Én, pánpéter

2011. április 05. 14:27

Egy generáció érzi azt, hogy le lett írva, megyünk a levesbe, így meg aztán ebből nem lesz feltörekvő ifjúság, ne is tessék várni.

2011. április 05. 14:27

„A magyar újságírás amolyan pop-témaként kezeli a szigorúan kisbetűs pánpétereket, azokat, akik az istennek sem mennének dolgozni. Jókedvükben csüngnek anyjuk csecsén még akkor is, ha már a fejük tetején kopaszodó folt éktelenkedik, és már ők is egy héttel előre érzik, mikor fog esni. Mint a Cheers-ben az erős negyvenes Cliff, aki az anyjával élt (vagy az anyja élt vele), postás volt, és sokat ivott. Persze, értem én, hogy egy ponton túl már marha unalmas az alkotmányozás, az arab világ sem bír akkora hírértékkel, és a médiatörvény sem generál annyi kattintást, hogy az a hirdetőknek megérje. De csak ezért talán nem kéne közröhejt csinálni egy egész generációból, hízelegve a korosodó középosztálynak: tényleg, ezek a kis taknyosok mennyire pofátlan ingyenélők, bezzeg a Luca, az elment bolti eladónak, mára meg már övé az egész parfümrészleg a Tesco-ban.

Mivel magamat is a szóban forgó generáció tagjának tekintem, úgy érzem, érdemes legalább említést tenni azokról az egyébként fontos és mégis valahogy a szőnyeg alá söpört szempontokról, amelyekről a megjelent cikkek nemes egyszerűséggel és hűvös, érett eleganciával megfeledkeznek. De előbb, csak a tisztánlátás érdekében: 26 éves vagyok, a barátnőm szüleinél lakom, ki is bírom röhögés nélkül. Nincs diplomám, egy éve nincs állásom, pedig keresek. Szeretnék tanulni, de mivel még részmunkaidős állásra sem vesznek fel, ezért az iskola egyelőre nem tűnik reális alternatívának, hiszen »valamiből élni kell, valamiből inni kell«. 18 éves korom óta próbálok függetlenedni a szüleimtől, ami épp csak addig volt kibekkelhető, amíg a munkahelyem meg nem szűnt, de az sem volt sétagalopp, igaz, egyszer vettem magamnak egy farmert.

Ez az a pont, melyet praktikusnak tartottak figyelmen kívül hagyni a kérdést biztonságos távolságból, nagy hozzáértéssel vizsgálók. Márpedig legkésőbb a 2008-as válságot követően a munkaerőpiac még könyörtelenebbé vált. A munkáltatók a munkavállalókat nagyobb teljesítményre kényszeríthették, utóbbiak pedig joggal félnek attól, hogy az utcára kerülnek, hiszen sokan mások rákerültek a szopóágra, és azóta is csak néznek maguk elé, hogy akkor most merre tovább.

Kínos, hogy erre annak a generációnak a figyelmét kell felhívni, amelynek tagjai első sorból nézhették végig a piac kialakulását. A munkaerőpiac is egy piac, vagyis kereslet van és kínálat, márpedig ha a magyar versenyszféra (mert a közalkalmazotti viccről bértáblástul, öncélúságostul inkább ne is beszéljünk) azzal szembesül, hogy a kínálati oldalon valami felborul, és tömegek jelennek ott meg, akkor teljes joggal megteheti, hogy finnyás lesz, és csak a magasan kvalifikált munkaerőt foglalkoztatja, akár van szüksége arra a pénzügyes diplomára, akár nincs.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nick89
2011. április 06. 11:24
A korosztályoknak javaslok egy könnyű sétát az adómentes budapesti Kínai Különleges Gazdasági Övezetben. Bp. X. Monori u, Szállás u, Jegenye u, Száva u, Horog u stb (http://www.monoricenter.hu) Ott találkozhat a sikeres fiatal kínai máskéntvállalkozókkal és megcsodálhatja a luxusmiliőt a legújabb Audi terepjárókkal. Szóval nem csak panaszkodni kell, mert hisz' vannak akiknek azért igenis munka nélkül és adózás nélkül is jól megy. Végül nézzenek be a http://www.harommajom.hu oldalra a megoldásért. Jó szórakozást!
Serio
2011. április 06. 11:01
Oké... 1980 nyarán születtem, szóval "nyolcvanas" volnék. És nem, a nyolcvanasok nem ilyenek. Kikérem magamnak, és azoknak akikkel együtt nőttem fel. Ez a csifogás úgy íródott, mintha megpróbálna kimosakodni a felhozott vádakból, pedig csak megerősíti azokat. Valóban, a mi generációknak súlyos problémákkal kellett szembenéznie. Épp amikor egyetemre mentünk, akkor omlott össze végleg a kádári társadalom utolsó fala is. - 90-ig azt mondták nekünk, hogy tanulni kell, és majd diplomával egy nagy állami cégnél sokra vihetjük. (Más kortársainknak meg, hogy ha jó szakemberek lesznek, akkor egy gyárban, TSZ-ben, stb. biztos munkájuk lesz.) - 90 és 2000 között azt láttuk, hogy a semmiből nőnek ki vagyonok, az ostobasággal határos ötletekből dúsgazdagok lesznek emberek, akár közeli ismerősök. Ez volt a dotkom lufi és az Amway-milliomosok kora. Tényleg elhittük, hogy 4-5 év alatt Németország lesz belőlünk. - 2000: dotkom összeomlás és a magyar társadalom végleges összeomlása. A valóság úgy jött szembe mint a betonfal. Igen, súlyos, nehéz helyzet, innen jó nyerni. Ugyanakkor közülünk nagyon sokan nem nyervogtunk, mint ez a kretén, hanem kerestük a lehetőségeket, tanultunk, vállalkozóit váltottunk ki (egyetem mellett ingyen volt), és marketingszövegeket fordítottunk angolból, buta website-okat, webshopokat építettünk balatoni nyaraltató BT-knek, akármi. A cikk semmi mást nem igazol, csak hogy az írója valóban egy tehetetlen, csifogó hülye.
hortenzia
2011. április 05. 16:59
tewton stílust váltott, (kiköcsööög ??) hajjaj, itt valami történt... :D
Nomine
2011. április 05. 16:58
annyit mondhatok- aki akarja vini valamire az küzdjön érte ha ehhez ki kell menni külföldre akkor indulás! itthon sírni ölbe tett kézzel - nos ezt a luxust csak a hülyék engedhetk meg maguknak
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!