Az erdőtől a fát

2011. március 28. 12:00

A Fidesz-KDNP tervezete azonban sok mindennel vádolható, de a miniszterelnök hatalmának korlátozásával biztosan nem.

2011. március 28. 12:00

„Ahhoz azonban, hogy tudjuk, egyáltalán mit várjunk az alaptörvénytől, többet kellene tudnunk arról, miért is gondolják szükségesnek az alkotmányozók gyors elfogadását.

Elméletileg számos magyarázat lenne adható. (...) Az egyik ilyen a már említett legitimációs probléma orvoslása, amelyet a demokratikusan választott parlament általi elfogadás kétségtelenül segít, ugyanakkor az igazán széles körű megegyezés demonstrálása (akár a politikai eliten belül, akár egy sikeres népszavazás segítségével a választókkal) láthatóan ezúttal is elmarad. A másik tartalmi érv lehetne a mostani alkotmány konkrét hiányosságainak a bemutatása, és az ezekre adott új válaszok ismertetése. Ezen a téren ráadásul lenne is némi előzményük a fideszes mondatoknak, hiszen a 2006-os válsághelyzet kapcsán sokan az alkotmányt okolták, amiért annak keretén belül nem sikerült az ellenzék számára is elfogadható politikai megoldást találni. Más kérdés, hogy egy ilyen érv meggyőző erejéhez szükség lenne azon új technikák, megoldások prezentálása, amelyek a mindenkori végrehajtó hatalom birtokosának szigorúbb ellenőrzését, akár könnyebb leválthatóságát teszik lehetővé. A Fidesz-KDNP tervezete azonban sok mindennel vádolható, de a miniszterelnök hatalmának korlátozásával biztosan nem, így az erre való hivatkozásnak nem teremt jogalapot.  A közpénzügyekkel kapcsolatos új és dicséretes szabályok elméletileg talán alkalmas tartalmi érvek lehetnének az alkotmányozás mellett, miután azonban a közjogi kereteket nem (vagy csak alig) érintik, elintézhetőek lennének a Fidesztől az első hónapok gyakorlatában amúgy sem idegen alkotmánymódosítással.

Így viszont tényleg nem marad más, mint a kérdés megkerülése, vagy diplomatikusabban fogalmazva: nagyobb kontextusba helyezése. Ha azonban nem lesznek a motivációval kapcsolatban valódi és széles körben elfogadható indokok, félő, hogy ebben az erdőben ismételten és reménytelenül elveszik a magyar politika.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sensei
2011. március 29. 09:05
Nem volt a Fidesz választási ígéretében benne, hogy 2/3-al alkotmányozni fog? Nem hát! De mivel a szocik a választási kampányukban egyébbel sem riogatták a magyart, mint ezzel, így hát úgy döntött a választók többsége, hogy legyen igaza az mszp-nek. Igaza lett. Akkor most mi is a baj?:-)
magnamater
2011. március 29. 08:11
Cigány a Gárdától, baloldal Orbán hatalmától jogosan fél
Csomorkany
2011. március 28. 14:00
Általában kedvelem TG-t, de ez itt egy mantra. TG fölkészült egy médiatörvényhez hasonló, ezer sebtől vérző szövegre, erre kapott egyet, amibe nem nagyon lehet belekötni, és most nem tud kilépni a kerékvágásból, amibe beállt. Ha az alkotmányszöveg nem cikizhető, akkor cikizzük a fölöslegességét, az időszerűtlenségét, a túl gyors elfogadását, bármit. Igazából 1989 óta most van először lehetőség alkotmányozásra, mert bezony megvan hozzá a kétharmad. Elég soxor mondták a szocik, hogy itt hó és halál lesz, ha mindenki a FIDESZ-re szavaz, erre tessék. Akkor hát tessék alkotmányozni. Tessék átírni pl. az 1949-es évszámot, a sztálinista diktatúra kezdőévét, és tessék néhány terminológiai változással is jelezni, hogy próbáljuk visszazökkenteni az ország történelmét a normál mederbe. Legyenek mondjuk vármegyék, helyes! Tessék elkerülni néhány csapdát, amit az 1989-ben átírt alkotmánnyal nem kerültünk el, írjuk át pl. az ország eladósodására vonatkozó szabályokat. Oszt annyi, túl sok minden ne változzék, mert akkor meg tényleg újra kizökken a folyamatosság. Rosszul tűrném, ha pl. 2014 dec. 31-ig nem volnának új országgyűlési választások. De a dolgok jelen állása szerint akkor is a FIDESZ-re fogok szavazni.
tevevanegypupu
2011. március 28. 13:30
De kivel kellene megegyezni? Azzal az mszp-vel ami annyi ev utan hibat-hibara halmozva kormanyzott (az szdsz-szel egyutt) ?Most ugyanazokkal az emberekkel targyaljon a kormany, kerje a velemenyet es tegyen kompromisszumot? Vagy azokkal akik minden hibajuk ellenere ujra es ujra megszavazzak az mszp-t ami az mszmp valtopartja es minden hagyomanyuk orzoje? Vagy a balliberalis ertelmiseg ,az szdsz uj leanyvallalataval az lmp-vel Minek es miert? Mifele igenyt formalnak az elmult evek utan barmire is? Ez itt most nem a nemzetkozi internacionale lesz, ez Magyarorszag es az o Alkotmanya, ennek elkeszitesere a fidesz meg a ketharmad kapott felhatalmazast.A rendszervalto part meg a szavazoi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!