Az alkotmány olyan, mint a jó bor

2011. január 27. 14:56

Óvakodni kell mindentől, amit bárki kirekesztésként élhet meg.

2011. január 27. 14:56

Az alkotmany.postr.hu weboldalra érkező hozzászólásokból kiolvasható, hogy nagyon nagy vita várható néhány ügyben. Ilyen például a két kamarás parlament szükségessége, az hogy Isten szerepeljen-e az alkotmány szövegében, vagy hogy a Szent Koronára való hivatkozás belekerüljön-e. Önnek mi ezekről a véleménye?

Én úgy gondolom,  Isten nem való az alkotmányba.  Isten a vallásokba való, mindenkinek a legbelsőbb hitét érinti.  Ez egy más dimenzió. Én istenhívő vagyok, de nem szívesen látnám az alkotmány szövegében Isten említését. Más dolog a kereszténység. Antall József találó megfogalmazása szerint:  „ Európában az ateisták is keresztények.” A keresztény értékrend a magyar államisághoz szervesen hozzátartozik, hiszen a magyar állam egyszerre jött létre a keresztény hit felvételével. A kereszténység  kapcsolódik  Európa történelméhez, szóval a keresztény értékekre történő hivatkozást minden további nélkül el tudom fogadni, sőt szükségesnek tartom, de ez az én személyes véleményem. (...)

És a két kamara?

A két kamara semmiképpen.  (...)  A magyar közjogi rendszer 1848 óta a népképviseleten alapul. Igaz, Nagy-Brittanniához hasonlóan a rendiség megszűnése után, hagyománytiszteletből nálunk is fennmaradt a Felsőház, de ez a tradíció megszakadt, s visszaállítása nyilvánvalóan anakronisztikus lenne. Természetesen erre senki sem gondol. Az viszont,  amit újabban emlegetnek, hogy a különböző testületek,   civil szervezetek az egyházak, szakszervezetek, a határon túli magyarok és a hazai nemzetiségek képviselői alkossanak egy második kamarát, merőben ellentétes a népképviselet alapján álló közjogi hagyományainkkal. Tudom, hogy a népképviselet is tökéletlen, mert az emberek sokszor nem tudják mire szavaznak. De, hogy olyan szervezetek gyakoroljanak közhatalmi jogosítványokat, amelyekre az emberek még csak nem is szavazhatnak, az számomra elfogadhatatlan.

Már csak a Szent Korona maradt. Érdekes egyébként, hogy ebben a kérdésben erőteljesen jelen van a határon túli magyarokhoz fűződő viszony is, hiszen ők is a „Szent Korona népei” közé tartoztak, azonban az ötlet ellen komoly ellenérv, hogy a Korona e formában történő említése sértené néhány szomszédunk államiságának alapjait.

A határon túli magyarság iránti felelősségre vonatkozóan a mai alkotmány is tartalmaz egy nagyon fontos passzust, ami egyébként Antall kezdeményezésére került bele a szövegbe. A határon túli magyarságnak mindenképp szerepelnie kell az új alaptörvényben is. A Szent Korona más. A magyar államiság történelmi szimbóluma, de ma már nincs közjogi jelentősége, mint a múltban volt. Nálunk ugyanis nem az uralkodó volt szuverén, hanem a Szent Korona. Ez egészen egyedülálló, s tiszteletre méltó hagyomány, ezért a Szent Koronának szerintem a Preambulumban kell szerepelnie, de természetesen csak történelmi dimenzióban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2011. január 28. 10:22
"Az alkotmány olyan, mint a jó bor", írja ez a nagyképű pasas. Akinek az okoskodása meg olyan, mint a rossz lőre. Egyetlen mondata nincs, ami elfogadható lenne.
gróf Bercsényi
2011. január 27. 19:08
Akkor most döntsük el, hogy az új Alkotmány a nemzet vagy a csonkaország alkotmánya lesz-é? Mert ha csonkaországé, akkor alkotmánya lesz a cigányoknak is és a zsidóknak is. De ha a nemzeté? Én nem szeretném, ha nemzetem alkotmány a hazaáruló eszdéeszesekre is vonatkozna. Ők két évtizedes (de mondhatjuk "történelmi deimenzióban: másfél évszázados) tevékenységükkel saját magukat rekesztették ki a nemzetből.
Honfi-fi
2011. január 27. 18:57
Könyörgöm emberek ! Csak a Kónyát ne engedjétek az alkotmányosás közelébe, mert megint sikerül a segédletével összehozni, valami kutyulék szart.
MOPO3OB
2011. január 27. 16:52
Kónya és a többi egykori (vagy mai) MDF-es írásait olvasgatva ma már szerintem mindenki számára világos (ha már akkor még nem is volt az), hogy miért kellett törvényszerűen megbuknia az MDF-nek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!