A magyar film nincs válságban

2011. február 16. 13:10

Kormánybiztost gyarmatokra szoktak kinevezni vagy pedig rendkívüli állapot esetén. A jelenléte már önmagában is diktátumot jelent. Interjú.

2011. február 16. 13:10
Miért adtak ki közleményt több neves rendezővel a filmiparért felelős kormánybiztos Andrew Vajna és a filmstúdiók központosítása ellen a fesztivál előtt?

Ebben a pokoli helyzetben, amibe a politika a magyar filmet kergette, nem lehetett hallgatni tovább. Valamilyen módon már jelezni kellett a közvéleménynek, hogy a helyzet tarthatatlanná vált. Felhívni a figyelmet arra, hogy a demokratikus vívmányokat, amelyek létrehozásában részt vettünk, és amihez hozzászoktunk húsz év alatt, bedarálhatják. (...)

A kormánybiztosnak kinevezett Andrew Vajnával konkrétan mi a gondja?

Mindenekelőtt maga a pozíció. Kormánybiztost gyarmatokra szoktak kinevezni vagy pedig rendkívüli állapot esetén. Egy plurális demokráciában tárgyalások útján, konszenzus teremtéssel szokták a problémákat rendezni. Egy kormánybiztos jelenléte már önmagában is diktátumot jelent. A magyar film egyébként sincs válságban, kitűnő rendezők, felkészült szakemberek sorra halmozzák a sikereket, a bérmunkákra specializálódott stúdiók dübörögnek, a magyar film elmúlt évtizedét a világban sikertörténetként jegyzik. Semmi nem indokolja tehát a rendkívüli állapot bevezetését. (...)

Miért jelentkezett ön is tavaly az MMKA elnökének?

Nem jelentkeztem, több kollégám keresett meg. Annyit vállaltam, hogy összeszedem azokat a neuralgikus pontokat, amelyekre a megoldást keressük, és kidolgozok egy olyan javaslatot melyek megvalósítása esetén az alapítvány anyagilag függetlenedni tudna a politikától, vagyis hogy két lábon álljon, ne csak az állami költségvetésre támaszkodjon. Ez több érdekcsoportnak nem felelt meg. A filmesek a velük született szervilizmus okán is inkább az állami pátyolgatás útját választották Kőrösi Zoltán személyén keresztül. Személy szerint jól jártam: megspóroltam tíz év extra öregedést.

Mit csinált volna másként, mint az MMKA tavaly megválasztott elnöke?

Mindent: nem öntöttem volna ki például a gyereket a fürdővízzel. Nem neveztem volna az egész filmszakmát tolvajnak. De legelsősorban mindent megtettem volna annak a – 2013-ig tartó, 26 milliárd forintról szóló  -  támogatási szerződésnek az  érvényesítéséért amit a magyar állam az alapítvánnyal kötött és mind a mai napig érvényben van. De hát úgy látszik, hogy ez ma már nem számít.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marko11
2011. február 16. 19:13
Nincs magyar film - általánosságban. Konkrétan van. Sokféle. A borzalmas gagyitól az értékesig. Sok pénzből is készül rossz film. És kevésből is jó. Ez utóbbira is van bőven példa. Pl. - Off Hollywood (Hajdu Szabolcs) - Nem vagyok a barátod (Pálfi György) - Rengeteg (Fliegauf) - Bulvár (Sára Júlia) - Friss levegő (Kocsis Ági) - Lányok (Faur Anna) - Felhő a Gangesz felett (Dettre) - Utolsó idők (Mátyássy) - Egyetleneim (Nemes Gyula) stb.
zenebono
2011. február 16. 18:46
"Kormánybiztosból Gyurcsány Ferenc kormányaiban volt a legtöbb, összesen tíz. Az Orbán-kormány idején kilenc, a Horn-, és az Antall-kormányban hét-hét volt a biztosok száma." Béla! Ez akkor miért nem zavart?
OmegaMale
2011. február 16. 18:36
"Kormánybiztost gyarmatokra szoktak kinevezni vagy pedig rendkívüli állapot esetén. A jelenléte már önmagában is diktátumot jelent." Heh, ezentúl arra kell költeni a zsét, amire kaptátok... Micsoda elnyomás van itt! :D Az elmúlt években megtanultuk, hogy a válságkommunikáció ismertetőjele, hogy nincs válság. :)
Jancsipapa
2011. február 16. 18:31
A néző szemszögéből most éppen az a bizonyos rendkívüli állapot van.Rendkívüli szar állapot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!