Dalolva ment

2011. április 16. 14:54

Ilyen erőteljes, egyértelmű, politikailag is értelmezhető üzenetet bírók ezerévente egyszer írnak.

2011. április 16. 14:54

Bírósági vezetők 1990 óta még soha nem fogalmaztak olyan keményen, mint a napokban nyilvánosságra hozott, a nyugdíjazási szabályaikat az alkotmányban megváltoztatni szándékozó kormányzati döntés ellen tiltakozó nyilatkozatukban. Érdemes elolvasni a teljes szöveget, mert ilyen erőteljes, egyértelmű, politikailag is értelmezhető üzenetet bírók ezerévente egyszer írnak. »Soha nem hittük volna, hogy hazánkban közösen kell kiállnunk a jogállamiság és a demokrácia alapértékeinek védelmében azokkal szemben, akik közül többen részt vettek a diktatúra lebontásában, a demokratikus államszervezet kialakításában« – vélik tekintélyes bírók, köztük számosan olyanok is – mint az a Havasiné Orbán Mária, akit a szocialisták fideszes kötődése miatt az előző ciklusban nem voltak hajlandók LB-elnöknek megválasztani -, akiket nehéz lenne ellenzéki segéderőnek nevezni. (...)

Mi is hiányzott a kormányzati magatartásból? Leginkább az őszinteség és a méltányosság, s talán még a bölcs mérlegelés. A nyugdíjazási szabályok természetesen nincsenek kőbe vésve, ha azonban egy szakma esetében változtatni kíván a kormány – és ezt valamilyen okból ráadásul az alaptörvényben teszi -, akkor két dolgot biztosan elvárhatunk: egyrészt tegye világossá az okokat, másrészt adjon elegendő időt a felkészülésre. A kormány mindezidáig adós maradt azzal, hogy értelmesen elmagyarázza, miért hozta be váratlanul az alkotmányozási folyamatba ezt a kérdést. A kormányzati álláspontot védő közszereplők próbálkoztak azzal, hogy segítsenek: a nyugdíjba vonuló közel háromszáz bíró helyett így akár ennél több embert is fel lehet majd venni a mostani titkárok közül, ez a sajátos munkahelyteremtés azonban finoman fogalmazva sem tűnik kielégítő magyarázatnak. Őszinte érvek helyett pedig maradnak a feltételezések: bosszúról, leszámolásról, lefejezésről, elfoglalásról – márpedig ennél a látszatnál kevés ártalmasabb lehet a kormány számára. (...)

Bármi is volt a kormány célja a módosítással, olyan kevés politikai haszon származik az akcióból, viszont olyan sok és felesleges konfliktust okoz, ártalmas látszatot keletkeztet (azaz ártalmas), hogy aki ehhez ebben a formában a nevét és a támogatását adta, az egy újabb apró szöget vert be a Fidesz koporsójába.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 103 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2011. április 18. 01:01
A bírák egészen 70 éves korukig szeretnének bíráskodni, nyilván mert az megéri nekik... A vámosok, fegyőrök, rendőrök...stb. meg max. 40 éves korukig szeretnének dolgozni, nyilván, mert az megéri nekik... A kormány meg szisztematikusan fölszámolja az örökölt igazságtalanságokat, mert az megéri mindannyiunknak!
tanos
2011. április 18. 00:50
Mint az mar mindenki elott vilagos, hogy a partallamban letrejott, az emberek mindennapi eletet meghatarozo torzulasok, a rendszervaltozas sulyos hianyossagai miatt, egy mar husz eve tarto posztkommunizmusban tovabb folytatodtak es megakadalyoztak, egy EU tagorszaghoz melto tarsadalmi berendezkedes letrejottet Magyarorszagon. Husz eve egyebet sem hallani, mint megalapozott kritikakat a magyar igazsagszolgaltatassal szemben. A birosagok folyamatosan veszitettek el tarsadalmi presztizsuket. 1997-ben letrehoztak, a birosagok onkormanyzatat az Igazsagszolgaltatasi Tanacsot. Azota a birosagi szervezetek minden kulso kontrol nelkul mukodnek. Ezzel a torvenyi szabalyozassal, a Horn-kormany konzervalta a birosagoi szervezetekben azokat a viszonyokat, amit a partallambol sikerult atmenteni. A kadar-rendszerbe szocializalodott birok, volt MSZMP titkarok es MSZMP tagok ma vezeto tisztsegeket toltenek be az igazsagszolgaltats kulonbozo szintjein es tamogatjak egymast. Egymas utan szulettek az elkepeszto iteletek, minden kezzelfoghato ok nelkul evekig tartanak a perek. Az allamot sok szaz millioval megkarosito Foldes Szabo a sulyos itelet kihirdetese utan a targyaloterembol eltavozik, az elrejtett milliok birtokaban eltunik a hatosag elol. A birono mindez lathatoant teljes nyugalommal veszi tudomasul. Kovetkezmenye ennek sincs, pedig amikor evekkel ezelott az olimpikon Farkas ugyanigy megszokott, elhangzottak igeretek, hogy ilyen tobbet nem fordulhat elo. Menny kozpenzt fognak kolteni Foldes Szabo kezrekeritesere? Az a fovarosi biro pedig, aki a kozismert mori ugyben azt az elkepeszto teves iteletet hozta, majd a Kulcsar perben is, - a masodfok megallapitasa szerint - hibasan itelt es iteletet jogserto modon hopnapokig nem foglalata irasba, ezzel is akadalyozva a fellebbezest, ma kinevezett legfelsobb biro. Meddig kivantak volna meg fenntartani ezt a lehetelen allapotot az igazsagszolgaltatasban? Ha a Fidesz nem tesz rendet a birosagokon es az ugyeszsegeken, akkor az elszamoltatast nem tudja vegrehajtani. Sot, ellenuk fordulhat, hiszen majd minden politikus-vadlottat felmenetenek az elvtarsaik.
tanos
2011. április 18. 00:34
Szornyu milyen embertelen intezkedeseket hoz ez az Orban-kormany. A rendvedelmi szervek dolgozoi tuntetni kenyszerulnek, mert arra kenyszeritik oket, hogy az altalanos nyugdijkorhatarig, azaz most 62 eves korukig kotelesek dolgozni. Az igazsagszolgatasban tevekenykedo birak, pedig az europai nyilvanossaghoz fordulnak, mert arra kenyszeritik oket, hogy ne dolgozzanak tovabb mint a most 62 eves nyugdijkorhatar. Termeszetesen mindket csoportnak igaza van, mert az Orban-kormany intezkedese ellen emelnek kifogast. Azoknak pedig, akik az Orban-kormanyt kritizaljak mindig igazuk van! Igaz? Elvtarsak!
Gotovina
2011. április 17. 20:03
Személyenként lehetetlen lett volna a bíróknál a vizsgálatot elvégezni. Átvilágítás nem volt, valaki már írta kommentben, hogy 1989 végén újraírták az életrajzukat. Tényleg - ha személyenkénti vizsgálat lenne - kire volt szignálva az Öcsödröl Ausztráliába származott Kovács Mihály ügye, aki Surányitól több tonna aranyat kapott azzal, hogy kiviszi nyugatra feldolgozzák ékszerre, stb. s ez bomba üzlet lesz az országnak. A vádirat szerint egy szem aranya nem hagyta el az országot törvényesen, csak a papírokat pecsételték le a vámosok a határon,ezt intézte a III.r. vádlott, - na ki? s valami gagyi olasz árut hoztak be. 9 év után az ügy egyszerűen eltünt. Van valaki köztetek, aki tudja ki volt a bíró?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!