Kolozsvári LMP-sek, szevasztok!

2011. március 05. 09:51

A szavazati jog kiterjesztését azért kell alaposan megfontolni, mert a témában egyszer már komoly sebeket ejtettünk magunkon.

2011. március 05. 09:51

A hat évvel ezelőtti, gyászos emlékezetű népszavazás egy életre szóló tanulság volt arról: mi történik, ha a határon túli magyarság ügye valamilyen okból a budapesti belpolitika centrumába kerül. A témát kínkeservesen sikerült kicibálni ebből a tartományból. Eljutottunk oda, hogy a december ötödikén »nem« szavazatra buzdító szocialista párt sem látott más lehetőséget tavaly nyáron, csak a kettős állampolgárság támogatását. De ettől még - ne legyen kétségünk - egy kiélezett választási küzdelemben a szocialisták minden további nélkül használnák a különleges, részint saját nemzettársaira irányuló magyar xenofóbia (»erdélyi magyar=román«) fegyverét.

Elképzelhetjük, mi lenne a kommunikációs vonal, ha egyszer például a hazai jobboldal a határon túli szavazatokkal maradna kormányon, vagy kerülne hatalomra. Az az információhiány, kádári indíttatású bendősovinizmus, amely a hat évvel ezelőtti népszavazás eredményéhez vezetett, még nem múlt el a magyar társadalom egy tekintélyes részéből - ezzel jobb, ha tisztában vagyunk.  Nem azt állítom, hogy a Gyurcsány Ferenchez hasonló  gondolkodókra sandítva kell a nemzetpolitikát alakítanunk. De azt igen, hogy a szavazati jog kiterjesztéséhez hasonló, a magyar belpolitikát komolyan befolyásoló lépést alaposan meg kell fontolni, ha már egyszer a témában komoly sebeket ejtettünk saját magunkon. Amennyiben a cél a minél egységesebb magyar nemzet, kerülendő a szembenállást lehetségesen erősítő döntés. 

Különösen azért, mert a szavazati jog megadása esetén a magyar jobboldal sincs védve a meglepetésektől. Lehet, hogy most biztosnak tűnik a beágyazottság határon túl, de valójában keveset tudunk a külhoni magyarok politikai preferenciáról. Nincs kétségem afelől, ha egy választáson mondjuk Délvidéken csak kevés magyar állampolgár szavazna (mert nem érzik a döntés hatását a mindennapokra), vagy kiderülne, hogy Kolozsváron  észrevehető számú LMP-szavazó, Beregszászon meg szocialista szimpatizáns él, a magyar jobboldal egy része rögvest árulást, Stockholm-szindrómát, hálátlanságot emlegetne. Mert hasonló szokott lenni a reakció, amikor a vágykép nem találkozik a valósággal.

És akkor már ismét olyan magyar-magyar politikai ellentétnél tartunk, amelyet magunk idéztünk elő - én szeretném a legjobban, ha mindez csak megalapozatlan vészmadárkodás lenne.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bini
2011. március 05. 17:52
Bálint az utobbi ídőben nagyon rácsavarodott az LMP.-re, és elöszőr ovatosabban mostanábban egyre nyíltabban lobbyzik az érdekükbe. Nem tudom, hogy hogyan van most a HV.-al, igaz, hogy tulajdonos váltás után az is kezd nagyon érdekes írányt felvenni. Nem tudom, hogy Borokai meddig tartja még a frontot, mert a lap nagyon jó szerkesztésü a tartalomról most nem beszélek. A másik, hogy Bálint tesója most lett kinevezve Párizsba lehet, hogy ez is sértödötté teszi Őt, mivel eddig se fújtak nagyon egy követ bizonyos dolgok megítélésében. Gondolom, hogy pozicíónálni akarja magát és úgy gondolja, hogy az LMP elöbb-utobb a jobboldal kihívópártjaként fog szerepelni a magyar palettán. Észrevehetné, hogy ezt épp most kiscsikó korukban cseszik el egyre nyílvánvalóan. Melesleg az állampolgárság szavazati joggal jár, mert ez a természetes. Az, hogy a választójogí törvény mit fog tartalmazni, az meg konzultáció, vita kérdése és nem az állampolgárságé.
kerecsen
2011. március 05. 17:09
Csak mi vagyunk ilyen bizalmatlanok a saját nemzetrészeinkkel, vagy van még a világon ilyen nép? Az Ablonczy egy hülye, mert tudhatná, hogy a horvátok, románok is szavazhatnak, bárhol éljenek a világon. De felesleges aggódni, kedves gyengélkedők. Ez a kérdés már le lett "sikálva" a munkásőr főnökeivel. Majd az izraeli kettős állampolgárok behozzák az LMP-t 2014-ben. Ha rezeg a léc, akkor majd ez a 60.000 szavazat (vagy még több!) segíthet nekik. Itthon már nem lenne meg a szükséges mennyiség. Ezért lesz meg a sarkalatos választójogi törvényekben és nem az új Alkotmányban. Nekik ott kell ülni mindig, hogy jogot formálhassanak az országunkra. Hosszú út áll még a magyarság előtt...
várúr
2011. március 05. 15:48
Mellesleg azt hallották a törpepárt képviselőitől, amit hallani akartak. Innes a vastaps. Tapsoltak ezek vasat a szoci képviselőknek is minden kongresszusukon.
eon
2011. március 05. 14:57
Az RMDSZ kongresszusán az LMP mindkét felszólalója vastapsot kapott, míg a fideszes Pelczné Gáll Ildikó beszédénél konkrétan a nemtetszés kinyilvánítása történt meg. Ezt azért elég vészjósló jelnek venném a Fidesz helyében.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!