A harc részesei vagyunk

2011. július 18. 17:10

Mi a céljuk ezeknek a világuralmi intézeteknek?

2011. július 18. 17:10
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Hírlap

„Történt ugyanis, hogy egy részvényes beperelte a Moody’s hitelminősítőt azért, mert nem tartotta be az általa is – belső szabályzatokban is – vallott értékeket, mint függetlenség és becsületesség. A perben a hitelminősítőt védő ügyvéd azonban kijelentette, hogy a reklámszövegekben megjelenő olyan szavak, mint becsületesség, függetlenség valójában nem jelentenek semmit, csak PR-fogások, s ezek alapján a Moody’s nem perelhető. Még jó, hogy a bíróság legalább ezt az érvelést nem fogadta el…

Szóval, akkor mégis mi a céljuk ezeknek a világuralmi intézeteknek? Az, hogy a világ országai – legyenek ezek Európában, Latin-Amerikában, Ázsiában vagy Afrikában – számukra »megfelelően« viselkedjenek, »megfelelő« gazdaságpolitikát folytassanak. Ezek pedig a következők, a teljesség igénye nélkül: fizetésimérleg-hiányuk ne legyen túlságosan magas (kivéve az Egyesült Államokat), ahogy külföldi államadósságuk sem (kivéve az Egyesült Államokat), minden állami vagyont privatizáljanak, ezeket adják el a külföldi multicégeknek, és nyújtsanak hatalmas adókedvezményeket is nekik. Továbbá bontsák le a szociális államot, és mindent helyezzenek a piac primér irányítása alá, tegyék nyitottá a gazdaságukat a külföldi befektetőknek, adják el vizeiket, földjeiket, minden ingó és ingatlan vagyonukat – miáltal makrogazdasági mutatóik kedvezőkké válnak. Mármint kedvezőkké válnak a hitelminősítő intézetek, az IMF és a valutaalap, a hedge foundok, a bankok, a gigantikus vagyonú nagybefektetők számára. Egy ország akkor sikeres a neoliberális világuralmi tényezők megítélése szerint, ha makrogazdasági adatai megfelelnek az ő elvárásaiknak. És mi van akkor, ha közben az adott országokban élők elszegényednek, nyomorba zuhannak, tönkremennek, és végül elpusztulnak? Semmi.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
békalepcse
2011. július 20. 21:31
Javítanám előző kijelentésemet, már a jelek szerint inkább menekülőre fogta.... Valószínűleg Kínában sem lát már biztos jövőt. De akkor hová??????
Himalája
2011. július 20. 00:49
"Tehát egy ferdített értéket ferdítesz még tovább." Az, hogy mi az érték az egy szubjektív dolog. Egy remete számára a magány nagyobb érték mint bármi más, és vállalja a remete sorsot annak ellenére, hogy előfordulhat, éhezni fog, vagy nem lessz aki segítsen, ha beteg. Van, aki a macskafarok talizmányját többre tartja, mint az összes többi más vagyonát. Az arany is egy ilyen szubjektív értéket képvisel, csak sok emberét, mondhatom, az emberek többsége számára értéket jelent. Csak az én számomra igazi érték az amit én tartok annak, az összes többi ember számára pedig az az érték, amit ők tartanak annak. És az arany, az egy ilyen érték, ez a történelmi tapasztalat, és a mai is. És ez független attól, hogy én, vagy te azt szeretnéd, hogy valami mást tartsanak értéknek. Nem értem, hogy lehet ezt ferdíteni?
Himalája
2011. július 19. 23:17
"Maga a Román kormány, (mióta megjelent a felvilágosodás, szinte kizárólag szabadkőművesek alkotják...) vállalt magára rekultiváció címszó alatt háromszor akkora költséget, mint a kitermelt arany értéke!!!!!" Ezt elhiszem. Ha egy kormány költekezik, az bizony gyakran a háromszorosába is kerülhet. És természetesen nem a kormánynak, hanem adófizetőinek. "Valódi értékek csak azok lehetnek, amik a társadalom működése szempontjából nélkülözhetetlenek és nem azok amiket annak képzelsz." Nem én képzelem az aranyat értéknek, hanem az emberek általában. Nem én gyártottam az aztékok kegytárgyait. Nem én aranyoztam be a Budha szobrokat. Nem én rakom fel a hindu menyasszonykra az arany karkötőket, és nem én mondtam meg a keresztényvilágnak, hogy születéskor szúrják át a lányok fülét, hogy az emberek viseljek aranyfeszületeket aranyláncokon, hogy aranyjegygűrüket vásároljanak a menyasszonyaiknak bizsu helyett, már ha megengedhetik maguknak, és természetesen nem én találtam fel az Ali Baba és a negyven rabló mesét sem. Egyszerüen az arany, az érték az emberek számára már évezredek óta és sokkal valószinübb az,is hogy ez továbra is így marad, mint ennek az ellenkezője.
Himalája
2011. július 19. 21:59
"Mint látható az előbbi példából, megint a környezet terhére történne az eredeti felhalmozás megvalósítva." És ez természetesen államnak és az önkormányzatoknak köszönhető, melyeknek a bányajogok és kitermelési kvóták eladása jó bevételi forrásai a költségvetéseknek. Ha ez a jog az azok, és az ott élő embereket illetné, kik a bányászatból adódó környezeti hatásokat kénytelenek elviselni, és joguk volna e teher elviseléséért és a lehetséges kockázatokért bérletet, kárpótlast kérni, más volna a helyzet. És ha a teher túl nagy, úgy ára a bányászatnak is nagyob lenne, sőt elérheti azt a szintet is, hogy nem is éri meg bányászni. De ezt ne a minisztériumi, vagy polgármesteri hivatal döntse el, hanem a szerzödések az egyes lakosokkal, melyeket ez teher érint. Ebben sem az arany a hibás, hanem azok, kik a hatalmat gyakorolják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!