Az argoliszi öböl. Katasztrófa, mi lehet a te lelkedben, buddy.... Amúgy: Ajándékba kaptam, a Sándor Iván féle pervertáltak "könyveiért" nem adok pénzt. Gáláns leszek, mert ma év vége van:82 éves vagy, ilyenkor már jogában áll mindenkinek hülyeséget írnia/beszélnie. Ezzel együtt: szívesebben látnálak Izraelben, mint a mi hazánkban.
nyugi
2011. november 10. 01:45
"BUDAPEST – A group of pro- Israel legislators from around the world on Monday concluded a two-day political conference in the Hungarian capital by urging their respective countries to recognize Jerusalem as the undivided capital of the State of Israel, and to move their embassies to the city." http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?id=243910 Erről miért csak a The Jerusalem Post-on lehet olvasni? Vagy én vagyok elmaradva?
1120
2011. november 10. 01:19
Csak bele ne tessék halni idő előtt a sok aggódásba, tata... :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!