Egyiptom: a forradalmi másnap

2011. február 12. 14:35

Mint az iszlám fundamentalista jelszavakat teljesen nélkülöző demokráciát viszont annál inkább követelő egyiptomi forradalom mutatja, a Közel-Keleten a vallási és a világi diktatúra mellett talán létezik harmadik lehetőség is.

2011. február 12. 14:35

„Mint az iszlám fundamentalista jelszavakat teljesen nélkülöző, szabadságot, demokráciát, jogokat viszont annál inkább követelő egyiptomi forradalom mutatja, a Közel-Keleten a vallási és a világi diktatúra mellett talán létezik harmadik lehetőség is. 

Miközben a nemzetközi hírtelevízióban Hoszni Mubarak lemondása miatt kitört kairói örömünnep képei peregnek, a twitter mikroblogon rövid üzenet jelenik meg. Szerzője Wael Ghonim, a tüntetések kirobbanásában fontos szerepe volt (egy rendőrök által agyonvert fiatal, Khaled Said emlékére létrehozott Facebook-csoport adminisztrátoraként lett ismert). Tíz napig még börtönben is volt. Híressé a kiszabadulása után adott televíziós interjúja tette, elsírta magát a megkínzott fiatalokat mutató bejátszás alatt. Szóval a Tahrír tér hőse azt írja tegnap este, hogy ne nevezzék őt a forradalom arcának, mert minden egyiptomi az volt. Nem is lehetne jobban összefoglalni az egyiptomi események rendkívüliségét. (...)

Egy tanulságon azonban már most illene eltöprengenie a nyugat-európai, amerikai stratégáknak. A Nyugat által tűrt, az Egyesült Államok által támogatott Mubarak-rezsim nemhogy gát lett volna, politikájával inkább olajat öntött az iszlám radikalizmus tüzére. Az elnyomás, a korrupció és a nyilvánvaló külföldi támogatás nyilvánvalóan mindinkább összeolvadt nemcsak az egyiptomi, de a szélesebb arab közvélemény szemében is. Éppen ezért talán itt lenne az ideje mérlegelni a többi autoriter kormányzat támogatásának szükségességét. Mint az iszlám fundamentalista jelszavakat teljesen nélkülöző, szabadságot, demokráciát, jogokat viszont annál inkább követelő egyiptomi forradalom mutatja, a Közel-Keleten a vallási és a világi diktatúra mellett talán létezik harmadik lehetőség is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gentry
2011. február 13. 11:46
Teljesen mindegy kié lesz ott a hatalom, fél év múlva úgyis rájönnek, hogy az is ugyanolyan rossz, mint Mubarak volt.
nyugalmazott tanár
2011. február 13. 11:22
Ha nagyhatalom-párti vagy, akkor demokratának neveznek. Ha nem, akkor terrorista vagy. Akár a szocializmus idején. Egykutya.
röviden
2011. február 12. 16:34
Szimpatikus, és szeretnivalóan bájos az egyiptomi fiatalok naiv demokráciavágya, de az a bizonyos "harmadik megoldás" olyan gyakori, mint az unikornis. Egy biztos: sok minden nem szeretnék lenni, de most egyiptomi kopt nagyon nem.
drkovax
2011. február 12. 15:15
Nos, még az is lehet, hogy látunk majd egy "demokratikus választás"-t és utána a kínlódást, hogy hogy is lehetne a megválasztott muzulmán testvérek helyett mégis más kezébe adni a hatalmat ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!