Költségvetési mintaország

2011. április 22. 07:29

Az új gazdaságpolitika nem más, mint végső leszámolás a szocializmussal, annak „vívmányaival”.

2011. április 22. 07:29

„Nem is értem, hogy kollégáim a túloldalon miért nem ugrottak rá azonnal például arra az új kormányzati elgondolásra, amely szerint az állami újraelosztás szintje – vagyis annak a mértéke, hogy mennyit költ az állam a társadalomra és a gazdaság szereplőire a befolyt adókból – drasztikusan lecsökken. Magyarul: a térségi összehasonlításban elhízott magyar állam a rendszerváltás óta először versenyképessé válhat a környező országokhoz képest. A konvergenciaprogram szociális kiadásokat csökkentő, az állam méretét visszanyeső döntéseivel Magyarország úttörőszerepbe juthat. Versenyképességünket pedig javítja, hogy a vállalkozások számára jelentősen lecsökken a bürokrácia.

Mindenesetre a gazdaságpolitikai átalakítások nyomán hihetetlenül kelendőek a magyar állampapírok, ami – tekintve, hogy a piacról finanszírozzuk magunkat – gyakorlatban is kézzelfogható eredménye a megelőlegezett bizalomnak. Költségvetési mintaország épül?

Persze az, ami tetszik a piacnak, nem feltétlenül válik szimpatikussá a választópolgárok számára. Borítékolható: sok vesztese lesz e gazdaságpolitikának, miután sok területet érint a kormány reformcsomagjában vázolt kiadáscsökkentés. (...) Egyébként teljesen mindegy, minek nevezzük a kabinet tervezett intézkedéssorozatát: megszorításnak, csomagnak vagy éppen szerkezeti reformoknak. Ami ugyanis következik, az túlmutat a definí­ciók gyártásán.

A kormányzat új gazdaságpolitikája ugyanis nem más, mint végső leszámolás a szocializmussal, annak »vívmányaival«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemhivo
2011. április 23. 08:25
..az a helyzet, hogy a Zorbán fogja meglépni azokat a lépéseket, amiket a gyurcsány nem mert, ....de neki sem a pártja, sem az ellenzék nem is engedte meg ezeket. Akkoriban létezett egy Reformszövetség nevű formáció... Vissza kéne nézni, vajon milyen intézkedéseket javasoltak akkoriban?
Akitlosz
2011. április 23. 06:25
Költségvetési mintaország akkor lenne, ha egyensúlyba hoznák a költségvetést. Ezt valószínűtlennek tartom. Pedig akkor lehetne folyamatosan csökkenteni az államadósságot - a nyugdijkassza erre fordítása csak egyszeri lehetőség - és ezzel folyamatosan csökkenteni az államadósságot, javítani az ország helyzetét. A mai világban a "mintaország" az olyan, amelyik folyamatosan adósítja el magát, hogy egyre nagyobb összegeket fordítson kamatokra, így a hitelezők egyre többet keressenek rajta, de nem eszement mértékben, nem viszi államcsődbe magát, csak a teherbíróképesség mértékéig növeli folyamatosan az eladósodottságot. Ha egy ország ki akarna törni az államadósság csapdájából azt gyorsan rendre utasítanák. A kormány intézkedései ahhoz nem lesznek elegek, hogy 2014-ig radikálisan változtassanak a helyzeten, ahhoz inkább, hogy népszerűtlenné váljanak. Az a politika átka, hogy a hosszú távon eredményre vezető, az ország helyzetén valóban javító intézkedések rövid távon csk áldozatokkal járnak, ezért népszerűtlenek. Míg a pénzszóró felelőtlen intézkedések azonnal növelik a népszerűséget, miközben a kellemetlen következmények csak később, hosszabb távon jelentkeznek. Mindenesetre érdekes éveknek nézünk elébe, ráférne az országra végre a siker.
gross
2011. április 22. 23:51
Úgy hiszem én is, hogy most lesz cselekvés végre. Márcsak vulgárpszichológiai elemzés alapján is: Orbán nem arról híres, hogy képtelen keresztülviszi az akaratát. Igaz persze, hogy a csomagokat nem ő jelentette be; de azért úgy tűnik, kiáll mellettük. Ő nem egy szürke politikai iparos; ő szeretne a történelemkönyvekbe jelentős államférfiként bekerülni. Azt csak akkor érheti el, ha most jelentős (pozitív) gazdasági változást ér el. A Fideszt egyébként szerintem egy új párt fenyegetheti csak, például valami lengyel PO, szlovák Szabadság és Szolidaritás, cseh TOP09-féle szerveződés. Mérsékelt, modern, liberalizmustól nem túl távol álló, piacpárti konzervatív párt. Túl nagy spektrumot fed most le a Fidesz. Ha a régi, most már nem teljesen hitelesen tartott centrumába mar bele egy új párt, akkor elvileg bajba kerülhetne. De annyiból viszont jól csinálta a szavazatmaximalizálást országos és helyi szinten is, hogy az új formáció pénzelésében érdekelt MSZP-t nagyon kivéreztette.
gross
2011. április 22. 12:35
Erősen szurkolok, hogy - okosan! - végre is hajtsa a kormány ezeket a legújabb terveket (néhány kifogásom van csak: a csak három hónapra folyosított munkanélküli ellátás szerintem pl. messze tóllő a célon). Pont ezek azok az intézkedések, amelyek tényleg számítanak a jövő szempontjából. És talán most lép az ország a nagykorúság irányába egyet: - ne várjanak csodát, járadékot, az 'állam' segítségét minden problémáuk megoldásában - ne vakítsák el a választópolgárokat a felszínes érzelmek, a pillanantyi ellenszenvek, amikor az ország jövőjéről döntenek A mostani kormánynak persze volt és van számos ellenszenves megnyilvánulása, a Fidesz egyik-másik prominens képviselője (mint ahog ymás pártoké is) kifejezetten taszító módon viselkedik; egyszerűen nem 'jó emberek'. De a politikusok miért legyenek jobbak, mint mások? A feladatuk nem az, hogy jók legyenek, hogy ne legyenek agresszívak, képmutatóak, időnként arcátlan tolvajok. A társadalom körülöttük is hasonló. A hatalom megítélésében nem annyira számít számomra, hogy emberileg mennyire szimpatikusak. Hogy mennyire hazudtak ellenzéki létben, a kampány során. hogy mennyit szerencsétlenkedtek az első hónapokban. Vagy az, hogy most a csekély jelentőségű szimbolikus politizálás terén mit alakítanak. Sokkal inkább az, hogy az ország valóban súlyos problémáit kezelni tudják-e vagy sem? Medgyessy és Gyurcsány hatalmas, világraszóló kudarcot vallottak (igaz, Orbán első kormánya sem muzsikált valami nagyon jól). Már a nevüktől is kiráz a hideg. Bajnai tűzoltott, néhány szükséges vágást megejtett, de igazán előremutató és valódi politikai érdekegyeztetést igénylő kezdeményezésre már nemigen vállalkozott. Most Orbánék nagyon kemény döntéseket hoznak. Nagyon remélem, hogy most már tudják, mit tesznek és sikeresek lesznek. Ha így lesz, akkor ez alapján fogom megítélni őket, nem az érzelmi-szimbolikus sallangok alapján.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!