Az új alkotmányról

2011. március 13. 12:00

Ez az alkotmány akkor lesz hosszú életű, hogyha a politikai közösség ennek az új alkotmánynak a segítségével is lesz sikeres.

2011. március 13. 12:00

„Mi a véleménye arról, miszerint népszavazással kéne ratifikálni az új alkotmányt?

A népszavazás abba az irányba mutat, mintha az alkotmány társadalmi szerződés volna. Ez egy derék baloldali gondolat, de legalább annyi érv szól ellene. A népszavazás is egy politikai eszköz, amelynek lehetnek pozitív és negatív következményei. Konkrétan kell nézni, hogy ebben a helyzetben milyen érveket lehet hangoztatni. Van egy eleve alkotmányos érv, amely azt mondja ki, hogy magáról az alkotmányról népszavazást nem lehet tartani. De tegyük fel az új alkotmány éppen attól is új, hogy például lehet népszavazást tartani róla. Akkor felmerül a következő kérdés: vajon, ha egy népszavazást kiírnak, ami egy folyamat után történhet meg, miután a normaszöveg elkészül, akkor pontosan miről is mondanának véleményt az emberek. Mire ez a folyamat oda ér, addigra már teljesen világos, hogy politikai értelemben agyon lesz vitatva az alkotmány tervezete, szét lesz szedve, és teljesen ellentétes politikai véleménykoszorú fogja körbe venni.

Vagyis a népszavazás most úgy tűnik, mintha az egy ünnepélyes aktus lehetne, vagy valamiféle nemzeti egység kifejezése – lehet, hogy ez lenne a népszavazás -, de legalább annyira valószínűsítem azt, hogy ez a folyamat addigra már, mint minden törvényt, politikai, világnézeti, értékválasztás szempontjából szét fogják szedni. Így az emberek egy olyan helyzetbe kerülnek, hogy hát, kérem szépen, nem tudom eldönteni, hogy nekem ez az alkotmány jó vagy nem jó, egyáltalán mire való egy új alkotmány, és nagyon esélyes az a forgatókönyv, hogy kevesen mennek el szavazni a népszavazásra. Ez az egész politikai elit számára akkora kockázatot jelent, mintha nem is lenne népszavazás erről az alkotmányról. Vagyis azt akarom mondani, vajon mitől növelődne a legitimitása? Azzal, hogy elmegy, mondjuk, a választók 32 százaléka szavazni? Egy népszavazás értelme a tényleges részvétel, ha az nagyon alacsony, az alkotmány legitimitása ettől nem növelődne. Legitimitást ettől szerezni, legalábbis kétséges érv.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemhivo
2011. március 14. 10:43
.....a népszavazás nem jelent semmiben sem legitimációt... Pláne egy ilyen elbutult, frusztrált időszakban. .. a szocializmus "boldogabb(!?)" éveiben kádárt a nép bármivé megválasztotta volna..
Öreg
2011. március 13. 22:06
Ha népszavazással fogadjuk el az uj alkotmányt, akkor megváltoztatni is csak népszavazással lehet! Az A "rendszerváltás" alkotmánymódositását sem népszavazás fogadta el és akkor biztosan nem olyan megállapodások születtek volna a háttérben- a bünök elmismásolása és a büntetlen továbbélés lehetősége pl. a Biszkuféléknek- amilyenek feltételezhetően születtek, a nép nem uis fogadta volna el az uj alkotmányt./Emlékeztetőül:melyik párt volt az antikommunista?/ Nem hinném, hogy bármilyen alkotmányban ne adódna módositási kényszer /pl: az uniós harmonizáció esetenként/ és népszavazás esetén az is csak népszavazással történhetne meg. A mai körülmények között az unióra hivatkozva nem lehetne alkotmányt módositani. /Az állampolgárok döntő többsége a magyar ipar - és élelmiszeripar- leépülését az unióhoz köti, a jobboldali /inkább nemzeti érzemünek mondanám/ embereket pedig elvaditotta az uniós szimpátiától a Kohn Benditek és Schulczok ténykedése, a Gönczovák közremüködésével. A derék ellenzéknek pedig azt javaslom, vegyen részt az alkotmányozásban, mondja el, mivel ért egyet és mivel nem, de ne a házhátuljánál lármázzon!
hortenzia
2011. március 13. 21:39
Egyszerűsítsük a kérdést. Minek kell egyáltalán új Alkotmány ? Szerintem inkább az igazi kormányzással, struktúrális reformokkal, és jelentős kiadáscsökkentéssel kellene foglalkozni.
trendo
2011. március 13. 20:57
Az egész alkotmányosdi szemfényvesztés, a közbeszéd propagandisztikus elterelése arról, ami a valóságban folyik. Az egyre brutálisabb diktatúraépítésről, a hatalom bolsevista koncentrációjáról, a gazdaságban zajló einstandolásról. Az emberek, akiket az elvont közjogi problémák csak akkor érdekelnek, mikor már a bőrülre megy a játék, ösztönösen azért kezdik érezni már, hogy meg vannak vezetve. Ellenzék hiányában egyelőre csak passzív a rezisztencia. A nyolcmillió kiküldött levélből 800 ezer visszaküldését hiába is akarja a sikerpropaganda nemzeti konzultációnak feltüntetni. Ez gyenge legitimációs alap. És akkor ne beszéljünk a kérdések összeállításáról és feldolgozásáról... Fentiek alapján a népszavazás témája is csak gumicsont. Fölös pénzkiadobás lenne, mindenki azt vonná le a részvételi adatokból és az eredményből, amit óhajt. Többet vártam ettől a hajdan tehetségesnek tűnő garnitúrától. Csak aljasságban érik el az elődök színvonalát.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!