Táncolni az utcán

2011. február 21. 11:04

A szemünk előtt alakul át az arab világ, vált a stabil önkényuralmak rendszeréből rezgő kocsonyák halmazává.

2011. február 21. 11:04
„A szilárdnak és befolyásosnak tűnő öböltérségről is kiderül, hogy befolyásos ugyan, de nem is stabil, csak úgy tűnt. Aztán átszakadt a gát, a lakosság pedig az utcán táncol. Tripoli esetén tényleg senkinek egy szava sem lehet, hiszen Kadhafi ezredes rendszerének nehéz jópontokat beírni. Inkább az a furcsa, hogy Tunézia és Egyiptom elnökének bukását Líbia végignézte, és nem egyszerre lángolt ott is minden. Ali Abdullah Száleh, Jemen diktátora sem egy sajnálatra méltó figura, aki élete munkáját láthatja összeomlani. A furcsa az egész sztoriban Bahrein. (...)

Egyiptom esetében szakértők is kizárták a külföldi beavatkozást az eseményekbe, mondván, mindenütt a nép dönti meg a diktátort, egyszerűen elegük volt a kilátástalanságból. Ez akár még hihető is Egyiptomban, Tunéziában, Líbiában és Jemenben. Bahreinben viszont nem. Ott ez nagyon is egyértelmű politikai támadás a szunnita vezetés ellen a síiták részéről. Az is valószínűtlen, hogy a világ nagy játékosai csak kapkodják a fejüket, és nem tesznek semmit ezekben a napokban. Nagyon csodálkoznék azon, ha akár az Egyesült Államok, akár Irán nem használná ki az arab országok zavarait. 

A szemünk előtt alakul át az arab világ, vált a stabil önkényuralmak rendszeréből rezgő kocsonyák halmazává. Győz a demokrácia, az emberek pedig megmondják, mit akarnak? Hát legyen, a nép szava ugyebár Isten szava, de azért senki se higgye azt, hogy az arab országokban a problémát egyszerűen az jelentette, hogy néhány erőszakos akarnok terrorizálja a népét, ezzel elveszi a lehetőséget mindenkitől.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2011. február 21. 19:28
Soká nem lesz béke az arab olajfák alatt, mivel 2-300 éves késésben vannak a világhoz képest. Náluk még hátra van a siita-szunnita vallásháború, míg Európában a katolikus-protestáns harc rég befejeződött. (A kocsonya hasonlat nem szerencsés, az Iszlám tiltja a disznóhúst).
ikaljan
2011. február 21. 19:20
Bahreinben valóban nehézkes a helyzet, hiszen a tüntetők bizonyos szempontból inkább astatus quo fenntartásáért tüntetnek, mintsem egy nyitott társadalomért. A bahreini társadalom ugyanis hármas tagozódású. A vezető elit, a népesség mintegy 15%át kitevő régi "tősgyökeres bahreini szunnita" társaság teszi ki. Ők adják az uralkodócsaládot, a kormány többségét, és a hadsereg vezetését. A másik jelentős csoport a népesség mintegy 35%-át kitevő - szintén tősgyökeres bahreini siita középosztály, aki a rendszerben politikai jogokat illetően hátrányban volt, de a polgársággal járó gazdasági előnyöket élvezhette. A bahreini társadalom másik felét viszont a vendégmunkások és leszármazottaik teszik ki. Az Öböl-államok most jutottak el odáig, hogy a bevándorlók között kialakult egy jelentős réteg, amely már legalább második generáció óta él az országban, ezt tekintik hazájuknak. Ők viszont többségében szunniták. Az emír az elmúlt tíz évben a korábbi munkások leszármazottai nagy arányban kaptak szavazati állampolgárságot. Ezt persze a siiták a staus quo felborításaként érzik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!