Jóllakott demokrácia

2011. július 12. 17:40

A kínai kormányzat hivatalos álláspontja szerint az emberi jogok fontosságát Kína is elismeri, csak e jogokat másként értelmezi, mint a nyugati világ.

2011. július 12. 17:40
Salát Gergely
Heti Válasz

A kínai kormányzat hivatalos álláspontja szerint az emberi jogok fontosságát Kína is elismeri, csak e jogokat másként értelmezi, mint a nyugati világ. Kína a jogok legfontosabbikának azt tartja, hogy az emberek ne haljanak éhen. Ez talán furcsán hangzik, de Kínában, ahol az emberiség több mint egyötödét kell eltartani a világ művelhető területeinek 7 százalékán, az élelmezés ma is alapkérdés. Nem csoda, hogy a párt egyik fő büszkesége az, hogy sikerült felszámolnia az éhínséget - ez Kína hosszú történelmében még senkinek nem jött össze.

A másik alapjog, hogy az embereket ne mészárolják le. Kínában ez sem magától értetődő: az elmúlt évezredekben a központi hatalom meggyengülése kivétel nélkül véres belháborúkkal, külső hódítók pusztításaival, humanitárius katasztrófák sorával járt, így a kínaiak számára a stabilitás és a béke a legfontosabb értékké vált. Mindennek biztosítása - kínai értelmezés szerint - egyelőre nem megy a nyugati típusú demokrácia keretei között: Kínában annyi részérdek feszül egymásnak, hogy erős korlátozások nélkül az ország darabokra szakadna. Az egyének jogai tehát szembekerülnek a közösség érdekeivel, s a kínai vezetés hagyományosan az utóbbiakat tartja fontosabbnak. (...)

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szempontpuska
2011. július 13. 14:25
Nem igazán értem mire mész azzal, hogy a fidesz pálfordulását a szocikéhoz méred. Mit akarsz ezzel bizonyítani? Hogy legalább ugyanolyan hazugok és szemforgatók, mint elődeik? (Ha ez a célod, akkor - a fenti idézetek analógiájára - szoci politikusok nyilatkozatait vesd össze szoci politikusokéval...) Node ki kíváncsi most a szocikra? Fidesz vs. Fidesz összevetés önmagában nem áll meg, vagy kínos? :-)
szempontpuska
2011. július 13. 09:02
"A dalai láma az Országház felsőházi termében hétfőn arról beszélt, hogy mindig csodálta a magyar népet 1956-os hősi szabadságharca miatt. A tibeti vallási vezető felidézte: kínai kommunista "barátai" annak idején figyelmeztették, hogy "ha nem viselkedik jól", népe úgy járhat, mint a magyarok. Előadásának végén Tendzin Gyaco megajándékozta Dr. Nyitrai Zsoltot egy fehér sállal, ami a tibeti vallási hagyomány szerint egyfajta áldás. " 2010. szeptember 22.
szempontpuska
2011. július 13. 09:01
"Balog Zoltán tájékoztatása szerint a Fidesz-frakció emberi jogi munkacsoportja "megdöbbenését fejezi ki a kínai Ürümcsiban elkövetett ujgurokkal szembeni hatósági erőszak ügyében". Fölszólítjuk a magyar kormányt, hogy befolyását latba vetve lépjen föl az Európai Unió megfelelő fórumain annak érdekében, hogy Kínában megszűnjön az etnikai alapú erőszak - hangsúlyozta a politikus. Mint hozzátette, furcsának tartják, "hogy miközben a Külügyminisztérium nemzetközi téren azért tesz erőfeszítéseket, hogy Budapesten jöjjön létre egy "Népirtás és Tömeges Erőszak Megelőzési Központ", aközben mind a tibeti, mind az ujgurok elleni tömeges erőszak ügyében a magyar kormány hallgat és megakadályozza, hogy az Országgyűlés elítélje a Kínában dúló etnikai alapú erőszakot." 2009. július 10.
szempontpuska
2011. július 13. 09:00
"Fölszólítjuk a Magyar Országgyűlést és a Magyar Kormányt, hogy amikor jó kapcsolatokra törekszik a Kínai Népköztársasággal (amit támogatunk), közben ne áldozza föl ennek az együttműködésnek az oltárán az emberi jogokat. Sem a tibetiekét, sem a magyarokét. Akkor sem, ha a gyülekezés szabadságáról van szó egy tibeti megemlékezésen. A minket körbevevő kordonok, a kínai nagykövetség megközelíthetetlensége mutatja, hogy a Rendőrség kordonépítésből Budapesten már nagy gyakorlatra tett szert. Van ebben valami jelképes, hogy ide szorítottak bennünket egy templom és egy iskola elé." (Balog Zoltán beszéde a tibeti felkelés 50. évfordulóján) 2009. március 11.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!