Az alkotmányozásról

2011. március 22. 13:59

Az alkotmány nem lehet egyoldalú, partikuláris, kirekesztő, ki kell fejeznie az egészet.

2011. március 22. 13:59

„Állandó alkotmányos konfliktusok származnak abból, ha a politikai élet szereplői vonakodnak elfogadni az alkotmányt az intézményes és egyéni működésük alapjának. Ha nincs egyetértés a morálisan fontos értékekről, elvekről, jogosultságokról, a hatalom megosztásának elrendezéséről, eljárásokról, akkor a róluk folyó vita nem szűnik meg, az alkotmány nem teremt biztos alapot a tartalmi kérdések eldöntéséhez, az alkotmány legitimáció nélkül marad és állandósítja a konfliktusokat. Így állandó átmenetben leszünk, permanens alkotmányozási kényszerek közepette azonban nem alakulhat ki a szükséges támogatottság és az a társadalmi hatás, amit egy jól működő alkotmánytól elvárhatnánk. Az alkotmányos intézmények harci tereppé válnak, miközben stabilitást és közös alapot kellene biztosítaniuk.

Az alkotmányos szimbólumoknak jelentőségük van, a közösség morális önreflexióját, identitás-elemeit fejezik ki. Különösen nagy átalakulások idején fokozott jelentősége van annak, hogy a legbiztosabb közösen osztott értékekre utaljon. Nem lehet egyoldalú, partikuláris, kirekesztő, ki kell fejeznie az egészet.

Alkotmányozni úgy érdemes, hogy az ne akadályozza az alkotmányos kultúra fejlődését. Különösen olyan társadalmaknak van szükségük ilyen alkotmányokra, amelyekben ambivalens a viszony a normákhoz, ambivalens a polgároknak egymáshoz és intézményeikhez fűződő viszonya. Ez most biztosan nem sikerült, nem így jön létre működő alkotmányos rendszer, nem ilyen feltételekkel és nem ilyen tartalommal. Csak azért lehet mégis ilyen, mert nem is ez volt a cél. Aminek szánták, annak megfelel, de arról nem írok, mert azt úgyis mindenki felfedezte már.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bükk
2011. március 23. 12:02
"Az alkotmány nem lehet egyoldalú, partikuláris, kirekesztő, ki kell fejeznie az egészet. " Ez képtelenség, és nem is kívánatos, hogy kifejezze a stricik, drogdílerek, csalók, apagyilkosok szempontjait. Ezt Fleck is tudja, tehát hazudik.
marós
2011. március 23. 06:12
Ilyen seggnyaló, hazudozók tanítják a fiatalokat.
kulalak
2011. március 22. 23:56
En ezt nagyon izzadsagszagunak tartom. Kb mint a szocialista gazdasagtant. Van valami ami logikus de erolkodik a szerzo, hogy ne legyen az. "A posztkommunista állapot egyik alapjellemzője a folyamatos jogi kudarc. A jog szabályozási képességének gyengesége több, egymástól nem teljesen független okra vezethető vissza." Legyunk tul rajta vegre. Ez az alak annyira erdekes mint a tegnapi ujsag.
de karatna
2011. március 22. 16:31
Na ! Aczél-Gyárfás-Friss-Flech! "Az alkotmányos szimbólumoknak jelentőségük van, a közösség morális önreflexióját, identitás-elemeit fejezik ki. Különösen nagy átalakulások idején fokozott jelentősége van annak, hogy a legbiztosabb közösen osztott értékekre utaljon. Nem lehet egyoldalú, partikuláris, kirekesztő, ki kell fejeznie az egészet." ( Fleck) Ehhez mit szólsz? Az izraeli Alaptörvényhez? Izrael állam saját alkotmányában magát úgy határozza meg, hogy, az a zsidó emberek állama, vagyis zsidó állam. Olyan párt, amelyik ezt az alkotmányban rögzített fogalmat és meghatározást vitatja vagy megváltoztatását akarja, az nem vehet részt a parlamenti választásokon. Izrael állam olyan személyeké, akik az izraeli hatóságok meghatározása szerint " zsidók", függetlenül attól, hogy hol laknak. Egyedül, kizárólag csakis egyedül övék Izrael. Aki nem zsidó, az hivatalosan nem részese, csupán lakója Izraelnek. Ez a jogállása csak akkor változik, ha megtérnek a zsidó hitre. Izraeli törvények értelmében egy személy akkor tekintendő zsidónak, ha anyja, nagyanyja, dédanyja, vagy ükanyja zsidó volt. Továbbá az, aki betért a zsidóságba. Nem olvastuk, hogy ennek az államnak a törvényeit valamikor is ekéztétek volna. Mi lett volna, ha az egészet egy az egyben átvesszük, de a zsidó helyébe a magyart helyettesítjük????? No lám! Látjátok, hogy milyen széles a magyar demokratikus a nemzeti jogalkotási felfogás! Ebbe még ti is belepofázhattok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!