A fáraó

2011. január 31. 07:25

Nem az a kérdés, hogy a fáraó jó vagy rossz, Egyiptomnak egyszerűen fáraóra van szüksége.

2011. január 31. 07:25
„A mostani zavargásokról sok elemzőnek az 1979-es iráni iszlám forradalom jutott eszébe. A párhuzam, pontosabban a két esemény megvonható közös tanulsága igaz is, meg nem is. Igaz, mert Reza Pahlavi sah bukása amerikai diplomáciai és titkosszolgálati csőd is volt egyúttal, és ami utána következett, arra aligha számítottak a Fehér Házban. Most Mubarak van soron: ha Amerika és a nyugati világ sorsára hagyja az egyiptomi elnököt és híveit, a fundamentalisták megerősödését segíti elő (Mindenesetre, ha igaz a WikiLeaks értesülése, és Washington több millió dollárral támogatta Mubarak ellenzékét, akkor az csak két dolgot jelenthet: az amerikaiaknak vagy nincs valódi befolyásuk az egyiptomi eseményekre, vagy kívánatosnak tartják a változást, és pénzzel, politikai pártfogással nagyon is részt vesznek az elnök megbuktatásában). 

Egyiptom ugyanakkor nem Irán. Földrajzi helyzete, politikai súlya, az iszlámban betöltött szerepe miatt a síita államnál jóval fontosabb világpolitikai szereplő. Ha Egyiptomban holnap a tömegek vennék át a hatalmat, mint egykoron Teheránban, annak beláthatatlan következményei lennének a világpolitikára és világkereskedelemre. Más szóval: nem az a kérdés, hogy a fáraó jó vagy rossz, Egyiptomnak egyszerűen fáraóra van szüksége. Halkan teszem hozzá, nekünk, európaiaknak is fontos a szilárd kairói központi hatalom, hacsak nem akarjuk lelakatolva látni a Szuezi-csatorna bejáratát, és nem szurkolunk egy minden eddiginél véresebb, akár nukleáris erővel is megtámogatott (Izraelnek több száz atombombája is lehet!) zsidó–arab háborúért. 

Szinte bizonyos, hogy Mubarak néhány hónap múlva végleg távozik a hatalomból, ha nem, akkor elhúzódó polgárháborúra kell berendezkedni az országban. De ha megy is, egyáltalán nem vehetünk mérget rá, hogy szeptemberben a fia követi majd az államelnöki székben. Valamilyen közbülső megoldás jöhet szóba, és könnyen meglehet, hogy az utcai indulatok csillapodásával méltányos politikai megoldásra jutnak az érintettek.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gillag74
2011. január 31. 19:52
Legyen Egyiptom következő uralkodója a Qrcsányi.Ő "FÁRA-JÓ"!!!
várúr
2011. január 31. 16:27
Egyiptommal és más arab országokkal a gond két szóban összegezve: alacsony munkakultúra. Ennek oka a munkanélküliség is, de főképp a "keleti kényelem", továbbá, hogy a Koránban szó nincs olyasmiről, mint a Bibliában: "Arcod verítékével keresd kenyered" stb. Itt egy ezer éve hanyatló, sőt korcsosuló civilizáció tesped, mely a Nyugat legrosszabb, rég elavult megoldásait vette át. Sajátos demokráciát vízionálni ott, ahol annak minimális előzményei és társadalmi feltételei is hiányoznak. Az iszlám országok "forradalmai" eddig a két háborút indító és elbukó Nasszerhez, Szaddám Huszeinhez (Irak-Iráni konfliktus egymillió halottal), Kadhafihoz, Asszadhoz, az iráni teokráciához, stb. vezettek. A török példa rossz, mivel ők nem arabok, hanem egy birodalomszervező hagyományokkal rendelkező nép. Hogy mit produkál a (jogos) elégedetlenség, annak szemléletes példája a kairói múzeum kifosztása, köztörvényes bűnözők szökése, pár hónapja kopt keresztények tucatjainak lemészárlása és így tovább. Vagyis a kiindulópontot lehetne méltányolni, ha a kezdeti feltételek nem lennének abszolút rosszak és a várható fejlemények nem valószínűsítenék a sokkal rosszabb állapot kiaalakulását.
Hucki
2011. január 31. 13:45
Volt ma a Hír Tv-ben egy interjú egy Magyarországon élő egyiptomi mérnökkel. Ő azt mondta, hogy Mubarak jó ember, aki szereti Egyiptomot. És a hivatali ideje első felében tényleg sikeres programokat hajtott végre. Pl. öntözőrendszereket építettet, amivel sok ember kezdhetett el a földből élni, ott ahol azelőtt sivatag volt. De mostanra a társasalmi olló szétnyílt a a felső tízezer és a többi ember között, és félelmetes nyomort eredményezett. Az ebből fakadó elkeseredés okozta a felkeléseket. Tehát ezeknek az embereknek az kell, hogy egy erős központi hatalom emelje ki őket a nyomorból.
virág andrás
2011. január 31. 11:13
Kedves Zöldigyerek, látod, ezek az első kommentek legújabb alkotásodhoz, gondolom, egyetértesz velem abban, hogy nagyjából egyirányba mutatnak. Pedig ezen a mandineren időnként több vélemény, nézet csap össze annál, mint ahányan írják őket. Szóval, szeretném megkérdezni Tőled, hogy hallottál-e a pomázi munkaterápiás intézetről? Én őszintén szólva most hirtelen nem tudom, megvan-e még, nézz utána azt javaslom és beszéld meg Széles Úrral, hogy ajánljon be oda. A felvételin azt kell mondanod, hogy nemzetközi elemző vagy és külpolitikai kommentárokat akarsz írni. Akkor majd elkezdenek akadékoskodni, de azt ne vedd komolyan, mert tudod, mi a helyzet az egészségügyben, sajnálnak ezek a dögök minden fillért. Vágd ki ezt az írásodat és mutasd meg nekik. Fel fognak venni, garantálom! És ne hagyd abba, írj minden nap! Sok sikert !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!