A Kárpátok perioikoszai

2011. január 24. 15:13

Elképzelhető, hogy a magyar jobboldal rögtön másodrendű magyar állampolgárokat teremt a külhoniakból?

2011. január 24. 15:13

„A politikai ellenérvek kevésbé érdekelnek: amikor szocialista-liberális politikusok, közírók és egyebek attól félnek, hogy a határon túli magyar választók szinte kizárólag a magyar jobboldalra szavaznak, akkor nem tudok mást idézni, mint a másnak ásott verem és a beleesés ősi bölcsességét. Tetszettek volna. A legkíméletlenebb politikai logika is arra ösztönözheti a magyar kormánypártot, hogy ezt a gólt belője a rég kapus nélkül maradt kapuba. Ugyanakkor nyilván nem lesz kétmillió új állampolgár, az állampolgárságot felvevők sem fognak mind választójogukkal élni, és a szavazók sem fognak száz százalékban a Fideszre szavazni. Arra viszont majd szívesen, aki józanul képviseli a külhoniak, vagyis inkább a teljes magyar nemzet érdekeit.

*

Horvátok, szerbek, románok és a többiek: választójogot adtak a külhoni nemzettársaiknak. Európában, s főleg a kontinens innenső végében történelmileg úgy alakult, hogy az országhatárok nem fedik a nemzetek határait. Különösen így van ez a mi esetünkben: Európa legnagyobb őshonos nemzeti kisebbségét alkotják a magyarok a különböző szomszédos országokban, s az elmúlt 90 év magyar történelmét súlyosan meghatározta a nehezen feloldható trianoni trauma. Elképzelhető, hogy az éppen teljhatalommal rendelkező magyar jobboldal úgy oldja meg a kínálkozó lehetőséget, hogy rögtön másodrendű magyar állampolgárokat teremt a külhoniakból, mintegy kárpát-medencei perioikosszá, körüllakóvá téve őket?

A Fidesz, amikor liberális kispártból a magyar jobboldal vezető ereje lett, egyik fő vállalásaként a magyar nemzet határokon átívelő újraegyesítését nevezte meg. Választópolgárai szemében ma is ez az egyik legfontosabb identitásképző elem és mérce. Magyarország ma már az Európai Unió és a schengeni övezet része. December ötödike traumáját tavaly feloldotta az új országgyűlés. Abban a korban, amikor részben (s lassan egészen), békességben megszűnnek az átívelni kívánt határok, vajon mi akadályozná meg a kétharmados kormánypártot, hogy befejezze ezt a történelmi feladatot?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2011. január 25. 10:31
"Elképzelhető, hogy a magyar jobboldal rögtön másodrendű magyar állampolgárokat teremt a külhoniakból? " Nem. Mert úgy hozták az elmúlt századok, hogy a magyar mint állampolgárság lett másodrendű. A mai jobboldal pedig nem hozott anyagból dolgozik, hanem abból a megváltozott összetételűből, amit talál. Mondhatnám, hogy zsákba macska. de nem mondom, mert tudom, hogy lassan a magyarok aránya a legkevesebb a Kárpátok ormain és medencéjében. Illa berek, nádak, erek.....itt a vége, fuss el véle! :-) További szép napot Mindenkinek!
kérdés
2011. január 25. 10:18
Ami a magyarságtudat, mint esetleges húzótényező szerepét jelenti: - annak, aki ezt csak meglovagolja, kihasználva a történelmi múlt maradék töltetét, annak nyílt terep lesz az, hogy az EU kénytelen lesz egyfajta KÖZÖS gazdálkodásra áttérni, ha fenn akarja tartani magát (tehát nagy valószínűséggel meg kell szüntetni a szeparált nemzetgazdaság fogalmát, ez minket kevésbé érint, majd a szokásos német-fr-angol szintén ezeréves múltra visszatekintő huzakodás dönti el, hogy visszakorcsosulnak-e százéves háborúskodássá, vagy letesznek az idióta böllenkedéseikról), annak secko jedno, hogy hogyan alakul a magyarok sorsa. Annak csak egy alkalom most, amit kihasznál. - annak, akinek fontos tényező a magyarságtudat, ahogy @egykettő rátapintott, meg kell tanulnia a felelősségteljes, de önálló gondolkodást. Aztán mehet bátran világgá, batyujában feltöltekezve a nyelvvel és a közmondásokkal, Isten hirivel. A közös eu-s gazdálkodás ui. ésszerűen vonhatná maga utána régiósítást. Marad, ki magnak marad, ápolja helyben, mint egy rezervátumban a hovátartozást. Hogy ez a folyamat mennyire békésen fog lezajlani az elkövetkező 20 évben, ebben megintcsak nem nagy szerep jut nekünk, magyaroknak. Ez a nagyokon múlik. Ők nem férnek meg egymás mellett, ők nem képesek düllőre jutni, maguk között, ráadásul most még mindig totjáznak, tehetetlenkednek, mintha nem tudnák, NINCS MÁS Választás. Ja, mert még mindig ugyanazok melengetik sejhajukat a hivatalokban, a döntési pozitúrákban, akik ide kormányozták a politikát. Most épp Brüsszel bizonyítja, hogy eléggé elvízfejúsödött a szolgálat és kettős lett a látás a fene nagy jólétben.
tylerdurden
2011. január 25. 00:08
egyszerűen nem látom be, miért kellene szavazati jogot kapni annak, aki nem itt él, nem itt adózik és akire nem vonatkoznak a magyar parlamentarizmus törvényei. MIÉRT? alapvetően liberális gondolkodású vagyok és teljesen akceptálhatónak, sőt kívánatosnak tartom a kettős állampolgárság kiterjesztését. de a szavazati jog mellett egyszerűen nincsenek ész érvek. a cikkíró pedig eleve nagyon rossz alapállásból közelít, amikor a szocikkal jön. mintha a szocik félelmének bármilyen relevanciája lenne ebben a kérdésben. talán annál ez egy kicsit fontosabb nem, kollega?
kérdés
2011. január 24. 23:12
Elfelejtettem a lényeget. Jó a cikk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!