Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
Szilárdan hiszek abban, hogy a magyar demokrácia a magyar emberek kezében van. Interjú.
„- Nem állítjuk azt, hogy tökéletesek vagyunk. Mint minden demokráciában, nekünk is mindig lesznek olyan pillanataink, amikor a dolgok nem az emberek legjobb érdekeinek megfelelően működnek. Ezeken átverekedjük magunkat. Azt is gondolom, hasznos az én országomban élőknek, hogy tudják, vannak következményei annak, miként végezzük a dolgainkat. Mély aggodalommal töltött el az, hogy a svájci frank erősödésének az adósságplafon körüli harc is lehetett az oka. Ez hatással van a magyar emberekre, azokra, akik ülnek otthon az asztaluknál, és próbálják megoldani a hiteleik visszafizetését. Nagyon fontos szerintem, hogy az amerikaiak felismerjék, milyen hatásokat és hullámokat eredményez az, amikor nem a legjobb módon cselekszünk. Ez megint csak visszavezet ahhoz az általános igazsághoz, hogy kötődünk egymáshoz. Összekapcsolódik a gazdaságunk, a külpolitikánk, és így fontos, hogy mindig nyílt és őszinte párbeszéd útján közelítsünk egymáshoz.
- Az egyik lehetséges magyarázat azokra a sokat kritizált lépésekre, amelyeket a kormány megtett, az, hogy azt gondolják, annyira mély válságban vagyunk, hogy nincs idő a fékekkel és ellensúlyokkal való törődésre, és nincs idő a döntések lelassítására sem. Ha erről van szó, az egy elfogadható magyarázat az Egyesült Államok számára?
- Szilárdan hiszek abban, hogy a magyar demokrácia a magyar emberek kezében van. A magyarok ülnek a sofőrülésben. Világos, hogy lesz egy folyamat, amelyben valamilyen módon mindenkit érinteni fognak ezek a változások. Egyúttal azonban azt is szeretném elismerni, hogy a magyar gazdaság nehéz helyzetben van. A kihívásokkal szembeni fellépést támogatásáról biztosította Clinton külügyminiszter.”