„Minden felnőtt állampolgárnak kézbesítette a posta a levelet, amelyben az Orbán Viktor által felkért Nemzeti Konzultációs Testület tizenkét kérdést tesz fel az új alkotmányról. Sokan vitatják – szerintem joggal – a módszert, az alkotmányozás ilyen kezelését.
A kérdések egy része nem is vehető komolyan: ennek iskolapéldái a kiskorú gyerekek után járó szavazati jog s az olyan fogalmak alkotmányos védelme, mint család, rend, otthon, munka, egészség (a szabadság persze nincs közöttük), ami a Fidesz kormányprogramjában szereplő jelszavak alkotmányba iktatását jelentené. Csak komolytalan propagandamanőverként értelmezhető az is, hogy miközben a kidolgozott alkotmánykoncepció kis terjedelmű alkotmányszöveget helyez kilátásba, amelyből a fontos garanciális rendelkezések majdan megalkotandó »sarkalatos« törvényekbe kerülnek át, olyan dolgok alkotmányba iktatását vetik fel a kérdéssorban, mint az állam eladósodásának mértéke, a közbeszerzésben való részvétel átlátható tulajdoni szerkezethez kötése, a »tényleges életfogytiglani szabadságvesztés« lehetővé tétele vagy a vizsgálóbizottsági megjelenés elmulasztásának büntetőjogi szankcionálása. Ez is jelzi, hogy cinikus propagandamanőverrel állunk szemben, amellyel elterelik a figyelmet a legfontosabb, már eldöntött változásokról.
Az a gyakran ismételt mondat, hogy Magyarországon ma nincs alkotmányozási kényszer, azt jelenti, hogy két évtizede jól működő demokratikus alkotmányunk van. Ilyen helyzetben az igényel magyarázatot, hogy milyen megfontolásból kezdeményez valaki új alkotmányozást, az egyes felmerülő kérdésekben pedig az, hogy miért akar valaki a hatályos alkotmánytól eltérni. (Nem véletlenül volt az 1995–97-es alkotmányozási kísérletnél is mindenki által elfogadott szabály, hogy a hat közül öt frakció egyetértése kell ahhoz, hogy az új alkotmánykoncepció egy-egy ügyben eltérjen a hatályos szabályozástól.) Ha tehát valaki kérdéseket tesz fel az alkotmányozással kapcsolatban, akkor az a tisztességes, ha rákérdez minden olyan fontos pontra, ahol az előkészítő bizottság az Országgyűlés által március 7-én meg is szavazott koncepcióban a hatályos állapottól való eltérést javasolt.”