Virágzik száz virág

2011. június 13. 10:23

A „jó gazdaságpolitika” Európában nem térhet el jelentősen az integrációban részt vevő többi állam által követett iránytól.

2011. június 13. 10:23
Bod Péter Ákos
Bod Péter Ákos
Heti Válasz
„Ehhez képest a hazai választóknak szóló helyzetértékelésében miniszterelnökünk büszkén számolt be arról, hogy az elmúlt egy évben a magyar kormánypolitika minden külső rosszallás ellenére a saját útját járta, és nem is törekszik a külső igényeknek megfelelni. A magyar gazdaságpolitika az elmúlt egy évben számos hirtelen irányváltással, szokatlan intézkedéssel tűnt ki, sokszor fittyet hányva a korábbi gazdaságpolitikai kánonnak, a »fősodornak«. Ugyanakkor érdemes kimondani: ez a bizonyos fősodor ma már valójában elég sok ágra oszlik, és nem is csak a fejlett világból 2007-ben kiinduló pénzügyi zavarok hatására. Ezen túlmenően az is érezhető, hogy a világgazdaság nagy erejű szereplői között mind nagyobb számban találhatók olyanok, amelyek kultúrája eltér az angolszász vagy a kontinentális európai mintától. (...)

A »jó gazdaságpolitika« immár lehet jelentősen más, mint a korábban bevett, kialakult gyakorlat (»best practice«). Ám nyilván nem rugaszkodhat el a szilárd közgazdasági alapoktól, amelyeket a más döntési stílusú, sajátos utat járó felemelkedő nemzetek döntéshozói is jól ismernek. Európában pedig nem térhet el jelentősen, önérdekből sem az integrációban részt vevő többi állam által követett iránytól. A gazdasági intézmények és megoldások piacán ugyan ma tényleg tarka a kínálat, de egy ország fejlődéséhez nem lehet - mint egy szupermarket polcairól - innen-onnan összeszedegetni a különféle importárukat. Sajátosságainkat megőrizve, ám uniós tagként illeszkednünk kell a keretekhez, amelyeket most szerkesztenek feszesebbre.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
miertnememlekszem
2011. június 13. 12:48
"Ám nyilván nem rugaszkodhat el a szilárd közgazdasági alapoktól" ezt nehéz komolyan venni szerintem. a közgazd. nem olyan mint a kémia, hogy vannak keményen kísérletileg alátámasztott törvények stb., amiket tényleg nem nagyon vitat senki. a ~ban ehelyett van kismillió iskola, izmus, amik SEMMIBEN sem értenek egyet. a munkanélküliségre és a növekedésre egy neoklasszikus és egy (pl.) poszt-keynesiánus közgazdász TELJESEN más magyarázatot ad. most akkor ezek közül melyik a "szilárd alap"? (in practice tudom: a 30 évvel ezelőtti amerikai neoklasszikus-monetarista ortodoxia, amit a közgázon mint szentírást tanítanak)
Molenaar
2011. június 13. 11:18
Én inkább ezt a "szilárd közgazdaságtani alap" nevű sosmelátott jelenséget kérdőjelezném meg. Ez az ultima ratio, a végső hivatkozási alap. Mi az? :) Másrészt Európa ereje, legalábbis a történelmi felemelkedésének egy fontos oka, hogy kísérletezhet. Kis területen rengeteg nemzet, rengeteg állam, sokféle gyakorlat, ötlet, megoldás. Senki soha nem lehet a birtokában az abszolút tudásnak (Akkora közhely, hogy mindjárt közgazdász diplomát kapok. :)) így a folyamatos próbálkozás, újítás, körülményekhez való alkalmazkodás hívta/hívja/hívná életre a "fejlődést". Nem az "Európai Kerethez" (virtuális semmi), hanem a valósághoz kellene igazodni.
nyugalmazott tanár
2011. június 13. 11:16
A Hunvald is virágzik, akik meg űlnek, azokra "újrakezdési támogatás" vár az erre szakosodott Táncsics Alapítványtól. Ügyes? Közalapítvány lévén talán még állami pénzek is jutnak rá...
nyugalmazott tanár
2011. június 13. 11:14
"Virágzik száz virág" Talán bizony mákvirágra gondolt? Azok egyelőre még nagyban virágoznak. Lásd pl. Charta és körei... stb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!