Kinek érdeke a forint gyengítése?

2011. november 28. 08:55

Lehet ugyan összeesküvési elméleteket gyártani, de ezek mind hiábavaló pótcselekvések, csak arra jók, hogy elvonják a figyelmet a lényegről.

2011. november 28. 08:55
Mellár Tamás
NOL

„Nagyon rosszul méri fel a kormány a nemzetközi gazdasági helyzetet és hazánk mozgásterét, ha azt hiszi, hogy az IMF-fel való tárgyalási szándék puszta kinyilatkoztatásával meg lehet úszni a dolgot. Biztosan nem lehet, ennél sokkal többre van szükség. S nemcsak a tárgyalás végigvitelére és megegyezésre, hanem egy alapvető gazdaságpolitikai fordulatra is sürgős szükség van. Amikor ezeket a sorokat leírtam még nem volt ismert a Moody’s leminősítő határozata, tehát akár bizakodó is lehettem volna. Ugyanakkor viszont kristálytisztán látszott már akkor is, hogy a csődközeli helyzetből nem olyan könnyű kiszabadulni, mint ahogyan azt a gazdaság irányítói gondolják.

Lehet ugyan összeesküvési elméleteket gyártani, hogy ki mindenki spekulált a magyar gazdaság ellen, szörnyülködni azon, hogy mennyire mohó és szívtelen a pénztőke, vagy akár búsongani azon, hogy mennyire nem szeretnek bennünket magyarokat. De ezek mind hiábavaló pótcselekvések, csak arra jók, hogy elvonják a figyelmet a lényegről, arról a tényről, hogy az ország jelenlegi gazdasági állapota, a leminősítésünk és az ellenünk megindult spekuláció nem a véletlenek fatális találkozása, hanem egy logikai láncra felfűzhető eseménysorozat. (...)

Ezek után nem kell összeesküvést látni, ha az óvatos befektetők kerülik a magyar állampapírok vásárlását, a vállalkozó szelleműek pedig a forint gyengülésére spekulálnak. S ahogy már lenni szokott ilyenkor, a kedvezőtlen várakozások tovább rontják a lehetőségeket és még rosszabb teljesítményeket váltanak ki. Az egymást erősítő folyamatot szemlélve azonban nem szabad elfeledkezni arról, hogy mi is volt a kiváltó ok. És ez sajnos nemmásmint az egyre gyengülő gazdasági teljesítményünk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 170 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2011. november 28. 15:57
"Kinek érdeke a forint gyengítése?" Hát az országnak! Matolcsy 1 hónapja még ezt monta nekünk! Jó a gyenge forint, mert erősíti az exportot. Az meg felpörgeti a gazdaságoz. Vagy már nem így van? Nekem már akkor is gyanús volt. :)
Az igazi Schoffan
2011. november 28. 14:16
" Annál, hogy a magyar miniszterelnök nem érti a nyugati világ vagy a pénzügyi piacok működését, csak az elszomorítóbb, hogy elképzelni sem tudja, hogy valahol valami ne pártutasításos rendszerben vagy politikai-gazdasági összeesküvések eredményeként történjen..." / Véleményvezér /
Zokni
2011. november 28. 13:40
Nem tudom. Csak gondolom, hogy miért LEHETETT kifogása. (A számháborút hagyjuk máskorra: az összes nydpt-ba menő pénz a végén, amennyire tudom, egynegyede volt a teljes járuléknak - nem 80 %-a, és nem kellett ennyivel feltölteni a rd-t sem, valamint a pénztári vagyon valójában a folyó veszteségeket finanszírozza, nem az adósság-állományt csökkenti…) A szoc. országok egyik legfontosabb ígérvénye az volt, hogy az állam maga gondoskodik az elfogadható színvonalon az emberek öregkori ellátásáról. Ez sosem teljesült igazán, mert a nyd-ak elinflálódtak, de még a meglévő rd. is iszonyúan túlterhelte a ktgvetést. Ezért a rd. váltáskor mindenki számára (szabad vállalkozás, szabad kockázat, szabad csődbe menni...ergó KELL öngondoskodni!) nyilvánvaló volt, hogy az időskoráról magának (családjának) kell majd gondoskodnia, mert a meglévő nyd-alap csak egy minimális összegre lesz elegendő, és mert az állam SEM ÍGÉRT SEMMIT. Akik jelentős ideig voltak még az „átkosban” alkalmazottak – akik konkrétan a rd.váltást végigszenvedték…– , azok helyzetének tompítására lett volna jó a támogatott magánydp-alap felnövelése, a folyamatos nyd-ak kivezetésével (a kihalás révén), és az induló alapnyd-ak fokozatos leszorításával addig, míg a végére az össznyd-ból már a JÓVAL KISEBB hányadot biztosítja az állam, és a többi a magánszemély dolga. Most itt vagyunk a semmivel: természetesen az állam továbbra is csak tehertételként veszi a nydrd-t, és ma már NINCS olyan alap, mely valamennyire (Orbán-) biztos lehetne. Előtakarékosság ugye nem volt ("...nem kellett volna minden évben a Balcsira menni a szakszervezettel, meg a Trabant is luxus volt… Mi! Hülye, vén komcsik…!"). A szőke nő van, akivel mindent megígértettek, de az nyilvánvaló, hogy MEGINT felbruttósítani az állami nydalapot NEM akarja senki. Nem is tudná. Ez teljes m(!)att-helyzet. Az IMF azt „hiszi”, hogy nincs olyan politikus (nem is volt soha), mely ezt lenyomná az emberek torkán, meg hogy nincs is olyan nép, mely ezt hagyná: tehát marad az újabb kötelezettség-vállalás, tehát fenyeget az állami (csőd), illetve társadalmi katasztrófa.
várúr
2011. november 28. 12:16
"A vállalkozó szelleműek a forint gyengülésére spekulálnak..." Én másképp nevezném őket. Mondjuk értéket nem teremtő here spekulánsoknak. Akár Portugáliáról, akár Magyarországról vagy az egész EU-ról van szó. Miattuk jut eszébe a lázas homlokú Vona Gábornak: Adós ne fizess. Faék-egyszerű javaslata Mellárnak és a hozzá hasonlóknak is köszönhető.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!