A bóvli visszaszól

2011. november 22. 17:44

A második Orbán-kormány gazdaságpolitikai eszközei és retorikája még a helyes vagy legalábbis méltánylandó célokat is diszkreditálja.

2011. november 22. 17:44
Martin József Péter
Komment.hu

„Azt, hogy a kormányzati felfogás mit tekint ortodox gazdaságpolitikának, nehéz lenne megmondani. Talán azt, hogy a befektetők (amúgy a kínaiak is, nem csak a nyugatiak) és a nemzetközi szervezetek a szigorú fiskális politikában érdekeltek? De hiszen a magyar kormány büszke arra, hogy az Európai Bizottság először jósol jövőre 3 százalék alatti hiányt Magyarországon! Ha innen nézzük, akkor a magyar kormány ortodox politikát folytat (sőt, mivel jobbára a bevételek növelésével kívánja stabilizálni a gazdaságot, mondhatni, hogy az ultraortodox ösvényre tévedt). De vajon az IMF ortodox-e? Arra a dilemmára, hogy válságban szabad-e, kell-e élénkíteni a gazdaságot monetáris vagy fiskális eszközökkel, az IMF vezető közgazdásza által jegyzett tanulmány vagy a szervezet tavaszi előrejelzése megengedő választ ad. A magyar kormány 2010 nyarán éppen a mozgástér bővítését akarta elérni - sikertelenül - az Európai Bizottságnál; akkor most hogy is van ez? Végül is szabadságharcot vívunk a gazdaságfilozófiáját éppen a válság hatására módosító, már nem is annyira konvencionális IMF-fel szemben? Vagy: éppen az IMF volt az, amely először javasolta az EU-nak az európai bankok feltőkésítését, megakadályozandó a görögországi válság terjedését - ez sem tekinthető éppen ortodox megoldásnak. Avagy a hitelminősítőknél maradva: éppen az EU akarja őket megregulázni, tehát akkor az unió sem annyira ortodox?

Nem nagyon van más feloldása e temérdek ellentmondásnak, mint hogy a kormány ellenségképet gyárt, és ezt az »ortodox« intézményekben (befektetőkben, hitelminősítőkben) találja meg, függetlenül attól, hogy azok valójában mit képviselnek. 

Nem az a baj, hogy a válságban új utakat keres a kormányzat - mint azt

e remek írás

is taglalja -, ez természetes. A jelenlegi krízis valóban megkérdőjelezett paradigmákat, s talán meg is dönt néhányat. A baj az, hogy rossz időzítéssel (egykulcsos adó) rossz megoldásokat (végtörlesztés) választottak. A második Orbán-kormány gazdaságpolitikai eszközei és retorikája még a helyes (államadósság csökkentése) vagy legalábbis méltánylandó (devizaadósság-rendezés) célokat is diszkreditálja. Nyilván megkérdőjelezhetők a régi gyakorlatok, de csak akkor, ha a változás következtében javul, nem pedig romlik az ország helyzete. A legnagyobb kárt egy-egy »nem-ortodox« intézkedés mellett az a hangnem okozza, amelyet néhány kormányzati politikus a nemzetközi intézményekkel, egyáltalán, az »ortodox« külfölddel kapcsolatban megüt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fakutya ezredes
2011. november 22. 21:15
Foximaxi.
advocaat
2011. november 22. 19:50
A Kormányfő, A Kövérlaca meg ÉN döntjük el, mi a zortodox. Orbán szerint a 68-asok ortodocxok, Kövér szerint a tatcherizmus és Reagan, énszerintem meg a ZSIDÓK! Megoldás, ÉNSZERINTEM A LOVASROHAM!!! Még 1942-ben is bejött egyszer Ukrajnában!
advocaat
2011. november 22. 19:47
KUSS, ROHADT ZSIDÓBÉRENC GYURCSÁNYISTA PARASZT ÁLLAT MARTINÁSZ!!!
advocaat
2011. november 22. 19:47
KUSS, ROHADT ZSIDÓBÉRENC GYURCSÁNYISTA PARASZT ÁLLAT MARTINÁSZ!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!