Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Abban látom a Fidesz mostani sikerességét, hogy politikai teljesítménnyé vált minden, amit csináltak, és talán még az is, amit nem. Interjú.
„- A blogját olvasva mindig az az érzésem, hogy vannak kritikai felvetései, de végül mégis rendre megvédi a kormányt. Kötelező megvédenie?
- Nem. Egy jól működő blogot szerettem volna létrehozni, ahova folyamatosan érdemes visszajárni az olvasóknak. Ez egy elemző-véleményező blog, amelyben mindig ki kell találnom valamit, ami kurrens, de a dolgok mögé néz. És nagyon jól adja magát a téma, ha a kormányt megtámadják valamivel, de én úgy látom, hogy az rossz alapokon áll. Ez elég gyakran előfordul, mert az ellenzék sokszor nem jó oldaláról fogja meg a témákat és könnyen leleplezhetőek ezek a támadások. De nem az a célom, hogy mindenáron megvédjem a kormányt, így találni olyan posztokat is, amiben kritizálom egy-egy lépését, ügyetlenkedését.
- Az elmúlt 15 hónap kormányzati teljesítményét hogyan értékeli?
- Ahhoz az időszakhoz mérten, amelyben működik a kabinet, akár a belső örökséget, akár a folyamatosan változó, és eléggé durva külső környezetet tekintve, tehát amit ebből a helyzetből ki lehetett hozni, én sikeresnek értékelem. Nem feltétlenül az egyes szakpolitikai eredményekre gondolok, fel lehet vetni, hogy mi történt az egészségügyben, mi történt a felsőoktatásban. Rengeteg hiány van, elvégzendő munka. De azt látom - és ez áll közelebb az én elemzői érdeklődésemhez is -, hogy a kormánypárt egy ilyen bonyolult időszak után is szinten tudta tartani a támogatottságát.
- De példátlanul nagy a bizonytalanok és a szavazni nem kívánók tábora. A Fidesz azért már rendesen veszített.
- Ehhez kétség sem fér, de azt hiszem, az is része a politikai teljesítménynek, hogy a szükségszerűen bekövetkező veszteséget nem tudja más politikai szereplő magáévá tenni. Nyilván erre lehet azt mondani, hogy ehhez a Fidesznek, vagy a kormánynak önmagában semmi köze nincs, az ellenzék tehet róla. Egy ellenzék viszont csak akkor tud erőssé válni, potenciális váltópárti szerepbe kerülni, ha hagyja, aki éppen kormányon van. Persze az is nagyon fontos, hogy a választók úgy lássák a kormányzati teljesítményt, ahogy azt a politikus szeretné láttatni. És én ebben látom a Fidesz mostani sikerességét, hogy politikai teljesítménnyé vált minden, amit csináltak, és talán még az is, amit nem.”