Magyarország az európai periférián?

2011. január 17. 12:27

Valószínűleg harmadrangú kérdés, szerepel-e az új alkotmányban Isten neve vagy utalás a kereszténységre, netán a Szent Koronára.

2011. január 17. 12:27

„Jól látja Jeskó József, hogy az értelmiségi szekértáborok között a sajtószabadságról vagy az új alkotmány preambulumáról felcsapó viták lényegében meg se érintik a szavazók jelentős tömegeit. Mert ők érzik, hogy a különféle megnyilatkozási lehetőségekről és szimbólumokról mesterségesen felszított viták inkább csak formai kérdéseket érintenek.  A kétharmados parlamenti többséget kapott kormányzatnak ennél sokkal nagyobb feladatot kell teljesítenie: le kell csillapítania a társadalom széles rétegeinek – egyelőre még csak személyes beszélgetésekből kibontakozó – súlyos elégedetlenségét a rendszerváltással.

Hiszen a többség magát akkor is vesztesnek tartja, ha használja a mobil telefont, az internetet, és nem utasítja el a tüntetés lehetőségét és a sztrájkjogot (a munkanélküliek természetesen nem sztrájkolhatnak). Viszont szeretné elkerülni a létbizonytalanságot, az állandósuló vesztesi pozíciókat és a jövő nemzedékre váró megpróbáltatások fenyegetését. Egyelőre még bízik a Fideszben, már csak azért is, mert másban nem bízhat, mivel kormányképes erő a Fideszen kívül nincs a láthatáron. És egyedül a Fidesznek vannak (nem biztos, hogy megvalósítható) átfogó válaszai a jövőt illetően – erre más oldalról még csak kísérletet sem tettek, és ezt az emberek nagyon is jól érzékelik

Hogy ez a jelentős kormánytöbbség mire lesz elég, azt szorongva várja a magyar társadalom. Ehhez képest valószínűleg harmadrangú kérdés, szerepel-e az új alkotmányban Isten neve vagy utalás a kereszténységre, netán a Szent Koronára. Ezekben biztos kompromisszumot találnak majd a szerkesztők, mert szövegben verhetetlenek vagyunk. Mostanra azonban eljött az igazság órája, és ha a többségi párt és kormánya új rendszer építésébe vágott bele, ott valamilyen sikert el kell érnie, mégpedig elsősorban a tömegek szemében. Mert aki kudarcot vall, hiteltelenné válik. Ez az igazi kihívás!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jancsipapa
2011. január 18. 09:57
Természetesen benne kell lennie, mert Magyarország keresztény ország és ez nem megy Isten nélkül.A szent korona pedig a magyar államiság jelképe.Persze én megértem,hogy ez idegesíti az idegenszívűeket.
vizesnyolcas
2011. január 17. 19:44
A kommentelők többsége, jobban tette volna, ha elolvassa a Stadler-cikk eredeti teljes változatát, és nem ragad le az identitásszimbólumokra vonatkozó részeknél. A jobboldali kommentelőknek külön ajánlanám az ottani hozzászólásokba is beleolvasni, és elgondolkodni, miért is van az, hogy ott meg jól felismerhetően ballibb indíttatású kommentelők támadják ezerrel a szerző megállapításait. A cikk többi részének fényében a szimbólikus politizálás elemeire tett megállapítások nem a szerző értékítéletéről (főleg nem "űbermaterialista" értékítéletéről) szólnak. A mondanivaló lényege, amit magam is osztok: ha a siker elmarad, ha a várakozások nem teljesülnek, akkor megint annyira kilendülhet a politikai inga, hogy akkor tökmindegy lesz, most mi kerül az alkotmányba, a következő kurzus kisöpörheti belőle az utolsó betűig.
felfújta a szél
2011. január 17. 19:21
"a különféle megnyilatkozási lehetőségekről és szimbólumokról mesterségesen felszított viták inkább csak formai kérdéseket érintenek" Régi jól megtanult marxista tétel az alap és a felépítmény viszonyáról. Eszerint van egy materialista és egy übermaterialista szint, ami világért se lehet idealista. Az éhes munkás enni akar, ezért Marxra szegezi mohón tekintetét. Aztán mégsem enni, hanem inni megy a kocsmába. Akkor ő most materialista vagy idealista alapon iszik? Ha nem tudod megválaszolni a kérdést, hagyjál minket ezzel az ótvaros distinkcióval
SaintJuist
2011. január 17. 17:34
"És egyedül a Fidesznek vannak (nem biztos, hogy megvalósítható) átfogó válaszai a jövőt illetően – erre más oldalról még csak kísérletet sem tettek, és ezt az emberek nagyon is jól érzékelik" Igen. A válaszok eddig: +a nyugdíjasok és a magánynyugdíj pénztár tagok – no comment + egészségügy, rendőrség, tűzoltók –beígért bérfejlesztés elmaradása + közszolgálati dolgozók – 98%-os adó visszamenőleg, indoklás nélküli elbocsátás, max. 2 hónap + civil szervezetek- jogorvoslati lehetőségek csökkentése + szakszervezetek sztrájkjoggal együtt – jogok csorbítása, nemzeti együttműködés hiánya + több évtizede működő közalapítványok (35db) – anyagi ellehetetlenítés + multik – Orbin Hood Viktor adók, melyek a mi nyakunkba csorognak végül + Alkotmánybíróság – jogkörcsökkentés + Budapest komplett – immár szokásos Fidesz kormány általi megszorítások, elvonások, most már főpolgármesteri szinten, mely város legalább már nem istálló + Költségvetési Tanács – megszüntetés + média és sajtószabadság – ez Európa kedvence + deviza hitelesek – adósság kezelő központ helyett szándékos forintgyengítés + Magyar Tudományos Akadémia – kutatás-fejlesztési elvonások + filmalap – forrás elvonások + önkormányzatok – megszorítások, forrás megvonások + munkanélküliek – „nagylelkű és hosszan tartó munkanélküli juttatások” csökkentése + hajléktalanok – alapítványi forrás megvonások, aluljárók kiürítése + Uniós forrásokra pályázók – amiket lehetett leállítottak, újra írt pályázatok + alacsony, ill. átlagos jövedelműek – beígért azonnali és radikális adócsökkentés helyett bércsökkenés + a magyar nyelv – védelem helyett Sándor-palotabeli lejáratás rendszeresen + Sziget-fesztivál – eddig soha nem létező sarcok + autósok, fuvarozók – üzemanyagárak történelmi csúcsokon. http://aranykozep.nolblog.hu/archives/2011/01/16/Moslk_s_trgya/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!