Jázmintea és wifi

2011. április 20. 07:33

A Facebook-forradalmak nyomán sokan Kína felé fordultak: vajon kitör-e a jázminos forradalom a világ legnépesebb országában?

2011. április 20. 07:33

„Nagyon úgy tűnik, a kínaiaknak egyelőre eszük ágában sincs forradalmat csinálni. Problémájuk persze bőven akad, de ezeket a többség a rendszeren belül próbálja megoldani. Azon kevesek, akik mégis átlépik a kereteket, könnyen »munka általi átnevelésen« találhatják magukat egy távoli és különösen kellemetlen klímájú tartományban, de az ilyesmi nem tömeges. Már csak azért sem, mert a könnyű utólagos beazonosíthatóság miatt a többség öncenzúrát gyakorol - különben is, annyi mindenről lehet blogolni, miért pont a rendszert kéne szidni?

Politikai forradalomnak tehát nyoma sincs Kínában, de az elmúlt néhány év internetes fejleményeit nyugodtan nevezhetjük kommunikációs forradalomnak, amelynek politikai hatásai is vannak. Míg a központi kormányt veszélyes bírálni, a helyi kiskirályok - párttitkárok, polgármesterek, rendőrfőnökök stb. - túlkapásainak leleplezése mindennapos foglalatosság lett a kínai netizenek körében. Erre már csak azért is lehetőség van, mert e helyi kiskirályokkal a pekingi vezetésnek legalább annyi baja van, mint maguknak a polgároknak. Így napvilágra kerülhetnek olyan ügyek, mint a megyefőnöké, aki a rábízott terület egész éves költségvetését eljátszotta egy makaói kaszinóban, vagy a szegény dél-kínai kisvárosé, melynek kormányzata felépítette magának székhelyként a washingtoni Fehér Ház mását. Az alsóbb szintű visszaélések feltárása tulajdonképpen a pekingi kormánynak is érdeke, hiszen megszaporodásuk az egész rendszer legitimitását aláássa.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
thoromen
2011. április 20. 09:36
Az elmúlt 10 évben Kína 200 millió nyomorban élő embert felemelt a középosztályba és tisztes megélhetést biztosít nekik. Szerintem nekik ez elég nagy forradalom. Akinek meg ez se elég az hálátlan genny. Tetszik nem tetszik, Kínának semmi köze a kommunizmushoz. Ez már újra a régi császári arisztokrácia ami irányít. S meg kell hagyni durván jól értenek hozzá. Az emberek egyre boldogabbak, a kínai polgárok a világ legderűlátóbb emberei, nem véletlenül. Abban a címeres kapitalizmusban meg jobbak mint az amerikaiak. ^^
marko11
2011. április 20. 07:58
Akik a ká európai, arab "forradalmakat" szponzorálták, nyilván, nagyon érdekeltek lennének egy kínaiban is.
denever
2011. április 20. 07:49
nincs facebook-os forradalom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!