Jobboldali konszolidáció?

2011. június 30. 15:22

A középosztálybeli bázisra támaszkodó jobboldali pártok szavazói kevésbé szorulnak rá a közszolgáltatásokra.

2011. június 30. 15:22
Miklósi Zoltán
Szuverén.hu

„Egyfelől, lehet próbálkozni azzal, hogy az állam a korábbinál magasabb színvonalon és hatékonyabban nyújtsa azokat a közszolgáltatásokat, mindenekelőtt az oktatást, amelyek a magas foglalkoztatottságot segítik, és persze elsősorban azoknak az elhelyezkedési esélyeit és életkilátásait javítják, akik családi, szocializációs hátrányok miatt a szükséges képességeket más úton nem képesek megszerezni. (A magas színvonalú közszolgáltatások persze megvalósulhatnak részben piaci közreműködéssel, a magántőke bevonásával is, és ez Magyarországon talán nem is kerülhető el a minőségi változáshoz. De ez csak jó állami szabályozás és támogatási rendszer mellett nem vezet igazságtalan eredményhez.)

Másfelől, lehet próbálkozni azzal is, hogy az állami kiadások drasztikus csökkentésével elsorvasztjuk a közszolgáltatásokat, a passzívaknak járó szociális juttatások megtizedelésével a munkakínálatot, az alkalmazottakat védő szabályok meggyengítésével és adócsökkentéssel pedig a munkakeresletet serkentjük, és így próbálunk magasabb foglalkoztatást elérni. Persze nyilvánvaló, hogy ennek a forgatókönyvnek a megvalósulása esetén, még ha saját mércéje szerint sikeres is, rosszabb minőségű, vagyis alacsony képzettséget igénylő és alacsony bért kínáló munkahelyek fognak csak létrejönni, és ezért a magasabb foglalkoztatottság előnyei is egyenlőtlenebbül fognak eloszlani a különböző társadalmi csoportok között.

Nagyon valószínű, hogy Magyarország mai helyzetében a sikeres konszolidációnak mindkét alaptípus elemeiből merítenie kell (a korhatár előtti nyugdíjba vonulás lehetőségének szűkítése például elkerülhetetlen), de a kormányon lévők világnézetének és társadalomképének döntő szerepe van abban, hogy melyik út megoldásai kerülnek túlsúlyba. Az elsősorban már most is aktív, középosztálybeli bázisra támaszkodó jobboldali pártoknak kedvesebb a második út, hiszen az ő szavazóik talán kevésbé szorulnak rá a közszolgáltatásokra ahhoz, hogy a munkapiaci sikerhez szükséges készségeket megszerezzék, és ők is lehetnek az adóváltozások fő kedvezményezettjei. Igaz, hogy ennek a pályának a bejárása esetén a magas foglalkoztatottság sok rossz és kevesebb jó munkahely mellett valósul meg, de a jó munkelyekért kisebb lesz a verseny, mert azok az eleve előnyösebb helyzetből induló társadalmi csoportok kiváltságai lesznek.

Az inkább alacsony státuszú szavazókra számító balközép pártoknak viszont az első út lehet a vonzóbb, hiszen az ő támogatóik életkilátásait nagyban befolyásolja, hogy hozzájutnak-e magas színvonalú közszolgáltatásokhoz. Ennek a pályának a választása esetén nagyobb esély nyílik arra, hogy a magasabb foglalkoztatottság a „jó” munkahelyek magasabb aránya mellett valósuljon meg, igaz, ezekért az állásokért a nagyobb társadalmi mobilitás miatt élesebb lehet a verseny – ami nem baj, de a korábban privilegizált csoportokat rövid távon hátrányosan érinti. A válságból kivezető konszolidációnak tehát van jobb- és baloldali változata, és hogy végül melyik fog megvalósulni, az hosszú időre meghatározza majd a magyar társadalom karakterét, fejlődési irányát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2011. július 01. 11:55
Ez egy baromság! A jobboldali szavazók azért szavaztak a Fideszre, mert sokkal baloldalibb - szociálisan érzékenyebb - volt, mint a végig baloldali retorikával operáló, ámde szélsőjobb gazdasági programmal előálló MSZP.
balbako_
2011. július 01. 11:55
Ez egy baromság! A jobboldali szavazók azért szavaztak a Fideszre, mert sokkal baloldalibb - szociálisan érzékenyebb - volt, mint a végig baloldali retorikával operáló, ámde szélsőjobb gazdasági programmal előálló MSZP.
bigyomail
2011. július 01. 09:57
Az állami közszolgáltatásokat ezen az adószinten sem tudjuk finanszírozni, úgyhogy hacsak nem akar valaki még több adót kivetni ez nem járható út. Ami járható, hogy a lehető legtöbb közösségi szolgáltatást privatizálni kellene, mint például az egészségügy, a felsőoktatás és bizonyos szint felett pedig a közép szintű oktatás is. A privatizált szolgáltatások minden esetben jobb minőséget, de drágább szolgáltatást hoztak eddig. Azonban érdemes ezt az utat választani mivel a minőségi szolgáltatásra tényleg szükség van. Ha a szolgáltatásokat nem az állam nyújtja adóból, hanem mindenki maga vásárolja (feltéve, ha hagyják a piacot érvényesülni és nem hoznak létre mesterséges monopóliumokat) akkor egy megfizethető áron a társadalom többsége ehhez kényelmesen hozzá fér. Az is tágítja azoknak a körét, akik ezeket meg tudják vásárolni, hogy amennyivel kevesebb állami szolgáltatás van, majdnem annyival kevesebb adót kell kivetni, így több pénz marad az embereknél. Azért mondom, hogy majdnem, mivel egyrészt ma mínuszban van a költségvetés, tehát nem lehet a kiadásokkal párhuzamosan csökkenteni a bevételeket; másrészt kell valamilyen pluszt hagyni a rendszerben olyanokra, mint például tanulmányi ösztöndíj azok számára, akik tehetségesek, vállalják, hogy az állam számára szükséges szakmát tanulnak, de nincs erre pénzük.
Back2theUK
2011. június 30. 20:06
Az angliai általános sztrájkokról vajon miért nem számolt be EGYETLEN magyar híradó sem ?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!