Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Az epizódszerű demokratikus Magyarország leépítése és visszavezetése egy autoriter nem-demokráciába nem nevezhető teljesítménynek.
„2010 tavasza óta olyasmi történik Magyarországgal, ami végtelenül közhelyes, a régió történetében szokványos, mondhatnánk unalmas. Az epizódszerűen létező demokratikus Magyarország leépítése és visszavezetése egy autoriter nem-demokráciába nem nevezhető teljesítménynek, a tehetetlenség, az örökölt reflexek is ebbe az irányba tolják az országot. Teljesítmény a demokrácia fenntartása lett volna, ehhez ugyanis mentalitásokat kellett volna átalakítani, jobbára az elit és az intézmények példaadó működésével.
A demokrácia megszűnéséről a jogállam elsorvadásából értesülhetünk, nincs ugyanis olyan modern demokrácia, amely a jogállamon kívül létezik. És arról sincs szó, hogy a jobboldali kormányzat a jogállam új, működőképesebb alakzatát hozza létre. A Fidesz újítása egyszerű leépítés, mert nem a demokratikus intézmények korrigálását célozza, hanem a jogállami elveket kérdőjelezi meg. A közjogi berendezkedés átalakítása puszta rombolás. Ehhez a romboláshoz, a nem-demokráciák természetének megfelelően, egy alternatív valóság felépítése is szükséges. Ez az építkezés, a fogalmak értelmének átírása jóval a kormányra kerülésük előtt megkezdődött. A kormányzati propagandából már nincs kilátás, valaha világos elmék is elvesztették realitásérzéküket, észre sem veszik, hogy belesüllyedésük egy ilyen virtuális világba felszámolja a személyiségüket is. Nem azokról van szó, akiknek soha sem volt személyiségük, akiket zavart a demokratikus szabályrendszer énük kiteljesítésében, akiknek természetes állapot az alárendelődés. Hanem azokról a sokkal kevesebbekről, akik régebben képesek voltak önálló gondolatra, és érzékelték a valóságot, tudták, hogy hol vannak Magyarország határai, milyen utakon lehet haladni, és hol tartunk a demokrácia építésének bonyolult feladatában. A Velencei Bizottság jelentésének gátlástalanul hamis értelmezése, a demokratikus országok sajtójának ellenséges kezelése, a szólásszabadság jogi és humánpolitikai korlátozása egy virtuális valóság erőszakos terjesztésének jelei. Ezen az úton nincs megállás, nem lehet kicsit torzítani, a demokrácia felszámolásához teljesen, gyökeresen más valóság szükséges.”