Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
Akkor menjenek tönkre, járják az argentin utat! Tíz év múlva majd megint fel fog állni Görögország. Interjú.
„A görög politikai válság megoldása szempontjából mi lenne a jobb: ha lemond a görög miniszterelnök, vagy ha nem mond le?
- Ebben sarkos véleményem van: én hagynám őket a fenébe. Lépjenek ki az eurózónából! Csak azt lehet megmenteni, aki hagyja magát. Aki nem hagyja magát, azt nem kell. Az Európai Unió átvállalta a görög adósság felét. Ha ez nekik nem elég, nem akarnak megszorításokat, akkor nem kell az európai monetáris unió tagjának lenni, sőt nem kell az Európai Unió tagjának lenni.
370 milliárd euróval tartoznak. Ezt leírja az Európai Unió és a bankok, akiket kompenzálnak, így túl vagyunk rajta. Most már nem fogja Görögország megfertőzni Olaszországot, Spanyolországot és Portugáliát. Már benne van a befektetői fejekben a görög válság, szerintem az már nem jelentene fertőző forrást, 370 milliárdnál már nincs tovább szennyezés.
A görög csőd sem jelentene »szennyezést«?
- Ha akkor úgy döntenek, hogy inkább elhagyják a monetáris uniót, azt gondolom, az egy jó hír lenne az Európai Uniónak. Ma sokan ezt vitatják, mert szerintük láncreakciót indítana el. Szerintem nem. A leggyengébb láncszemtől szabadulna meg az Unió. Lehet, hogy tévedek, de szerintem nem lenne rossz hír.
Az Európai Bizottság csütörtökön megerősítette, hogy az eurózónából kilépni nem lehet, csak akkor, ha az ország az Európai Unióból is kilép. Így is megérné?
- Görögország a demokrácia hazája - így érvelnek ott. Ha az ottani politikusok helyében lennénk, akiket mindennap megtámadnak az utcán, lehet, hogy mi is hasonló bölcseleteket mondanánk, mint ők. De kívülről ezt nem lehet máshogy nézni, mint hogy: »elengedem az adósságod felét, cserébe működj együtt velünk«, amire a görögök azt válaszolják, hogy »köszönöm, de menj innen, mert mi most népszavazunk«. Teljesen megértem a német meg francia adófizetőket, akik azt mondják erre, hogy »akkor egy eurócentet se«!
Akkor menjenek tönkre, járják az argentin utat! Tíz év múlva majd megint fel fog állni Görögország. 1998-ban - sose felejtem el - Oroszország az ázsiai válság miatt nem fizette ki az államkötvényeit. A befektetők azt mondták, »húsz évig messze elkerüljük az egész kontinenst, mert itt megégettük magunkat«. Nem telt el kettő év és ott álltak sorban Moszkvában a nagyvállalatok. A piacnak nincs emlékezete.”