„A közhelyek bölcsessége szerint demokrácia addig van, amíg rendszeres »szabad választások« vannak. A posztjukat és megrendeléseiket féltő elemzők már korábban leszögezték, hogy Magyarországon a demokrácia volt is, marad is, mert a Fidesz nem akarja megszüntetni a szabad választásokat. (...)
Ám ez korántsem elég, hiszen a tisztességes többpárti politikai versengésnek számos társadalmi, gazdasági és kommunikációs feltétele van, s csak ezek megléte esetén lesz a választás fair, s marad fenn a minimális demokrácia.
A szabad és a fair, mindkettő egyaránt fontos a demokrácia megőrzéséhez, és ha komolyan akarunk vitázni a demokrácia megőrzésének lehetőségeiről, akkor fel kell tárni mindkettőnek a tartalmát. A tavalyi önkormányzati választásokon a Fidesz már megtartotta a jelmezes főpróbát a demokrácia választási eszközökkel való kiiktatásából, és ennek a sikeres próbálkozásnak a tapasztalatait viszont látjuk a parlamenti választásokról szóló új tervezetben. (...)
A kormány lerombolja a demokratikus politikai versengés jogi és társadalmi kereteit, de mivel ezzel kizárja a többi politikai és társadalmi szereplőt a demokratikus keretek között vívott politikai konfliktusokból, ezért egyre nőnek az indulatok a tömegekben és velük nő az aggodalom is, hogy a fideszvilág vége nagyon látványos és erőszakos jelenetekkel kísért folyamat lesz. Hasonlóképpen jogos az az aggodalom is, hogy az elvesztett választások után a Fidesz még jó néhány trükköt is bevethet, mielőtt vagy »mihelyett« átadja a hatalmat az új kormánynak. Amíg tehát a minimális demokrácia töredékei még működőképesek, addig az ellenzéki erőknek maximálisan fel kell használnia őket a szabad és fair választások feltételeinek minél teljesebb megőrzésére.”