Illegitim alkotmányozási kaland

2011. március 28. 11:53

Alkotmányt csak széles társadalmi együttműködéssel szabad előkészíteni.

2011. március 28. 11:53

„Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének felszólalását hallgatom a tervezet általános vitájában. »Az előterjesztők felfogása szerint az alkotmányba illeszkedő alaptörvény nem csupán az államszervezés technikai szabályainak összessége, nem csupán a jogszabályok felett álló, meghatározó erejű norma, hanem annak foglalata is, hogy itt és most mi, a XXI. század második évtizedének magyarjai miként gondolunk magunkra, melyek azok a múltbéli tradíciók, velünk élő értékek, jövőbeli célok, amelyek közös nevezőként nemzetté formálnak, s ekként tartanak egybe bennünket. Mi az az erkölcsi alap, értékközösség, amely az eltérő világnézetű, különböző hitű, más anyanyelven beszélő, differenciált társadalmi helyzetű magyarországi polgárokat szolidárissá teheti egymáshoz, s szervezett politikai közösségükhöz, az államhoz és hazához.«

Tökéletesen igaza van. Valóban ezek egy alkotmány vagy alaptörvény legfontosabb tartalmai.

Pontosan ez az, aminek magától értetődőnek kellene lennie minden demokrata számára: alkotmányt csak széles társadalmi együttműködéssel szabad előkészíteni, és csak olyan változatot érdemes elfogadni, amely a demokratikus politikai erők a kormányzati oldalénál nagyobb egyetértését élvezi. Hiszen az alkotmány a politikai közösség közös nevezője, azoknak a jogoknak, elveknek, intézményeknek és eljárási szabályoknak az együttese, amelyet e politikai közösség eltérő hitű, világnézetű, helyzetű alkotórészei egyaránt a sajátjuknak tekinthetnek és tisztelnek. Az pedig vitathatatlan, hogy a pártok vetélkedésére épülő demokráciában a politikai közösség alkotórészeit a választáson megmért, mandátumot szerzett politikai erők képviselik.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Exe Géza
2011. március 29. 11:52
Rettenetesen sajnálom, hogy a szerintem egyébként jobb sorsra érdemes Elek István odáig jutott, hogy a balliberális mainstreamba simulva "illegitimnek" nevezze a jelenlegei alkotmányozást. Hogy egy született balliberálisnak fogalma nincs az illegitim szó jelentéséről, azon nem szoktam csodálkozni - hát honnan is tudhatnák helyesen értelmezni egy demokrácia szókészletét. Azonban Eleknek pontosan tudnia kell, mit jelent az illegitim szó és hogy nem egyszerűen helytelen, de súlyosan hamis a jelenlegi alkotmányozásra vonatkoztatott használata. Mert semmilyen, se jogi, se pongyola köznyelvi értelemben nem illegitim ha a Magyar Országgyűlés kétharmados többséggel módosítja vagy akár újraírja az Alkotmányt. Ugyanis ezt a pályát és szabályrendszert rajzolták fel 1989-ben, az országgyűlés kétharmados többsége hozzányúlhat az Alkotmányhoz. Az pedig tipikus bolsevik/kommunista felfogás, hogy Alkotmányt csakis minden politikai erő és társadalmi csoport egyetértésével lehet csak írni vagy átírni. Azért bolsevik, mert ilyen egyetértés a valóságban egy valódi, működő demokráciában tökéletesen kivitelezhetetlen, ezért fiktív, ezért nem létezik. Ahol ilyen egyetértést ki lehet mutatni, azt úgy hívják, hogy a proletárdiktatúra és egypártrendszer. Természetesen a teljes egyetértés ebben az esetben is hamis, hiszen az ellenzéket nem hogy nem kérdezik meg, de egyenesen likvidálják, így nem tudja hozzátenni a maga bármennyi százalékos ellenvéleményét.
drieno
2011. március 28. 20:52
Egyelőre az a törvényi helyzet, hogy "Az új alkotmány előkészítésének részletes szabályairól szóló országgyűlési határozat elfogadásához az országgyűlési képviselők négyötödének szavazata szükséges." Ha ez meglesz, akkor lesz új alkotmány, ha tetszik, ha nem, és törvényes, sőt alkotmányos lesz! Egyébiránt ennyi embert érdekelt az alkotmányozási folyamat, mindenkinek volt lehetősége véleményt nyilvánítani és beküldeni. Aki nem vesz részt a folyamatban, a munkában, annak nincs erkölcsi alapja bármit kétségbe vonni, pláne előírni. A puding próbája az evés. Lássuk, mire mennek, milyen közjogi következményei lesznek, valóban jobb lesz-e mindettől valami. Sok sikert!
sky.net
2011. március 28. 20:38
H.Ü.LYJ.E
Öreg
2011. március 28. 20:28
Elek ! Ne beszélj kalandról, amikor Te kalandor módon árultad el azokat, akikkel együtt indultál. Az Mdf alapitóinak és az első akitelki találkozónrésztvevőinek többsége nem igen fogna veled kezet!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!