Politikai zárlat

2011. február 04. 14:01

Az a kérdés, hogy a közjogi értelemben feltehetően sikeres alkotmányozás milyen politikai következményekkel jár, kit hoz kedvezőbb és kedvezőtlenebb helyzetbe.

2011. február 04. 14:01

Ma azonban nem az a kérdés, hogy el tudja-e fogadtatni a Fidesz az alkotmányt (igen), s nem is az, hogy az MSZP a tiltakozásával meg tudja-e akadályozni az alkotmány elfogadását (nem). Sokkal inkább az, hogy a közjogi értelemben feltehetően sikeres alkotmányozás milyen politikai következményekkel jár, kit hoz kedvezőbb és kedvezőtlenebb helyzetbe, s egyáltalán hogyan fogja érzékelni és értékelni a közvélemény a folyamatot, milyen lesz az egész percepciója, látványvilága. Az az igazi tét tehát, hogy a »választói fejek« többségébe mi kerül majd: az, hogy »a Fidesz még csinált magának egy alkotmányt is«, vagy az, hogy »az MSZP már megint kimaradt a nemzeti együttműködésből«.

A pártok döntéshozói tapasztalataim szerint nagyon is tisztában vannak ezzel, érzik a rájuk leselkedő veszélyeket, nem véletlen, hogy a háttérben már régóta lázas fejtörés és felkészülés zajlik: vajon hogyan lehetne a legkedvezőbb módon kijönni ebből a szituációból.

Ma úgy tűnik, hogy a helyzet kulcsa jelentős részben – de nem kizárólag - a parlament legkisebb pártjának kezében van. Azt tudjuk, hogy a Jobbik minden bizonnyal aktívan részt venne a vitákban, az MSZP pedig – bár láthatóan nem teljesen egységes még ebben - nagy valószínűséggel inkább teljesen kívül maradna. Amennyiben ez a szándék marad tavaszra is, az LMP viselkedése eldöntheti a kérdést: ha az MSZP-vel együtt kivonulnak, a Fidesz egy hónapon keresztül a Jobbikkal kettesben tárgyal az alkotmányról - ettől a látványtól okkal tart a kormányoldal. Ha azonban az LMP részt vesz az alkotmányozásban, s esetleg még néhány módosítója be is kerül a végső szövegbe, az egész folyamatot elutasító MSZP rekeszti ki magát szimbolikusan – ettől a látványtól pedig a szocialistáknak fájhat a fejük. Nem kell hozzá sok ész, hogy belássuk: az LMP tavaszi döntése – amit persze a többiek viselkedése is befolyásol majd - saját sorsára és az egész folyamat megítélésére, látványára is jelentős hatással lehet.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. február 05. 11:48
Török, szerintem menj el szabadságra! Vagy olvass újságot. Egész jó a hangulat! Kár rontani!
mr.Marcang
2011. február 04. 18:05
3. § (1) A Magyar Köztársaságban a pártok az Alkotmány és az alkotmányos jogszabályok tiszteletben tartása mellett szabadon alakulhatnak és szabadon tevékenykedhetnek. (2) A pártok közremûködnek a népakarat kialakításában és kinyilvánításában." (Alkotmány) Ha az mszp nem vesz részt a szavazásban, szerintem alkotmányellenesen cselekszik. Max. egy kivétel lesz, a Szily Katalin.
soelmo
2011. február 04. 17:13
Török? Te valóban annyira hülye vagy, mint a druszád, a Zsóti? A Szakasits-dédunokáról, a pedofil Kón párttársáról eleve tudni illik, hogy Gyurcsány milyen kondíciókkal vitte be parlamentbe. Számodra ez valóban kérdés, vagy csak azt a látszatot akarod kelteni, mintha valóban a maga ura lenne?
Arivistus
2011. február 04. 15:35
Az MSZP kommunikációja: Alkotmánymódosítás = diktatúra => nem igaz. A Fidesz kommunikációja: Alkotmánymódosítás = létünk értelme => nem igaz. Én arra lennék kíváncsi hogy a Jobbik, vagy az LMP miért nem tudja azt mondani, hogy ez az egész alkotmányozás vihar egy pohár vízben? Nincs jelentősége, max annyi hogy lefoglalja a társadalom figyelmét. Mert ez egy ziccer helyzet, a Fidesz és az MSZP belekormányozta magát egy olyan álláspontba ahol egy kétes igazságtartalmú dolgot kell védenie.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!