Miért születik kevesebb gyermek?

2011. június 23. 09:45

Most akkor menjünk neki a Fidesznek, hogy lám-lám, az emberek nem bíznak a jövőben, a fülkeforradalom csak egy humbug volt?

2011. június 23. 09:45
Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc
Facebook

„Több mint tíz százalékkal kevesebb gyermek született az idei év első négy hónapjában, mint egy évvel ezelőtt. Ezt zuhanásnak hívják a demográfiában.

Most akkor menjünk neki a Fidesznek, hogy lám-lám, az emberek nem bíznak a jövőben, a fülkeforradalom csak egy humbug volt? Ez így túl egyszerű lenne, ezért nem is tanácsolnám. A népesedési folyamatok ennél összetettebbek. Sokáig az volt a nemzetközi tapasztalat, hogy ott születik sok gyermek, ahol az édesanya nem kényszerül feladni hagyományos szerepét, otthon van, neveli a gyerekeket, őrzi a családi tűzhely melegét (brrrr…). Ezért voltak jók például Olaszország népesedési mutatói a hetvenes évekig. De a világ megváltozott.

A népesedési folyamatok döntő kérdése az önálló életet kereső nő lett. Kiderült, hogy a nők egyre növekvő mértékben nem fogadják el a szakmai, anyagi függetlenségtől megfosztó főállású anyaszerepet, és nem kívánnak sok gyermeket szülni egy olyan családba, amely bármikor felbomolhat, és az édesanya önálló egzisztencia híján gyermekeivel együtt a senkiföldjére kerülhet.

Így aztán ott születik sok gyermek (lásd a skandináv országokat), ahol kiegyensúlyozottak a férfi-nő, férj-feleség, anya-apa kapcsolatok. Ott, ahol közös felelősség a gyermek nevelése. A norvég pénzügyminiszter gyermeke születésekor gyermekgondozási szabadságra ment, hogy felesége visszatérhessen dolgozni. A gyermekgondozási szabadság két egyenlő részre van bontva. Fele az édesanyának, fele az édesapának jár. És ilyen körülmények között a norvég édesanyák több gyermeket vállalnak, mint például mi, magyarok.

Sokan hiszik, hogy a gyermekvállalás egyszerűen pénz kérdése. Ha több az állami támogatás, akkor több gyermek fog születni. Én arra hajlok, hogy ez így van. Szerintem a gyermekvállalás egy viszonylag alacsony jövedelem szint felett már nem pénz, hanem kulturális kérdés. A hagyományos női szerepeket, családi munkamegosztást preferáló mai magyar jobboldal szándéka ellenére így aztán mégis rombolhatja a gyermekvállalási kedvet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tomtyi
2011. június 25. 23:49
Jobazz+! Gyenge adat: http://hu.wikipedia.org/wiki/Az_orsz%C3%A1gok_egy_f%C5%91re_jut%C3%B3_GDP_szerinti_sorrendje 2. Norvégia 78 178$ . . . 47. Magyarország 12 914$ Érzed a különbséget?
hátakkor
2011. június 23. 19:24
1000 Párt-tag leszavazott. talán nem mind fiktív. Klára asszony utazgat. nem pihenni, dolgozni. Fletónak ma a népesedés problematikája ötlött fel, gyorsan share-elte is az iPhonján, hogy látja ezt nagyformátumúként. holnap talán oliván dinsztel hagymát és ez kerül a falra.
hátakkor
2011. június 23. 16:45
kedves Nagyformátumú! Hogy áll a pártszavazás? Klára asszony idehaza? mi lesz ma vacsora?
rodesz
2011. június 23. 16:17
Hát persze, kulturális kérdés... Azért kellett olyan támogatási rendszert működtetni, amíg kormányon voltatok, amely éppen az egyébként civilizációs hátrányokkal küzdő társadalmi rétegek körében segítette elő a gyermekvállalási kedvet, újratermelve ezáltal a kulturális és szociális különbségeket, egyre tovább és tovább növelve az állami kiadásokat és csökkentve a munkavállalási hajlandóságot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!