Ha szükséges, módosítjuk a médiatörvényt

2011. január 12. 17:42

Most rettegnek, de tényleg? A rettegést nem tudom értelmezni. Interjú.

2011. január 12. 17:42

Ön azt mondta december közepén, hogy aggasztó lenne, ha a médiatörvény következményeitől rettegne a média. Nos, most  rettegnek… Erről mi a véleménye?

Most rettegnek, de tényleg? A rettegést nem tudom értelmezni. Látható, hogy a sajtó dolgozik, a magyarországi és a külföldi is. Vannak aggodalmak, szakmai félelmek, aggályok, de hogy rettegnének, ezzel messze nem értek egyet. Szerintem nem rettegnek, dolgoznak, végzik a dolgukat. Bírálják és kritizálják azt a törvényt, ami most nagymértékben velük foglalkozik, és befolyásolja a jövőbeni munkájukat. És teszik ezt jogosan és szabadon. Ez azért bizonyos értelemben a kritikákat is más megvilágításba helyezi, mert teszik ezt szabadon. (...)

A jelenlegi helyzetben Ön személy szerint milyen megoldást javasolna a feszültség enyhítésére, a külföld megnyugtatására?

Nem az én dolgom, hogy javaslatokat tegyek. Annyit mondhatok, hogy amit megért a nyugati közvélemény, illetve, ami számára fontos, azt kellene egy kommunikációs elképzelésbe ültetnünk. Azt, hogy rámutassunk arra, a sajtó szabad Magyarországon. Az EU Alapjogi Chartájának 11. cikkével van, ugye, probléma. Ez kimondja: »Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához. Ez a jog magában foglalja a véleményalkotás szabadságát, valamint az információk és eszmék megismerésének és közlésének szabadságát anélkül, hogy ebbe hatósági szerv beavatkozhatna, országhatárokra való tekintet nélkül. Továbbá: a tömegtájékoztatás szabadságát és sokszínűségét tiszteletben kell tartani.« Ez az a pont, melyet az Európai Bizottság vizsgálni fog. Itt az lesz a kérdés, hogy a médiatörvény hatósági szabályozási része vajon aránytalanul sérti-e ezen jogokat. Van ugyanakkor az 1. cikk, ez pedig az emberi méltóságról szól. Ez is alapjog, s nincs köztük sorrend. Azt javasolom, arra a szintre vigyük a dolgokat, hogy azt a nyugati közönség is felfogja, miről van szó, s megértse. Nyugaton ugyanilyen problémák vannak, az emberi alapjogok gyakran ütköznek. Ezt kell megmagyarázni, a hasonló helyzetekre kell rámutatni.

Még decemberben Ön néhány »puhító« javaslatot terjesztett elő. Lehet, most ismét előterjeszt módosításokat?

El tudom képzelni, hogy a médiatörvénnyel még lesz dolgunk, miután az Európai Unió megvizsgálja a saját törvényét, illetve fordítását. Ez egy hosszú procedúra lesz. Biztos, hogy nem az uniós elnökség ideje alatt kerül majd rá sor. Ez egyszerűen több időt vesz igénybe 4-5 hónapnál. Ha lesz az Európai Bizottságnak kifogása, az év második felében kerülhet elő újból a törvény, s akkor az ígéretnek és a szükségnek megfelelően, nyilván módosítani kell majd a jogszabályt. Ha pedig a működés alatt lesznek negatív tapasztalatok, azoknak megfelelően pillanatok alatt lehet majd módosításokat végrehajtani.  Folyamatosan ülésező parlament lesz, ilyen szempontból nem lesz ennek akadálya.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
e_r
2011. január 12. 21:18
"Most rettegnek, de tényleg? A rettegést nem tudom értelmezni" Talán kevesebbet kellene inni,akkor értene dolgokat.Püffedtfejű alkoholista.
OrangeOrder
2011. január 12. 21:14
"Azt javasolom, arra a szintre vigyük a dolgokat, hogy azt a nyugati közönség is felfogja, miről van szó, s megértse. " Ezt jól megkapták a beltenyészettek, hogy elsiklottunk felette :)
56október
2011. január 12. 21:01
Hát Pálffykám, ha a médiatörvényt nem is, a tudatodat elég sokszor sikerül módosítanod...
MOPO3OB
2011. január 12. 20:04
Miért kell nekünk a külföld megnyugtatásával foglalkoznunk????? Elképzelem, ahogy átlagos brit nőt annyira felháborítja a magyar médiatörvény híre, hogy reggeltől estig napilapokat és blogokat ír. Google translate-l próbálja lefordítani a magyar nyelvű népszavát és megmondó blogokat egy is insider infóért. Annyira leköti a téma, hogy elfelejt bemenni a munkahelyére is, ahol McDonald's eladóként dolgozik, és ezért éhen hal fél London. :-)) Bush lerohanta Afganisztánt úgy, hogy belerángatta ebbe a Nato partnereit is, így minket is. Hamis bizonyítékokkal lerohanta Irakot. Az Amerikán kívüli (sőt belüli is) liberális média átkokat szórt Bush-ék fejére. És erre talán egyből kivonultak Irakból azzal, hogy: "bocsi, ezt benéztük, akkor most hazamegyünk!" ?? Nagy ívben tojtak ők a médiára. A média dolga, hogy kritizáljon a kormányzaté, hogy kormányozzon, a parlamenté, hogy törvényeket hozzon. A külföldön működő magyar nyelvű internetes portálok fenyegetését persze abba kell hagyni, mert az nettó hülyeség. Természetesen egy USA-ben működő szerver amerikai joghatóság alatt áll, az amerikai törvényeket kell betartania és nem a magyar törvényeket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!