A határainkon túli magyarságot önazonosságának elősegítésében és mindenkit nemzeti együvé tartozásunk erősítésében.
A hazai nemzeti kisebbségeket, hogy megőrizhessék és gyarapíthassák kultúrájukat.
Lélekben segíteni és támogatni kívánok minden olyan etikus emberi és közösségi törekvést és kezdeményezést, amely közös jövőnket és a szolidaritás elmélyülését szolgálja.
És végül, de nem utolsó sorban, támogatni kívánom az Országgyűlést és a Kormányt, hogy a személyes és a közösség boldogulásáért tenni tudó és akaró polgárok támogatásával megvalósíthassa országunk polgárosodását szolgáló feladatait.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Beszédem végéhez érve még valami felemelő dologról is kell szólnom.
Arról, hogy ma itt lehetünk - a sajtó segítségével sok millióan - a természet és az emberi alkotás e csodálatos helyén; a Duna mellett, az annyi vérrel áztatott, a magyar nemzeti géniusz annyi erejével alkotott Parlament-téren.
Hogy eleink ezt is hazává foglalták, hogy ma minden magyarok, a képviselők és polgármesterek, a Kormány, a köztársasági elnök, alkotmányos intézményeink, a határon túli magyarok és hazai nemzetiségeink, az egyházak és vallásfelekezetek, kulturális, gazdasági szereplők és civil szerveződések, annyi sokaknak mindenhonnan - egyszóval, hogy ez a hely ma mindenki országos gyűlésévé lehetett. A természet, az emberi kultúra, a nemzeti élni akarás alázatot parancsoló csodája ez. Bizonyára valamennyiünkből az öröm, a hála és a tenni akarás érzése szakad ki, hogy ez a hely, ez az ország, ez az élmény a mienk lehet. Szent-Györgyi Albert érzett így, amikor csodálatos költői vallomásában, "A Föld" című ötödik zsoltárában így ír:
Uram! E drága bolygót (hadd mondjam hozzá,
hogy e hazát) adtad nekünk,
hogy ez legyen a lakhelyünk.
Uram! Legyünk társak az alkotásban.
Dolgozzunk tovább nagy műveden,
hogy bolygónk (hadd mondjam hozzá, hogy hazánk)
a bőség
És az összhang erős otthona legyen.
Ehhez már nincs mit hozzátennem.
Köszönöm mindenki megtisztelő figyelmét!”