Orbán szerint nem Orbán, Medgyessy szerint nem Medgyessy, Gyurcsány szerint nem Gyurcsány, Bajnai szerint pedig nem Bajnai a hibás.
„A Magyarországot 1998-tól vezető négy kormányfő ugyanis négy különböző verzióval állt elő. Röviden: Medgyessy Péter (kormányfő: 2002-2004) szavaiból az derült ki, hogy szerinte az államadósság növekedéséről az utána következők (2004-2010) tehetnek, leginkább pedig Gyurcsány Ferenc. Gyurcsány Ferenc (kormányfő: 2004-2009) szerint azonban az őt megelőző kormányok idején (2001-2004) szállt el az államadósság, főként az első Orbán-kormánynak köszönhetően, és most (2010-) is ugyanez történik. Bajnai Gordon (kormányfő: 2009-2010) az összes megelőző kormányt (2001-2008) egyformán hibáztatja. Orbán Viktor (kormányfő: 1998-2002, 2010-) pedig a szocialista kormányzás két teljes ciklusát (2002-2010) teszi felelőssé. Még rövidebben és egyértelműbben: Orbán Viktor szerint nem Orbán Viktor, Medgyessy Péter szerint nem Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc szerint nem Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon szerint pedig nem Bajnai Gordon a hibás.
Az államadósság számokban kifejezett története elég egyértelmű: a GDP-hez viszonyított bruttó államadósság az első Orbán-kormány utolsó időszakától kezdve folyamatosan, évről-évre növekedett. Az 1993-as 90 százalékos csúcs után 2001 végére 52 százalékra esett vissza, tavaly viszont már 80 százalék fölött járt. Mégis a miniszterelnökök mindegyike olyan történettel áll elő, amely arról szól, hogy a fent említett számok kivétel nélkül valósak és egyértelműen az aktuális kormány hibáiból fakadtak - a saját kormányzati időszakuk ugyanakkor különleges kivételt képez. Az adott években bár formálisan valóban ők alkották meg és fogadtatták el a költségvetést, és persze irányították az országot, az államadósság elszabadulásáról mégsem ők tehetnek, hanem vagy az előző kormányok, vagy a következő kormányok, vagy a nemzetközi gazdasági válság, vagy a párt erős emberei, vagy a koalíciós partner. És egyébként is az államadósságot az ő kormányuk idején kordában tartották, és alig növekedett - az előző időszakhoz, vagy a rákövetkező időszakhoz, vagy a régiós országokhoz, vagy az európai átlaghoz viszonyítva. Sőt - ezt az érvet Medgyessy Péter hozta fel maga és kormánya védelmében - tulajdonképpen volt olyan év, amikor a statisztikák ellenére az államadósság nem is növekedett, csak az ország éppen átállt egy másfajta adósságszámításra, és ez okozott némi zavart a rendszerben. A tanulság: minden csak viszonyítás, illetve számítási modell kérdése.”