Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
2002-2010 között három miniszterelnök volt. Nem gondolom, hogy egyforma a felelősségük, de azt igen, hogy mindháromnak van. Interjú.
„Orbán Viktor maga is nagyon sokat hivatkozott arra, közvetlenül a választások után, hogy Magyarország rekord-gyorsasággal csökkentette a hiányát és stabilizálta költségvetését. Oszkó Péter is azt írta legutóbb a blogjában, hogy ezer milliárdos tartalékkal, az OECD által is kiemelten stabil államháztartással adták át az országot, többek között ezért is tudta megvenni a kormány a MOL-részvénypakettet 500 milliárdért. Közgazdaságilag sem áll, hogy minden volt kormányfő és pénzügyminiszter felelős.
Az biztosan áll viszont, hogy a bizottságban Medgyessy Péter azt mondta: amíg ő volt a kormányfő, még stabil helyzetben volt a büdzsé, Bajnai Gordon pedig azt, hogy ő rendbe tette a dolgokat, de ami előtte volt, arról nem tehet; magyarul mindketten azt állították indirekt módon, hogy a Gyurcsány-kormány alatt történtek a komoly bajok, vagyis bezárták egy csapdába Gyurcsány Ferencet.
A Bajnai-kormánynál azért kicsit árnyalja ezt a képet, hogy a papíron 3.8 százalékosra tervezett hiánycélt 2010-ben úgy sikerült 4.1-4.2-re teljesítenünk, hogy ahhoz be kellett vezetnünk a bankadót, és más válságadókat. De Oszkó Péternek volt még egy árulkodó mondata: szerinte egy kormány van, amelyik rosszabb helyzetben vette át az országot, mint most a Fidesz-kormány, és azok ők voltak. Már csak ezek alapján is elmondhatjuk, hogy Gyurcsány Ferenc alatt brutális romlás következett be az ország gazdasági állapotában.
Ha jól értem, Gyurcsány Ferencre szűkült a lehetséges célpontok köre.
Egy dolog biztos: 2002-2010 között négy kormány volt, három miniszterelnökkel, és a felével megnőtt az államadósság. Nem gondolom, hogy egyforma a felelősségük, de azt igen, hogy mindháromnak van. Már csak azért is, mert a külső körülményekre hivatkozni nem lehet és ma már alig is hivatkozik valaki. Az EU-ban, vagy az OECD tagállamai között is számos ország van, amelynek nagyobb az adóssága, őket is bíróság elé kellene citálni?
Minden ország más, összehasonlíthatatlan, hogy egy ilyen mértékű államadósság nálunk, vagy más országban milyen kiszolgáltatottságot okoz. Az adósság szerkezete sem mindegy: 2005-2006-ig az adósság jelentős része forintban volt, mára ott tartunk, hogy több a deviza-adósságunk, mint a forintban nyilvántartott. Vagyis még árfolyamkockázatot is a nyakunkba vettünk, ezért sem lehet ezt összehasonlítani más állammal.”