Nem működik a kormány gazdaságfilozófiája

2011. március 31. 12:55

Hogy a kormány a versenyképességi megállapodást nem írja alá, azzal azt is hangsúlyozza, hogy nem kíván minél előbb csatlakozni az euróhoz. Interjú.

2011. március 31. 12:55

Hogyan értékeli, hogy a kormány nem írja alá az uniós versenyképességi megállapodást?

Elsietett döntésnek tartom, mert ha hosszú távra tekintünk, biztosan igaz, hogy adócsökkentéssel nem lehet versenyképességet javítani. Ezt a közgazdasági tankönyvek is le szokták írni. Rövid távon természetesen, tűzoltó jelleggel lehet

ha hosszú távra tekintünk, biztosan igaz, hogy adócsökkentéssel nem lehet versenyképességet javítani az adócsökkentést alkalmazni, s ezzel átmeneti előnyöket, eredményeket elérni. Mégis fontolóra kellene vennie a kormánynak, hogy ebből a széles körű – hat pontból álló – versenyképességi megállapodásból Magyarországnak nem kellene kimaradni.

Persze azt is lehet mondani: semmi baj, olyan fejlett országok sem írják alá a megállapodást, mint Anglia, Svédország vagy Csehország. Ám ez mégsem így van. Ezek erős, versenyképes gazdaságok saját fizetőeszközzel, amelyet nem is kívánnak fölcserélni az euróra. Hogy a magyar kormány a versenyképességi megállapodást nem írja alá, azzal azt is hangsúlyozza, hogy nem kíván minél előbb csatlakozni az euróhoz, hanem csak – mint az már hivatalos álláspont – sokkal később. 2020 előtt biztosan nem. Ezt sem tartom szerencsésnek. (...)

8 közgazdász nemrégiben kiadott egy közös nyilatkozatot, hogy a megállapodás aláírása nem akadályozná a magasabb és az alacsonyabb adókulcsok versenyét. Orbán Viktor viszont korábban azt mondta az adóharmonizációval kapcsolatban, minden hosszú út egy első lépéssel kezdődik.

Nem osztom a 8 közgazdász véleményét. Ők arra koncentrálnak csak, hogy a megállapodás aláírása után is nevezhetünk az adóversenybe. Én viszont azt mondom, az már önmagában hibás stratégia, amely az adócsökkentéssel próbálja hosszabb távon megoldani a versenyképesség problémáját. Akkor tudunk igazán fejlett országgá válni, ha a magyar gazdaság termelékenysége, technológiai színvonala olyan magas lesz, amely valóban vonzerő lehet a külföldi tőke számára, illetve a magyar vállalatok ki tudnak lépni tömegesen a világpiacra.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
trendo
2011. április 01. 05:57
Nem vagyok szakértő. Nem tudom felmérni, hogy az országnak mikor lenne előnyös bevezetni az eurót. De egy dologban biztos vagyok: tuti, hogy az átváltáskor mocskos módon megkaszálják az árfolyam megállapításán keresztül a lakossági megtakarításokat! Hogy ezen ki keres majd, a bankok vagy az állam, azt sem tudom, de nekem secko jedno lesz. Utána pedig a fogyasztási árak esetében ez sem lesz elég, mert az óhatatlan "kerekítések" mind a vásárlók bukszáját fogják apasztani.
Arivistus
2011. március 31. 20:03
"mert ha hosszú távra tekintünk, biztosan igaz, hogy adócsökkentéssel nem lehet versenyképességet javítani. Ezt a közgazdasági tankönyvek is le szokták írni. Rövid távon természetesen, tűzoltó jelleggel lehet" 1: Az illető még nem vett a kezébe közgazdasági tankönyvet. Pont a fordítottja igaz a fent említett állításnak: Minél rövidebb távot nézünk annál inkább a Keynes által leírt modell érvényesül, vagyis sok állami kiadás - amit persze a megemelt adók fedeznek - növeli a GDP-t. Ezzel szemben hosszú távon a neoklasszikus megközelítés érvényesül, vagyis minél nagyobb az állami beavatkozás a gazdaságba annál gyengébb növekedési pályára lesz lökve a gazdaság. 2: Nagy adócsökkentés az hogy az SZJA 17%-ról 16%-ra ment? Nem, ez teljesen lényegtelen, más tételek ezt bőven ellensúlyozzák. Elméletileg a FN egy gazdasági lap, szóval.... Ez valahogy túl durva. Szóval ennyire azért ne legyünk hülyék, meg szerintem direkt tárgyi tévedésnél a Mandinernek is úgy kéne idéznie, hogy felhívja erre a figyelmet. Na mindegy ez az első bekezdés nekem elég volt, nem is olvasom tovább.
bolá
2011. március 31. 18:09
Erősen pontatlan a cím. Nem a gazdaságfilozófiája nem működik, hanem a gazdaságpolitikája. Itt utalok Michel Hudson FT-ben megjelent címére: East Europe won’t pay back what it can’t pay. http://www.ft.com/cms/s/0/952bd6f4-4273-11df-8c60-00144feabdc0.html Ez az erőlködés, hogy fizessük vissza a hiteleket, csak az agóniát hosszabbítja meg.
vetteszette
2011. március 31. 17:47
El ne felejtsétek, hogy kinek (kiknek) köszönhetjük azt, hogy az EURO egyáltalán kérdés. Most nem aktuális, és kényszer sincs. Söprögessünk a saját portánk előtt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!