„Ha május 31-étől alkotmányellenes az indoklás nélküli elbocsátás, akkor elvileg most is az. Nem? Számítanak arra, hogy az addig elbocsátott emberek jogorvoslattal élnek? Ebben az esetben akár azt is kérhetik, helyezzék vissza őket az állásukba.
Ez érdekes vita lesz. Az, hogy az alkotmánybíróság május 31-ei hatállyal mondta ki a jogszabály Alkotmányellenességét, a mi értelmezésünk szerint azt jelenti, hogy május 31-ig nem alkotmányellenes az indoklás nélküli elbocsátás. Az Alkotmánybíróság érvelésében benne van, hogy elismerik a szándékunkat, vagyis hogy a közigazgatás hatékonyságának, teljesítményének és színvonalának emelése indokolhatja a közigazgatásban dolgozó tisztségviselők felmentésének megkönnyítését. Ők úgy gondolják, hogy ennél finomabb rendszert kell kidolgozni május vége után. (...)
Mennyire zavarta, hogy külföldön komolyan és élesen támadták a médiatörvény miatt az ország kormányát?
Meglepett a dolog hevessége. Nem is annyira a törvényszöveggel kapcsolatos hevesség. Ott nem tapasztaltam heves reakciót. Amikor Strasbourgban a szabadságjogi bizottság és a kulturális bizottság együttes ülésén a médiatörvény volt a téma és én képviseltem a kormányt, kétfajta hozzászólóval találkoztam. Volt, aki a törvényszöveg egyes pontjai iránt érdeklődött, mivel egyes félreértések miatt olyan felvetések jutottak el a köztudatba, amelyek nem feleltek meg a törvény szövegének. Például nagyon sokan gondolták, hogy a médiahatóság döntései ellen nem lehet bírósághoz fordulni. És voltak, akik kifejezetten sarkosan, csak politikai véleményt fogalmaztak meg. Volt egy-két szinte sokkoló külföldi reakció.
Daniel Cohn-Bendit európai parlamenti felszólalására utal?
Nem politikusokra. A ZDF főszerkesztőjének főműsoridőben történt kirohanása érintett a legkellemetlenebbül. Magyarországot Európa bacilusának nevezni akármilyen demokratikusan választott kormánya is van és akármilyen döntést hozzon is ez a kormány, ez azért példátlan. Képzeljék el a fordított helyzetet. Amikor a magyar televízió főszerkesztője főműsoridőben Németországot Európa bacilusának nevezi. Bármilyen politikai lépés miatt. Szerintem beláthatatlan külpolitikai következményei vannak. Ez bántó és igazságtalan volt.”