A honvédség védelmében

2011. július 16. 13:13

Erősen úgy tűnik, kívül-belül erősíteni kell magunkat: ne legyen ez alól kivétel a mostohagyerekként kezelt hadsereg sem.

2011. július 16. 13:13
Ablonczy Bálint
Heti Válasz

A honvédségről kizárólag lesajnálóan nyilatkozók pedig akarva-akaratlanul hozzájárulnak a probléma konzerválásához. Ahhoz, hogy a döntéshozók közül kevesen érzik feladatuknak a helyzet megváltoztatást, vagy egy fejlesztési program kitűzését és az ahhoz való ragaszkodást. Elhiszem, hogy 1987-ben különösen nyomasztó lehetett Lentiben alkoholista politikai tisztek és félanalfabéta tisztesek teljhatalma alatt senyvedve körletet fókázni, de azóta eltelt majd' negyed évszázad. Egyszerűen lehetetlenség, hogy biztonságról, fegyveres erőkről való gondolkodásunkat ilyen mértékben meghatározza a diktatúra Néphadseregének öröksége. Újságírói munkám révén az elmúlt időszakban több hivatásos katonaként szolgáló férfit és nőt ismerhettem meg: elhivatottnak, felkészültnek találtam őket, fényévekre a sztereotípiáktól. A pénzhiány és a nemegyszer özönvíz előtti szovjet haditechnikával való birkózásnál is jobban bántotta őket azonban az a lenézés, amivel hozzájuk a magyar társadalom viszonyul - miközben arra tettek esküt, hogy minket az életük árán is megvédenek.

Lehet erre nevetve legyinteni, hogy ezek csupán üres szavak, meg »úgysem lesz háború«. Egyrészt a jövővel köztudottan az a probléma, hogy nehéz megjósolni (ráadásul például Svájc többszáz éve nem háborúzott, mégis a világ legátfogóbb tartalékosi rendszerét tartja fenn). Másrészt ilyesfajta hányavetiség éppen térségünkben indokolt a legkevésbé: alig több, mint tíz éve gyakorlatilag hadban álltunk Szerbiával a koszovói légicsapások idején. Az euró megzuhanásának és az Európai Unió recsegése-ropogása idején nem árt arra gondolni: lehet, a létezők legjobbikaként ismert világunknak már nincs sok hátra. Nem gondolom, hogy a német adófizetők nyomására a hitelekért cserébe Németország katonai erővel igyekszik majd megszerezni néhány görög szigetet. De azt igen, hogy a második világháború óta nem tapasztalt zord idők jöhetnek. Amelyben a - gazdasági, politikai, sőt, katonai értelemben vett - gyenge államok könnyen elbukhatnak, még Európában is.

Erősen úgy tűnik, kívül-belül erősíteni kell magunkat: ne legyen ez alól kivétel a mostohagyerekként kezelt hadsereg sem.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
füst
2011. július 16. 21:08
Ütőképes Honvédség kell. Aki ezt nem képes belátni, az kihagyta a történelemoktatást a stúdiumai közül.
Zokni
2011. július 16. 19:08
Kedves Szerző! El van tévedve. A néphadseregben nem a NÉP, hanem a HADSEREG szó volt a legsúlyosabb. Ha azt hiszi, hogy a Kádár-diktatúrában a komcsik "csuklóztatták" a katonákat, akkor erősen téved. Mert az "öregebb" katonák; a "magasabb rangú" katonák; a "hatalommal (kajával, eltáv-val) bíró" katonák. Ez mind megmaradt. Álljon csak be. Az túl egyszerű lenne - a túl egyszerű elméknek hogy lekomcsizzuk a főtörzset, és b..unk a parancsaira... Tehát a hadsereggel van baj: valóban nem szabad a problémát konzerválni. Minél előbb fel kell számolni.
HattoryHanzo
2011. július 16. 17:19
Szintén katonaviselt emberként az összegzés: 1,5 év Nagykanizsa, 3X6 lövés géppisztollyal, 1x1 tár géppuskával ( de az is csak azért,mert voltak nyomjelző lövedékek, és mondtam a csávónak, hogy én is akarok ilyet lőni ), 6-8 riadó ( 4 óra körül, általában tudtuk, tehát este bepakoltunk, és legtöbbször valami teherautó platóján üldögéltünk ), meg dobtam gyakorló kézigránátot 2-3 alkalommal. Ezenkívül megutáltam a vodkát, a világ leghülyébb kártyajátéka a fájer, és budai hülyegyerekként másfél évig közelről találkoztam nagyon sok cigánnyal. Nem tudom, ez egy XXI. századi hadviselésben mennyit ér?!
Honfi-fi
2011. július 16. 14:49
Sajnos, teljesen igaz, hogy az egyébként nagy történelmi múlttal és presztizzsel bíró magyar honvédséget. A kádári-szovjet rendszer teljesen lezüllesztette a presztizsét, lerombolta. Vissza kell állítani a köztudatban a honvédséget megillető helyet és elismerést, kükönben a hadseregünk, - már ami maradt a szadeszes rombolás után belőle - egy fabatkát sem fog érni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!