Az euró és a varázslók

2011. augusztus 21. 10:12

Soros szerint az eurózóna túlélné a görögök, de akár a portugálok távozását is. De mi lenne magával Görögországgal?

2011. augusztus 21. 10:12

 „Vannak, akik szerint a (gyors) megoldás a leggyengébb láncszem(ek) kiválása lenne az euróövezetből. Soros szerint az eurózóna túlélné a görögök, de akár a portugálok távozását is. De mi lenne magával Görögországgal? Valutája és eszközei leértékelődnének, hiteleinek visszafizetésére még kevesebb esélye lenne, ami aztán magával ránthatna számos bankot az eurózóna centrumországaiban, főleg Németországban. Ráadásul a görögök (és mások) kiválása politikai törést, kétségtelenül visszalépést jelentene az integrációs folyamatban, amire eddig nem volt példa az EU történetében. És még egy érv szól a görög távozás ellen: a görög GDP az EU kevesebb mint 5 százalékát teszi ki, és ugyan a nemzeti jövedelemre vetített államadóssága tetemes (160 százalék), ez mégsem igazi tétel az EU számára. Athén megmentésére bőven van pénz, miként rendelkezésre áll a forrás az írek és a portugálok megsegítésére is, nem így a spanyol és az olasz adósság szanálására.


Lépésről lépésre kell haladni a gazdasági integráció felé - mondta Párizsban Merkel, és alighanem ez a realitás. A világgazdaságból jövő rossz hírek láttán-hallatán jó lenne azt gondolni, hogy létezik gyors megoldás az euróválságra, valójában azonban aligha. Sokkal inkább lassú evickélés várható, részleges államcsődökkel, esetleg banki fejre állásokkal, költségvetési szigorral, megszorításokkal, áttekinthetetlen érdekhálókkal, egymásnak ellentmondó politikusi nyilatkozatokkal - és talán újabb recesszióval. A pozitív szcenárió is amolyan »EU-konform«: évek múltán és számos, »minden eddiginél nagyobb« válság után fokozatosan létrejöhet a mainál sokkal koordináltabb gazdaságpolitika - és kibocsáthatják az eurókötvényt is. Ellenkező esetben az EU hajója zátonyra fut, és nehéz látni, mi akadályozná meg a teljes dezintegrációt.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vizipipa
2011. augusztus 21. 18:03
Roppant kevés érdemi mondanivaló van ebben az "alkotásban". Pl. a görög államadósság nagyobbik része nem német, hanem francia kézben van.
Polgár
2011. augusztus 21. 17:58
Hogy Sorosnak mennyi irigye van - ezért él meg magas kort.
Rózsaszín Párduc
2011. augusztus 21. 12:42
Mi mikor éljük már túl Sorost? Már kezd SOKK lenni belőle.
Himalája
2011. augusztus 21. 12:12
" És még egy érv szól a görög távozás ellen: a görög GDP az EU kevesebb mint 5 százalékát teszi ki, és ugyan a nemzeti jövedelemre vetített államadóssága tetemes (160 százalék), ez mégsem igazi tétel az EU számára. " Kinek nem tétel? A többezer Eurós jövedelemmel rendelkező német szakmunkás, vagy német nyugdíjas számára valószínüleg nem. De ha az EU-ban csak néhány százalékkal is emelkedik majd az infláció, a görögök megsegítése miatt, akkor a néhány száz eurós átlagjövedelemmel, és dupla-tripla munkanélküliséggel rendelkező csehek, szlovákok, lengyelek, magyarok keményen megszívják. Nem beszélve arról, hogy a felelőtlenül kolcsönözgető bankokat újra kisegítik európa adófizetői. De ha őket kisegítik, akkor a kismaszekokat már miért nem, ha az ő befektetéseik is veszélybe kerülnek? Ha szocializmust akarunk létrehozni Európa adófizetőinek pénzéből, akkor ezt a szocit miért csak a pénzügyi szektor számára hozzuk létre, és miért nem mindenki számára?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!