Még egyszer az önkormányzati jogok csorbításáról

2011. április 06. 08:51

A demokratikus hatalomgyakorlás legfőbb ismérve, hogy a hatalom leváltható. Nem pedig az, hogy mennyi a „fék és ellensúly”.

2011. április 06. 08:51

„A minden területen érvényesülő önkormányzati autonómia vitathatatlanul demokratikus elv, ugyanúgy, mint a minden korlát nélküli sajtó- és tanszabadság. A gyakorlatban azonban elképzelhető olyan demokrácia, és Európában számos helyen működik is, ahol az állam meglehetősen aprólékosan szabályozza például az önkormányzatiságot, különös tekintettel annak anyagi vonzataira, szigorú feltételekhez köti a különböző szintű iskolák alapítását és működtetését, korlátozásokat tart fenn a médiában stb.

Demokráciákban minden korlátozás nélkül lehet siratni a demokráciát, és mindig lehet hiányolni, hogy a választók akarata nem érvényesül hiánytalanul. Lehet új intézményekkel, szervezeti megoldásokkal kísérletezni, vagy épp ellenkezőleg, széttagolni a végrehajtó hatalmat, legalábbis addig, míg a gazdaság elfogadhatóan teljesít, nem növekszik drámaian a munkanélküliség, és az életszínvonal nem esik vissza.

A politika részéről a hatalom ilyen, és hasonló intézkedésekben megnyilvánuló koncentrációja csak akkor elfogadható, ha ez a hatalom legitim, egyezik választópolgárok akaratával, s előre meghatározott ciklusra szól. Ennek leteltével (ami Magyarországon, mint a legtöbb európai országban, négy év) a választópolgárok leválthatják a hatalmat, s addig is, a szabad sajtó révén ellenőrizhetik a működését. Ez ugyanis Európában a demokratikus és legitim hatalomgyakorlás legfőbb ismérve, nem pedig az, hogy mennyi »fékje és ellensúlya« van a mindenkori kormánynak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfelejtette
2011. április 07. 06:17
Meglepően jó cikk a HVG-től.
vero1_
2011. április 06. 21:18
az önkormányzati rendszer az elmúlt 20 évben felélte önmagát. kontroll nélküli gazdálkodás (ász? :o)), irányítás és koordináció nélküli működés, pazarlás, hozzá nem értés, hűtlen kezelés, kiskirályság, stb, stb. kevés kivétel van. állam az államban. nonszensz. 90ben a megcsömörlött tanácsrendszert kiszabadították a kötőfékből és eszement futamba kezdett. a felelősség a rendszerváltó parlamenté. itt a dal vége. lehet álmodozni, de szarból nem lehet várat építeni.
o9o
2011. április 06. 12:06
soha többé mszp, soha többé fidesz!
soelmo
2011. április 06. 11:15
Nincs korlátlan szabadság. Ezt még Kón Bendit is tudja. Vagy az ő szabadsága van, vagy másé. Azért ugatnak az a narchisták, mert most más szabadsága érvényesül a választások eredményeképp.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!