Politikai válság az Európai Unióban

2011. november 15. 17:42

Európának rendelkezésére állnak azok a gazdasági erőforrások, amelyek által rövid időn belül megoldást találhatna a kialakult helyzetre.

2011. november 15. 17:42
Heim Péter
Heti Válasz

„A válság elsősorban politikai eredetű, hiszen Európának rendelkezésére állnak azok a gazdasági erőforrások, amelyek által rövid időn belül megoldást találhatna a kialakult helyzetre. De azt is látni kell, hogy a német típusú fiskális fegyelem nélkül nincs kiút a mostani helyzetből, és ezt ma már a francia elnök is elfogadja, amikor arról beszél, hogy a franciáknak újra meg kell tanulniuk a német szorgalmat és önfegyelmet. Sokan még nem veszik észre, de úgy néz ki, hogy a német gazdasági irányelvek egyre nagyobb teret hódítanak szerte Európában. Érzésem szerint az európai monetáris politika tekintetében az eddigi ortodox álláspont lassan háttérbe fog szorulni, és az EKB jövőre be fogja vetni a teljes monetáris politika eszköztárát.

Zárásként még egy bizonyítékot hoznék fel arra, hogy elsősorban politikai válságról van szó Európában: ez az euró árfolyama. Ha óriási európai gazdasági krízis lenne, akkor az euró az idén nem erősödött, hanem gyengült volna. Az euró/dollár árfolyam az év elején 1,33 volt, s ma még mindig 1,35 fölött van.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dorka
2011. november 24. 17:45
A HV cikk nagyon érdekes, azonban szerintem a válság nem politikai, hanem erkölcsi. Az eredeti EU kereszténydemokrata alapelveken jött létre - Robert Schuman munkássága pl. -- , ettől már messze van a közös gazdasági konglomerátum. Sajnos.
marko11
2011. november 16. 09:14
"A pénzügyi bűncselekmények egyre inkább láthatatlanná válnak: hol az egyik országban bukkannak fel vállalatokat, bankokat, politikai pártokat, vezetőket, kartelleket, maffiákat érintő botrányok formájában, hol a másikban. A tiltott ügyleteknek ezt az áradatát – melyek nemzetek törvényeit vagy nemzetközi egyezményeket szegnek meg – úgy állítják be, mintha a szabad piacgazdaság és a demokrácia véletlen működési zavara lenne mindez, mely az úgynevezett „helyes kormányzással” kiküszöbölhető. Ám a valóság nem ez. Itt egy koherens rendszerről van szó, mely szorosan kötődik a modern kapitalizmus fejlődéséhez és három résztvevő szövetségére épül: a kormányok, a transznacionális vállalatok és a maffiák együttműködésére. A politikusok ebben közvetlenül részt vesznek. Közbenjárási, kijárási képességeik attól függenek, kik állnak mögöttük és milyen erők tartják őket hatalomban." (A „létező kapitalizmus” , Ács József: LIGET/2009/1-2)
drieno
2011. november 16. 09:10
marha nagy tévedés azt hinni, hogy az eu -nak a kezében lennének az eszközök a válság megoldására a válság gazdaságpolitikai, és egy világpolitikai játszma része, most épp az amerikai hitelminősítők szívatják európát minden rendelkezésre álló eszközzel, de hogy nekik ki és mit súg, az még nem teljesen világos, mert végső soron Kína malmára hajtják a vizet ha a digók bedőlnek, akkor az eu-nak és a junijónak is annyi, márpedig dolgoznak rajta, ahogy a franciákat is megtréfálták kicsit, mi vár rájuk, ha a görögök államadóssága miatt a francia nagybankokat sorra leminősítik - jön az országadósság leminősítése is... márpedig annyi pénzt, amennyi az olaszoknak kéne, hogy biztonságosan átlavírozzanak a válságon, az eu-ban egyszerűen nincs, még ha a németeket kiforgatják mindenükből, akkor se lesz a termelést pedig továbbra is kiszervezik az olcsóbb munkaerejű országokba, hogy a termékeiket el bírják adni - egy félelmetes ellenféllel, a technológiákkal felpumpált kínaiakkal szemben... most épp a francia autógyártók dolgozói tüntetnek, mert elviszik alóluk a gyárat... a kígyó a saját farkába harap.... ha például nő az amerikai államadósság, az a kínai befolyást erősíti tovább az usa fölött ...
Tündér_Lala
2011. november 16. 09:03
Ha Európa nem veszi észre (tűri), hogy a pénzügyi körök leszalámizzák a periféria országait , akkor a központok is sokkal kiszolgáltatatobbak lesznek. Ami történik az az euro és az EU elleni támadás. (Cél az euro bebuktatása, hogy a dollár egyeduralkodó maradjon mint világ pénz és alternatíva híján az szabadon inflálható legyen. Mert Amerika még annyira sem termel mint Európa, hitelei pedig egyre nőnek.) A periféria országin pedig úgy lehet segyteni, ha letarolt országaikba versenyképes ipart telepítenek, amivel fizatőképes piacot biztosítanak maguknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!