A középszer ellen

2011. február 11. 19:46

A kiemelkedő tehetségek nem húzzák a társadalmat, hanem őket húzza lefelé a középszer.

2011. február 11. 19:46
„Sajnálatos módon az elmúlt egy évszázad folyamán eddig három alkalommal volt jelentős elvándorlás hazánkból, amikor elsősorban a nemzet tehetségei, nagyjai hagyták itt az országot. Nem tudtuk itt tartani őket, aminek társadalmi és gazdaságai okai voltak és vannak. Márpedig egy ország sikerességének alapja az, hogy miként bánik a tehetségeivel, és hogyan viszonyul a társadalom egésze a sikerhez.

Az elmúlt időszak nem tekinthető sikeresnek e tekintetben sem, hiszen a tehetségek elvándorlása folyamatos, sőt még gyorsult is az európai uniós csatlakozás óta eltelt hat esztendő során. A társadalom nem igazán becsüli meg azokat, akik komoly szakmai eredményeket értek el, sőt jellemzővé kezd válni a középszerűség. A kiemelkedő tehetségek nem húzzák a társadalmat, hanem épp ellenkezőleg: őket húzza lefelé a középszer.

Igen, nagyon fontos, hogy minél többen dolgozzunk, mert a munka nemesít, de emellett az is lényeges, hogy a munkaerő minősége folyamatosan javuljon. Az oktatás átalakítása éppen ezért kulcsfontosságú. A magam részéről az elitegyetemi struktúrában hiszek, melyben néhány erős felsőoktatási intézmény van, s ezekre fűzik fel az egész oktatási rendszert. Jónak tartom Hoffmann Rózsa államtitkár közösségi munkára ösztönző oktatási elképzeléseit is. Hiszen a közösségi létre való nevelést már a gyerekkorban el kell kezdeni. A társadalom megújulása nélkül hazánk nem lesz igazán sikeres.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
TopCat
2011. február 13. 09:11
"Magyarországon a doktori képzésbe belépők mintegy 70 százaléka soha nem szerez fokozatot, a sikeres 30 százalék esetében pedig a fokozatszerzéshez szükséges átlagos idő meghaladja az öt évet." forrás itt: http://regi.phd.hu/phd/index.php?menuid=886&actual=512 Mi ez ha nem kvanagy pazarlás?
Magyaros_Vajrém
2011. február 13. 00:15
"A magam részéről az elitegyetemi struktúrában hiszek, melyben néhány erős felsőoktatási intézmény van, s ezekre fűzik fel az egész oktatási rendszert." Akkor talán szólnia kellenne a következő mondatában megdícsért Hoffmann Rózsának hogy sürgősen korrigáljon: "...a vidéki főiskolák megerősítését, a hazai és határon túli intézmények együttműködésének kialakítását tartalmazza többek között az új felsőoktatási törvény alapelveit rögzítő dokumentum..." http://www.mno.hu/portal/764636 Most elitegyetemek vagy változatlan számban vidéki főiskolák még több pénzzel? A kettő együtt nem megy. Aztán a cikk vége felé ugyancsak megbicsaklik Heim gondolatmenete: "Szintén fontos, hogy a politikusi pálya újra megbecsült legyen, éppen ezért idővel el kellene gondolkozni a politikusi fizetések nagymérvű emelésén is. ". Hazai viszonylatban pl. nővér- és orvoshiányról gyakran hallanni, politikushiányról szóló hírrel még nem volt szerencsém találkozni. Elvándorolni is az előbbiek szoktak, utóbbiak valahogy nem annyira kapósak külföldön. Elég különös hogy a tehetségek elvesztése miatt krokodilkönnyeket hullató szerző egyedül a politikusi foglalkozást képes nevesíteni ahol nagymértékű fizetésemelést lát indokoltnak. Pedagógusok, kutatók, eü. dolgozók a fasorban sincsenek.
tyto
2011. február 12. 11:37
szerintem a karrier tervezhetősége ma magyarországon nem normális. mert a legjobb állásokban nem azok vannak, akiknek a legjobbak az eredményik, és ezt igazolni is tudják (tudósoknál nemzetközi publikációk, idézettség egyéb területen is nemzetközileg számontartott versenyeken jól szereplők,stb.) hanem még mindig az informális úton odakerülők. a valaki valakije, vagy egyszerűen kiemelnek egy érdemtelent, hogy aztán egy életen át legyen hálás és ne kérdezzen semmit. mondjuk azt a gyerekeknek, hogy tanulj, sokat és sokáig, érj el komoly eredményeket, és majd a társadalom megjutalmaz a tudásodért havi 120 nettóval? és föléd rakják a polgármester debil kisöccsét, legyél elkötelezetten pedagógus, áldozatos orvos stb ugyanennyiért, ugyanígy? külföldre nem csak azért mennek, mert jobb a pénz, hanem mert tervezhető a jövő. ha eredményes és jó vagy, előre jutsz. és nem előz be valamelyik hatlombanlévő unokaöccse. mert valahogy felismerték, hogy a tudás jobbat tesz egy országnak mint a lojalitás.
Polgár
2011. február 12. 10:24
Egész jó ez az oldal. A szokásos aljanépes zsidózáson kívül nagyon nívós hozzászólások is olvashatók.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!