Történeti kontextus: a nemzet

2010. december 07. 08:31

A nemzet fokozatosan elveszti kizárólagos kulturális jelentőségét, megkérdőjeleződik a nemzeti identitás hegemón szerepe.

2010. december 07. 08:31

„A migráció, a mobilitás mai mintái nyomán a kultúrához való viszony kétféle formában artikulálódik. Egyrészt rendkívül erős a saját kultúrához való ragaszkodás (erről majd később részletesebben), másrészt viszont határozottan megkérdőjeleződik a kultúra hagyományként vagy örökségként való értelmezése is. Ez utóbbi felfogás a kultúrát nem tárgynak, nem valamiféle megőrzendő, védelmezendő »értéknek«, hanem olyan szimbolikus eszköznek tekinti, amelyet folyamatosan létrehozunk, termelünk, s egyidejűleg állandóan alakítunk, változtatunk, kicserélünk stb., azaz a legkülönbözőbb társadalmi helyzetekben használunk. Ez a változtatható, választható, »opcionális kultúra« az, ami ma egyre több ember mindennapi életében játszik meghatározó szerepet. Ugyanakkor azt is világosan kell látni, hogy a migráció, a bevándorlás, és általában a globalizáció következtében egyre nő azoknak az individuumoknak a száma, akik egyidejűleg több kultúrában is »otthon vannak«, akik számára az a kultúra, amibe beleszülettek, a nemzeti kultúra nem jelenti már az egyedüli és abszolút viszonyítási pontot. Ebből pedig az következik, hogy visszaszorulóban vannak a vagy-vagy elvére felépülő identitások, s egyre inkább terjednek a plurális identitásmodellek. Ami egyben azt is jelenti, hogy a nemzet fokozatosan elveszti kizárólagos kulturális jelentőségét, megkérdőjeleződik a nemzeti identitás hegemón szerepe, a nemzet egyre inkább elveszíti központi politikai és kulturális jelentőségét. Ez a sokak által tagadott vagy el nem fogadott tény pontosan visszatükröződik a multikulturális társadalom körüli vitákban, illetve az azzal kapcsolatos álláspontokban.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
denever
2010. december 07. 15:27
mér' nem mondja ki nyíltan és érthetően: nemzet = nem menő nem modern, nem hatékony, maradi konzervagy. ugye? egyébként más dolog asszimilálódni egy idegen országban, és más elveszíteni a nemzeti öntudatodat. mert a legrégebbi emigráns is széles mosollyal üdvözöl, ha az anyanyelvén szólsz hozzá. pedig a nyelv csak egy része a nemzetnek.
imres
2010. december 07. 12:25
..."megkérdőjeleződik a nemzeti identitás hegemón szerepe." Megpróbálok higgadt maradni. Miért is? Európa szerte és szerencsére most már kis hazánkban is egyre több példa van rá, hogy régi, nemes hagyományok újraélednek, a szocik és a liberálisok igyekezete ellenére. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a világ tágulásával befogadóbbak leszünk más kultúrák hagyományainak megismerésére.
három elemi
2010. december 07. 12:24
A világ , meg az emberek is változnak, ez igaz lehet, de nem hiszem, hogy mindig jó irányba, vagy előnyére.
Szervtolvaj
2010. december 07. 11:50
Ilyen egy majmot... Egyszerű ez, mint az egyszeregy; vegyük az egyént (az individuumot, amit mindig hangoztatnak az effélék). Az egyénnek kell egy önmeghatározás, egészséges öntudat, h boldoguljon a világban, egyébként elveszik. Ugyanez kell a családnak, majd a kisebb közösségeknek is, ideértve a liberálisokat, akik - valljuk be - elég erősen körbehatárolják magukat. Na, és ha kicsit följebb lépünk, elérünk a nemzethez, amelyet ha leépítünk, megszüntetünk, a kisebb közösségek is darabokra hullhatnak. A hülye libsi társadalomfelfogásban még nem döbbentek rá arra, hogy egy csomó közösségromboló elvet tesznek magukévá, ezáltal veszélyeztetve saját közösségeiket is? Hehhhehe...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!