Miénk a tér

2011. november 05. 07:28

Az új ellenzéki tömegmozgalmak a szakszervezeti bázis és a civil társadalom mély elégedetlenségéből indultak el, s azok radikális megújítása nélkül nem lehetnek sikeresek.

2011. november 05. 07:28
Ágh Attila
Ágh Attila
Népszava

„Már most is mocorognak ezek a mozgalmi pártok, mint kettős szervezetek, a mozgalom és a párt kombinációi. Szerveződő »háttérpártok« jelentkeznek a mozgalmak mögött, és ki tudja, hogy még milyen új, leleményes formákat találnak ki a »bohócforradalom« bátor ötletgazdái. Annyi bizonyos, hogy az ellenzéki pártmozgalom feltámadása önmagában véve nem elég, hiszen az új ellenzéki tömegmozgalmak a szakszervezeti bázis és a civil társadalom mély elégedetlenségéből indultak el, s azok radikális megújítása nélkül nem lehetnek sikeresek.

Ki kell tehát mondani, hogy nemcsak a pártrendszer reménytelenül elavult, hanem maguk a szakszervezeti konföderációk is. A civil társadalom szerveződései is jórészt az elpártosodástól és az államosítástól váltak cselekvésképtelenné, ezért új érdekképviseleti és civil világ nélkül nincs feltámadás a pártok világában sem. Az alapkérdés az, hogyan áll össze majd az ellenzéki szerveződés az egyfordulós választásra, ezért a pártok kínálatában valamiféle előválasztás kell a tömegtámogatás megállapítására.

A Demokratikus Koalícióval egy új párt lépett a színre, amelynek jelszava a szabadság és a szolidaritás. Ám állandóan csak a szabadságot mantrázzák, pedig az új társadalmi mozgalmak éppen a szolidaritás jegyében szerveződtek meg. Az emberi civilizáció lelke a szolidaritás, ezért minden válság idején azok a közösségek bizonyulnak sikeresnek, amelyekben erős a szolidaritás. Nincs ez másképpen a jelenlegi globális válságban sem. Az északi országok, ahol a legerősebb az intézményesített rendszerré nemesített szolidaritás, szenvedtek a legkevésbé a globális válságtól, és csak ezért lehet náluk a legteljesebb a szabadság birodalma is. Aki egyre csak a szabadság és a demokrácia jelszavait ismételgeti, az nem tudja megszólítani az utcára vonult vagy akár odahaza maradva is »ellenzékbe vonult« három nemzedéket.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. november 05. 14:28
Tudod melyik tér a tied? Amit megváltottál a temetőben.
Fakutya ezredes
2011. november 05. 13:04
A Gobi sivatag, az a tietek.
OmegaMale
2011. november 05. 10:46
"Miénk a tér" (tudom elvont értelmű a cím, de azért mégis :) ) Valakitől azt hallottam, hogy nem illik utcára vinni a politikát, aki ezt mégis megteszi az csak csőcselék, hangos kisebbség lehet. Egy magas félszeg szemüveges mondta (nem, nem Ágh Attila). Ha jól emlékszem, valami kordon-félét is felállított az országház körül. Nekem semmi bajom az utcai politizálással azok keretek között, amik között most zajlik, jó tudni, hogy van mihez igazodni. Csak annyi az észrevételem, hogy amikor még balkormányos volt a verda, ehhez a saját bevallásuk szerint undorító szokáshoz nyúltak most mégis az akkor vezetők. Ati bá, ismerje el, hogy köpött egyet és alá állt XD.
Vizigót
2011. november 05. 10:42
Ismét meg kell kérdeznem Ágh. Mondd csak kérlek szépen, te mindig is a demokrácia, a szabadság, a szolidaritás, és egyéb magasztos fogalmak eltökélt, elszánt, és tántoríthatatlan híve voltál, vagy esetleg csupán az ún. rendszerváltás körüli időkben vetted észre magadon a demokratizálódás első jeleit? Csodálatos, hogy ezek a Jura-kórból rajtunk maradt elvtársak mekkora demokratákká tudtak átvedleni. Szarházi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!