A nép szava

2011. február 10. 09:18

Olyan új alkotmány teheti erősebbé a politikai rendszert, amelynek elfogadása során radikálisan csökkenthető a választói közöny.

2011. február 10. 09:18
„Egyetértek azokkal, akik szerint az 1989-es alaptörvény alapvetően kiállta az idő próbáját, azaz működőképesnek és viszonylag stabilnak bizonyult, a válsághelyzetek szinte mindegyikére volt megoldása, a politikai folyamatokat mindvégig képes volt alkotmányos mederben tartani. Ugyanakkor azok igazságát sem vitatom, akik szerint az alkotmány elfogadásának körülményei és egyéb más tényezők miatt egyszerűen nem vált a politikai közösség összetartó erejévé, s minden pozitív teljesítménye ellenére mindvégig alapvetően legitimációs problémákkal küzdött. Ebből a két látszólag ellentétes állításból – amely ebben az esetben bizony egyszerre igaz – számomra egyértelmű a következtetés: a politikai rendszer stabilitásának, működőképességének szempontjából (tehát nem a pártok önérdekét és sajátos világlátását figyelve) csak akkor érdemes alkotmányozni, ha komoly esély van arra, hogy az új alkotmány lényegesen elfogadottabb, szerethetőbb, azonosulást teremteni képesebb lesz, mint elődje volt. Erősebben fogalmazva: ha ilyen helyzet áll elő, akkor kifejezetten ajánlatos, helyes a vállalkozás, mert segíthet egy régi probléma orvoslásában.

De mi következik ebből? Tudnunk kell, hogy az első szakaszban sok minden eldőlhet. Az alkotmány elfogadásának körülményei ugyan később akár a feledés homályába is merülhetnek, és attól teljesen független véleményklíma is körülveheti a dokumentumot, a tapasztalatok szerint általában mégis jelentősen befolyásolják a hozzá való viszonyt. Kétszáz év múlva a szakembereket leszámítva általában már senkit sem érdekel, hogy miképpen is jött létre egy alkotmány, ahhoz azonban, hogy ehhez közelítő kort érhessen meg, igenis szükség van az első nemzedékek támogatására. Ha az alkotmány tisztelt, elfogadott, a többség számára kedves, akkor hosszú életre számíthat, ellenkező esetben viszont folyamatosan ki van téve a módosítás vagy a felülírás veszélyének – erről az 1989-es magyar alaptörvény már akár doktori dolgozatot is írhatna. (...)

Mindezek alapján számomra nem kérdéses: igazán csak olyan új alkotmány teheti erősebbé a magyar politikai rendszert, amelynek elfogadása során valamilyen megoldással radikálisan csökkenthető a választói közöny és kizártság. Ha erre a kétharmados fülkeforradalomra hivatkozás vagy a már zajló konzultáció elegendő, komolyan és őszintén mondom: nagyszerű. Ha – mint sejtem – messze nem elég, akkor feltehetően nincs jobb eszköz, mint a népszavazás. Minden jogos pártpolitikai félelmet és kockázatot értve is azt mondom: megéri, az országnak biztosan, de hosszabb távban gondolkodva talán még a kormánynak is. Ráadásul a referendumhoz kapcsolt negatív politikusi várakozások nem törvényszerűek: okos, tudatos, tervezett politikával a népszavazás hangolható, értelmezhető és megnyerhető.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2011. február 10. 15:13
Mellesleg a 89-es alkotmány lehetőséget adott az alkotmánybíróságnak az önkényes törvénymódosításra és -alkotásra. Ha másért nem éppen ezért kell egy olyan alkotmány, ami nem az AB kénye-kedve szerint alakítható.
soelmo
2011. február 10. 15:10
Török? Hogy van neked ennyi marhaságot összehozni a polgármesterség mellett? Vagy még az előző ciklus termését használod? Névcserékkel?
Petrov
2011. február 10. 12:41
Mulasztott a Tisztelt Ház - 21 mulasztásos alkotmánysértés az Országgyűlés rovására Tovább: http://www.jogiforum.hu/hirek/21560#ixzz1DYTYySrk 20 év alatt 21 mulasztásos alkotmánysértést sikerült összehozni. Azt nem tudom, hogy az alkotmánnyal vagy a demokráciával van a gond de 21 mulasztásos alkotmánysértés után azt mondani, hogy tulajdonképpen nincs is semmi baj, minden tökéletesen működik, nincs alkotmányozási kényszert, stb ... hát igen vastag pofabőr kell hozzá. Ez egy igen szép példája annak, hogy miért volt az elmúlt 20 év egy nagy rakás szar. Milyen jogbiztonság van egy olyan országban ami ezt megengedheti magának? Rohadjanak el.
lola
2011. február 10. 11:22
Egyetértek drienoval, a mostani alkotmány az igazán rázós helyzetekben csődöt mondott és szerintem a legtöbb emberben ez maradt meg róla. Török Gábornál már nem először érzek egy mérhetetlenül sunyi uszítást, ami akadémikus, tárgyilagos, toleráns, sőt segítő-tanácsadó álarc mögül operál. Szerintem ez az ál-semlegesség mindennél rosszabb. (Emlékeztek a Domb című filmre? Arra a tisztre, aki a foglyokkal, meg a főnökkel is jóban volt?) Török kapcsán még vicces kommenteket sem lehet olvasni, annyira sótlan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!