Elszabadult hajóágyú?

2011. május 05. 17:08

Sem az Antall-, sem a Horn-kormánynak nem tett jót, amikor az egyetemisták tüntettek.

2011. május 05. 17:08

1. Az egyetemi rendszer átgondolása és a sokat emlegetett racionalizáció nem ördögtől való: a Corvinus maga is ilyen integrációk eredményeként nőtt nagyra az elmúlt években. A kérdés csak az, hogy mi az indok, s ez különösen fontos szempont egy olyan politikai erő kormányzása esetében, amely ellenzékben minden hasonló lépést a felsőoktatás kivéreztetésének láttatott. Elméletileg három érvet tudok elképelni: szakmait, gazdaságit és politikait. Szakmai érvet még nem hallottam a Corvinus önállóságának megszüntetése mellett, miközben a kozmetikusképző szintjén működő számos egyéb felsőoktatási intézmény esetében az állami támogatás teljes megszüntetését sem tartanám indokolhatatlan lépésnek. Gazdasági érvek kétségtelenül szólhatnak az egyetemek számának csökkentése mellett, ezt a megfontolást azonban akkor – ha a hóhér akasztásának is látszana - illene a kormánynak világossá tenni, illetve még ebben az esetben is érdemes lenne megfontolni, hogy vajon valóban az egyik legszínvonalasabb intézményt kell-e feldarabolni – miközben erősen kétséges, hogy a végén jelentős megtakarítás érhető-e el. S végül a politikai motívum: több helyen olvasható, hogy a Corvinus azért szűnhet meg, mert a kormányzat baloldali fellegvárnak tartja. Erre egyszerűen nincs mit mondanom, hihetetlen lenne, ha ez valós érvként merülne fel. Amióta itt tanítok két vezetője volt a politikatudományi intézetnek: korábban Ágh Attila és most Lánczi András. Aki ismeri őket, tudja, hogy nagyon mást gondolnak a helyes politikai irányról. Mégis mindig megfértek, megfértünk egymás mellett, s ha a felsőoktatásról volt szó, minden kormány ténykedését szinte egyöntetűen csalódással figyeltük.

2. Ha a kormány valóban ebbe az irányba mozdul, a szakmai kérdéseken és a hitelességi problémákon túl érdemes azt is átgondolnia, hogy mennyit veszíthet azzal, ha a diákságot fordítja szembe magával. A tegnapi rektori tájékoztatón olyan hangulatot tapasztaltam, amit legutóbb személyesen a Bokros-csomag elleni felsőoktatási tüntetésen - még egyetemistaként. Özönlött a tömeg, s a kérdésekből is látszott, hogy tudják: van erejük és merszük az érdekeik érvényesítése érdekében fellépni. Ha ők mennek az utcára, akkor a híradós vágóképeken egy új minőség jelenik meg: nem elgyötört szegények vagy idős nyugdíjasok, hanem a Fidesz szavazóbázisában eddig felülreprezentált fiatalok. A jövő. Sem az Antall-, sem a Horn-kormánynak nem tett jót, amikor az egyetemisták tüntettek, viszont ezek a megmozdulások sokat segítettek egy, a fiatalokhoz közel álló ellenzéki pártnak.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lola
2011. május 06. 09:27
Pontosan azért kell új felsőoktatás, hogy ne legyenek olyan oktatók, akik nyíltan arra biztatják a hallgatókat, hogy külföldre menjenek.
brabant89
2011. május 06. 08:55
"A racionalizálás, a pénzkivonás, a takarékosság kétségtelenül az egyik lehetséges út. ... Különösen nehéz lesz azonban egy olyan politikai erőnek ebbe az irányba mennie, amely az ingyenes felsőoktatásról, a színvonal emeléséről és a támogatások növeléséről beszélt az elmúlt nyolc évben." Ha már mindig az elmúlt nyolc évben nyújtott teljesítményt emlegetjük ...
drieno
2011. május 06. 07:30
amennyire emlékszem, az akkori titokminiszter, bizonyos szilvásy elvtárs a komolyabb megmozdulásról lebeszélte a diákokat tegnapi hír meg az volt, hogy a maszop ifjúsági szervezete három, azaz 3 főt bírt mozgósítani a corvinust meg legfeljebb átszervezik, meg biztos nem fog szűnni, bár, kevesebben fakadnának sírva, mint ahányan pezsgőt bontatnának, ha azt a bagázst, amelyért annyira vérzik a szívetek a böszmével együtt, szétkergetnék végre tg, látom, nem elég hülyének látszanod, nyilvánvaló, annak is kell lenned!
Lurdrew
2011. május 05. 22:50
Egyetemista vagyok.. vasúti mérnök szakirányon. Szeptember óta egyre érdekesebben keverik a paklit, több egyetem is bevezetett új szabályokat, ami nem túl diákbarát. Ha életbe lép az egy tantárgyat max 2szer lehet felvenni dolog..pf.. Ha egy tárgyon van ~800! hallgató.. ott ki a ludas? Mindenki tudja, hogy tényleg vannak büfé szakok. De ezzel a bezárom, átcsoportosítom, idemennek odamennek majd a diákok tanulni folyamatnak az lesz a vége, hogy egy csomó egyetemista fogja otthagyni az xy szakirányt, és ők megjelennek mint munkavállalók a piacon, mint álláskeresők. Mostanában nem azzal van teli az újság, hogy mennyi a munkanélküli? Jó matekkal el lehet tüntetni! De azt se felejtsük el, hogy hosszútávon miért jó, ha sok a "butus" ember......? A 72 éves proff. az alábbit mondta nekünk: " Kollégák, ha lehetőségük adódik, menjenek el az országból, itt már nincs jövőjük.."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!