Rendszerek és emberek

2011. július 11. 11:00

A nemzet, a diktatúra zsarnokságából egy másfajta zsarnokságnak, az egyik birodalom bukása után egy másik, még nagyobb birodalomnak esik rabságába.

2011. július 11. 11:00
Bíró Zoltán
Magyar Hírlap

„Húsz év alatt sokszor és sokakban felmerült a kérdés, ha kiben-kiben inkább csak magában morogva, csalódottságában és keserűségében mérlegelve is: mennyivel jobb ez a rendszerváltás utáni rendszer az előzőnél? Még inkább így: kinek lett jobb, kinek rosszabb? Az előbbi kérdésre joggal mondhatjuk, hogy annak az álszocialista diktatúrának buknia kellett, mert a rendszer mindenestül, erkölcsi, gazdasági, politikai téren megérett a bukásra, tehát a kérdésnek nincs értelme. Annál inkább van értelme, jogosultsága az utóbbinak, mert keveseknek lett jobb és a sokaságnak – rosszabb.

Márpedig, ha egy rendszer értékét mérjük, akkor bármilyen fontos is, nem az a döntő, hogy intézményrendszerében mennyire felel meg az úgynevezett polgári demokratikus normáknak, hanem az, hogy milyen mértékben és milyen minőségben szolgálja az emberek javát, országok, nemzetek jövőjét. Az intézmények persze fontosak, fontos azok rendszerének egésze, és jobb a demokratikus társadalmi berendezkedés a diktatúránál, amint azt oly gyakran hangoztatjuk. Ennek a hangoztatásával azonban nincs kisegítve az ember, aki elveszti munkahelyét, házát, otthonát, és demokratikus viszonyok között válik földönfutóvá családjával együtt, önhibáján kívül. Sem a nemzet, amely a diktatúra zsarnokságából egy másfajta zsarnokságnak, az egyik birodalom bukása után egy másik, még nagyobb birodalomnak esik rabságába.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. július 11. 17:24
Bíró Zoltán fogalmazza meg és mondja ki azokat a problémákat, amiről elfelejtenek beszélni....
bigyomail
2011. július 11. 11:57
El kellene dönteni, hogy mit szeretnénk. A társadalom természetes állapotában polarizálódik. Nagy különbség van szegény és gazdag között, vezető és vezetett között. A legsikeresebb társadalmakban ez a különbség számottevő. A szocialista elmélet arra alapszik, hogy ezt a különbséget mesterségesen kell csökkenteni. A konzervatív meg azt mondja, hogy ez természetes állapot, ebbe beleszólni nem érdemes. Az előző rendszer megpróbálta ezeket a különbségeket a lehető legkisebbre csökkenteni - csődbe ment, nem volt sikeres... Persze az egyén - főleg az alsó rétegbe tartozók - szemszögéből az előző rendszer a jobb, de a tapasztalat szerint sikeres társadalom abból nem tud kialakulni. Magyarul, ha az egyént nézzük jó dolog a szocialista elképzelés, de ha a nemzet érdekét nézzük, akkor a másik vezető elv lenne az irányadó. A saját sorsunkat azonban mi irányítjuk és nem merünk sem egyik, sem másik felé elmenni rendesen, holott a jelenlegi köztes állapot mindkettőnél károsabb, ha az ország érdekeit tartjuk szem előtt.
torresG4
2011. július 11. 11:47
kimentek a tankok, bejöttek a bankok.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!