Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
A kormányoldal hiába invitálja a demokratikus ellenzéket az alkotmányozásba, ha nem hajlandó engedményre.
„Bár máig nem szűntek a találgatások azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor legszívesebben államfő lenne, ennek nincs semmi jele. Tavaly május óta zajló kormányzása pontosan azt bizonyítja, hogy Orbán prezidenciális átrendezkedés nélkül is mindent meg tud tenni, amit elhatároz. Sőt, akinek személyes hatalmi törekvéseire már építettek sikeres ellenkampányt ellenfelei, okosabban is teszi, ha bent marad a parlamentáris kormányforma keretei között. Közvetlenül választott köztársasági elnökként sem lenne több hatalma, mint most van, ám külsőségeiben irritálóbb lenne ez a hatalom. Orbán számára politikailag kedvezőbbek a parlamentáris rituálék, amelyek azonban nem akadályozzák semmiben.
Az új alkotmány létrehozását a miniszterelnök először 2012-re ígérte. Később aztán - különösebb indoklás nélkül - egy évvel előre hozta. Az alkotmányozási folyamattal kapcsolatban az ellenzéknek kezdettől fenntartásai voltak. Az LMP és az MSZP el is hagyta az alkotmány-előkészítő testületet, mikor a Fidesz-többség korlátozta az alkotmánybíróság hatáskörét, hogy az ne legyen akadálya a nyugdíjrendszer átalakításának (Orbán Viktor kereken kimondta a költségvetési expozéban, hogy ez volt a döntés indoka, ahogy azt is közölte: nincs az az alkotmánybírósági határozat, amivel ezt vissza lehetne csinálni). A szocialisták és az LMP ezután nem indokolatlanul gondolták, hogy ha ez lesz az alkotmányosság újfajta értelmezése, akkor az alkotmány új szövegének létrehozásában nem kell részt venniük. Ezt a döntésüket látszik alátámasztani, hogy az alkotmánybíróság költségvetési ügyekben történő korlátozása valószínűleg része lesz az új alaptörvénynek is. Emellett a Fidesz hallani sem akar arról, hogy népszavazás erősítse meg az új alkotmányt, vagy hogy a parlament négyötöde döntsön róla, esetleg két egymást követő országgyűlés kétharmados döntése léptethesse csak hatályba.
A kormányoldal hiába invitálja a demokratikus ellenzéket az alkotmányozásba, ha nem hajlandó sem tartalmi, sem eljárási engedményre. Nem marad más hátra, mint hogy a képviselők kétharmadával rendelkező - közben választói támogatásából veszítő - Fidesz megpróbálja bebizonyítani, hogy amit ő akar, azt akarja mindenki.”