A nap alatt

2011. június 20. 20:21

Nem csupán a kezdeményezőkre üthet vissza, ha a jogállami garanciákat szépnek látszó célokért sutba dobjuk.

2011. június 20. 20:21
Török Gábor

Ma meghallgattam a jogász végzettségű Lázár János napirend előtti felszólalását, aki bátor javaslatnak nevezte a törvényjavaslatot, s úgy vélte, az ügyvédek tiltakozása ebben az esetben érthető, hiszen ők »azért dolgoznak, hogy a politikusbűnözők megússzák, mi meg azért kell, hogy dolgozzunk, hogy az emberek pénzét megvédjük«. Lázár érvelése - most már nem először - ugyanarra haladt, mint korábban mindazoké, akik a célok elérését fontosabbnak tartották az intézményes garanciáknál.

Ha a cél helyes és a szándék őszinte, tulajdonképpen olyan nagy baj nem is lehet – mondhatják persze sokan. Amikor a Fidesz frakcióvezetőjét hallgattam, mégsem tudtam másra gondolni, mint arra, mennyire ön- és közveszélyes ez a logika. Önveszélyes, hiszen ugyanezekkel a szavakkal, ugyanezzel az érveléssel egyszer akár éppen a mostani kezdeményezőket sújthatja, akik fájdalmasan gondolhatnak majd arra, hogy vajon érdemes volt-e csavargatni annak a bizonyos palacknak a kupakját. Visszamenőleges hatályú törvénykezés, a védői jogok gyengítése – ugyan mennyire lenne hiteles, ha egyszer majd Lázár János tiltakozna, amikor ugyanezen irányba (csak sokkal messzebb) menne egy új politika, amelynek ő már nem támogatója, hanem ellensége és kárvallottja lenne.

A helyzet azonban súlyosabb: nem csupán a kezdeményezőkre üthet vissza, ha a jogállami garanciákat szépnek látszó célokért sutba dobjuk. Hiszen - ha elfogadjuk a cél elsőbbségét mindenféle eszközzel szemben - mi gátolná akkor meg, hogy ugyanezt a logikát akár a rossz igazolására használjuk. Klein Ödön ebben is segítségünkre siet: »Nálunk a parlamenti és választási korrupció, ha előfordul, egy felsőbb állami cél szolgálatában állt: a kiegyezés érdekében. (...) Az államfönntartás volt a cél, a kiegyezés volt a fő-, és a velejáró politika a mellékeszköz. Ha az államfönntartásért feláldozzuk életünket és vérünket, akkor a korrupciót, ha az hozzájárul az állam fönntartásához, a politika mint kisebbik rosszat védheti.«

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sanyi baba
2011. június 21. 13:17
Biztos vagyok benne hogy sehol nincs felírva a fideszes fiúknál hogy diktatúrát akarunk építeni. Biztos vagyok benne hogy jót akarnak az országnak és úgy gondolják hogy CSAK az a jó amit ők akarnak. ez az ország ebbe szokott beledögleni úgy 50 - 100 évenként. Az i sten óvjon minket. :-((((
bmucsai
2011. június 21. 01:25
Ez a tudós ember beszélhetne a lényegről is, a bűnözés felszámolásával kapcsolatban. A "jogállam", ami a visszamenőleges törvénykezést tiltja, nem számol azzal a problémával, hogy így azé az igazság akié a múlt. Márpedig nálunk a poszbolsevikoké a múlt. (Hitler, Sztálin, Szálasi, Rákosi is törvények alapján tették amiket tettek.) Továbbá a bűntett elévülése , további bűnök elkövetésére ösztönöz. (Pl: gazdasági bűncselekmények esetén ) A tudós emberünk nem beszél arról, törvényekkel törvényessé tehetjük a lopást, ami így nem számonkérhető, mert törvényes Persze visszamenőlegesen nem lehet ugye? ... Mert megvédjük a politikus bűnözőket ugye? Akik hoznak egy rossz törvényt kiskapuval, majd egy idő után bezárják. Valójában nem tudom, hogy ez a 24 óra bizonyítékok keresésére, vagy bizonyítékok gyártására kell e. Mindenesetre úgy tűnik, a fidesz a gazdaság, a büntetőjog, a politika területén inkább saját kezét is megköti, csakhogy véget vesen a következménynélküliségnek.
Kosinva
2011. június 21. 00:10
Nem értem ezt a 24 órát... Az elkövető nem köteles vallomást tenni, akár a ítélet végig se. Akiből meg kényszerrel szednek ki vallomást, azt jogállamban nem tekintik hiteles vallomásnak. Amúgy sem a vallomás kellene perdöntőnek lennie egy bírósági perben, hanem a bizonyítékoknak, csak azt nem lehet törvényben szabályozni hogy milyen hatásfokkal dolgozzanak a nyomozók.
HSL
2011. június 20. 22:18
Török úr, ideje lenne felfogni, hogy itt forradalom van. Meg háború. Meg történelmi szükséghelyzet. És persze Nagy Újragondolás. A jogállam és egyéb úri huncutságok ilyenkor mennek sufniba. Egyébként is, több bizalom kéretik minden idők legnagyobb formátumú magyar államférfija iránt. Aki nincs vele, az ellene, azaz maga a nép ellen van. Ne Elemezz Rendszerellenesen! Tessék inkább ütemesen skandálni: vik-tor, vik-tor, vik-tor.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!