A magyar szabásminta

2011. április 09. 10:32

A közösségi, társadalmi felügyelet visszaállítása a szabadon garázdálkodó tőke felett – ez volna a kor parancsa a gazdaságpolitikusok számára.

2011. április 09. 10:32

„Minden előzetes napirendet lesöpört az asztalról az uniós pénzügyminiszterek tegnap kezdődött kétnapos gödöllői tanácskozásán a közös Európa legújabb válsággóca: Portugália. (...) A fuldokló kihalászásán ügyködő szakminisztereknek Portugália ismét lehetőséget ad arra, hogy az eddig követett neoliberális gazdaságpolitika csődjén elgondolkodjanak. S ha a kiutat keresik, szerencsének könyvelhetik el, hogy mostani tanácskozásuk helyszíne az uniós elnökséget betöltő Magyarországon van. Jó helyre jöttek: a sajátos magyar út, az Orbán Viktor által jellemzett gazdaságpolitikai »mixtúra« e szempontból egyfajta kísérleti laboratóriumnak is felfogható.

A befektetők és a bankok végtelen mohósága miatt kitört pénzügyi válság véget vetett egy korszaknak. Az új világ azonban még várat magára. Jelenleg átmeneti időt élünk, a krízis cechjét fizetjük, egyik adósságból a másikba bukdácsolunk – állapították meg egy, a hivatalos pénzügyminiszteri csúccsal szemben szervezett tegnapi budapesti rendezvényen alternatív közgazdászok. S csakugyan: Európa most leginkább egy agyonfoltozott ruhára hasonlít, amelyen egyre több szakadás keletkezik. Már megérett az idő arra, hogy öltözetet váltsunk. A kontinens politikusai azonban még mindig a lyukak bevarrásával és eltüntetésével foglalatoskodnak. A magyar kormány viszont emellett egy új ruha szabásmintáján is dolgozik. A vonalak még bizonytalanok, a forma és a méret korántsem végleges. S bár itt-ott kényelmetlen, ráadásul szorít, ezt az öltözetet felpróbálni másoknak is érdemes. (...)

Most úgy tűnik, hogy a magyar példát a befektetők is értékelik, legalábbis az elemzők többsége szerint ezzel függhet össze az, hogy nemzeti ünnepünk óta – líbiai háború ide, japán földrengés oda – folyamatosan jó bőrben van a forint. Lassan kiemelkedünk a bukdácsolók és vergődők közül, és biztonságos terepként tartanak nyilván bennünket. S ezt a kegyelmi állapotot már csak a kormány ronthatja el. Elég, ha adósságcsökkentő vállalásunk bármelyik eleme felhígul, és – pestisen szólva – máris mehetünk vissza a levesbe.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lincoln ábrahám
2011. április 10. 09:59
Gyarmat - egyenlőtlen csere. Ez ellen kell küzdeni. Ezen a területen tényleg óriási szükség lenne egy nemzeti összefogásra - bár kétségem sincs arról, hogy szeretett nemzetem erre alkalmatlan.
bmucsai
2011. április 09. 12:56
Érthetetlennek tartom, hogy Magyarországon nincsenek bátor filozófusok, közgazdászok, és egyéb szakemberek, akik komolyan foglalkoznának a világ problémáival, s ennek hatásával az országra és annak lakóira. Úgy tűnik, szakembereink nyugattól várják a megoldásokat a problémáinkra. Az ott javasolt megoldások nem jönnek be, a lakosság többnyire rosszul jár. A globalizált világban felhalmozódott spekulatív tőke a válságokban érdekelt. A gazdaság természetes ciklusaira ráépülve a gazdasági teljesítmény csökkenését (válságot) mélyebben mutatja, a növekiedést (konjuktura) magasabbnak, nagyobbnak. Ez pozitív visszacsatolást jelent, ami a szabályzásokat szérveri. Legyen az piaci szabályzás akár. További kérdés az, hogy beszélhetünk e egyáltalán piacról, ha a gazdaság meghatározó tényezői monopóliumok. Egy riportban hallottam, hogy a világ összes tartozása sokkal nagyobb, mint a világ gazdaság GDP-je, vagyis amit termelni tud, Vagyis a világnak évekig kell dolgoznia, amíg kifizeti a tarozását. Kinek? Kiknek a rabszolgája a világ? Azért erről érdemes lenne filozofálni, gazdasági szempontból elemezni. Mi lesz a felhalmozott pénzösszegekkel? Nincs mögötte valódi termék. Tehát ez a pénz valódi terméket, értéket keres. Legyen az víz, olaj, gáz vagy élelmiszer. Természetesen játszani is kezd az árakkal, mert növekedni akar. Haszna a derivátumon a változáson van. De általában is drágává teszi azt a terméket, ahol megjelenik. Az eljövendő munkánk értéke is benne van. Ráadásul a pénzhatalom gátlástalanul beépül az államszervezetekbe, tetszőlegesen manipulálva azt saját céljaira. Csak a vak nem látja, hogy két állam köztisztviselőit kellet megfizetni a moszvai kereskedelmi központ eladása kapcsán, ahol mindkét állam rosszul járt. Magyarország az EU-ba belépve egyre jobban elveszti szuverinitását. Kis ország szeretne biztonságban lenni a többi kis országgal együtt. Hátha együtt erősebbek leszünk. Valójában gyarmati sorba kerültünk. A piacunkat megvették, a pénzünk a centrum felé áramlik, miközben az ország - a többi perifériális országgal együtt - tönkre megy. Az 1830-as 1840-es évek problémáival küszködünk. Nincs önálló bankrendszerünk, nincs hitel a vállalkozásoknak (vagy nagyon drága) Nincs pénze az embereknek, miközben a létfeltételeket ( energia, élelmiszer,stb) néhány magán monopólium uralja, amelyekre semmi befolyása nincs a lakosságnak. Pillanatnyilag a további elnyomorodás a jövő. Esetleges lázadozás esetén az EU - akárcsak Ferenc Jóska - behívja az oroszokat, vagy bárkit. :-(
Honfi-fi
2011. április 09. 11:18
Néhány évtizede, tele volt a világsajtó, ha jól emlékszem a portugál gazdasági csodával. Mindenki ezzel példálózott. Az a csoda hova lett? Erre jó az uniós tagság? Beléptek, és csoda mentes terület lett Portugáliából. Talán, ha az unio első, 4-5 gazdasági hatalma, nem csak piaci területnek tekintené, és szervezné a többi tagországot, hanem valóban egyenrangú partnernek tekintené, akkor nem dőlnének be országok az unió "áldásos" hatásai miatt.
Öreg
2011. április 09. 11:17
A tőke mérték nélküli nyerészkedési törekvése- megjelenési formája a társadalmak igényével ellentétesen működő nemzetközi bankrendszer- okozta a válságokat és a politikát is igyekszik maga alá gyűrni. Amíg ennek nem szabnak határt az államok, válság válság után jön. Japán hamarább és könnyebben túléli a földrengést és a cunamit, mint az Únió gyenge államai a rájuk kényszerített diktátumokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!